• bukowski'nin etkilendiği bir yazar, aslında bukowski'nin daha bi naifi, daha bi çekingen, mülayim mizaçlısı da denebilir.
  • toza sor,gencligin $arabi,hayat dolu... severim adami... bukowski hayranlari alsin okusun,sirf bukowski "tapiorum bu adama" dedigi icin diil..
  • "derken bir gün bir kitap çektim, açtım ve kalakaldım.
    birkaç paragraf okudum. sonra çöplükte altın bulmuş biri gibi kitabı masaya götürdüm.
    cümleler sayfada yuvarlanıyordu, kayıyorlardı. her cümlenin kendine özgü bir enerjisi vardı.
    cümlelerin özü sayfaya bir biçim veriyordu: sayfaya oyulmuşlardı sanki.
    duygusallıktan korkmayan birini bulmuştum sonunda.
    mizah ve acı olağanüstü bir kolaylıkla iç içe geçmişti.
    o kitabın ilk sayfaları benim için çılgın ve büyük bir mucizeydi.
    evet, fante beni çok etkiledi. o kitapları okuduktan kısa bir süre sonra bir kadınla yaşamaya başlamıştım.
    benden daha ayyaştı ve korkunç kavgalar ederdik.
    bazen ona, "bana orospu çocuğu deme! bandini'yim ben, arturo bandini" diye bağırırdım.
    fante benim tanrı'mdı ve tanrı'ların rahatsız edilmeyeceğini, kapılarının çalınmayacığını biliyordum.
    ama "angel's flight"ın neresinde oturduğunu tahmin etmeye çalışır, hala orada yaşadığını tahayyül etmeyi severdim. hemen her gün ordan geçerdim.
    camilla'nın tırmandığı pencere bu muydu? lobi bu mu?
    hiçbir zaman emin olamadım."
    -charles bukowski-
    (arka kapak)
  • toza sor: kesinlikle okunmalı naif ve çekingen bir yazım tarzı olduğu doğru ama yinede çok etkili, güçlü ve derinden gelen kelimeler insanı sarsıyor kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.
    bukowski nin kitabın arkasında ki yazısını okuyunca çok abartılı bulmuştum ama kitabı okuyunca çok iyi anladım.
  • bukowski nasıl henry chinaski kimliğiyle özdeşleştirmişse kendini, fante de arturo bandini olmayı yeğlemiştir. anlatım şekli olarak bukowski'yle benzerliği olduğu da muhakkaktır.
  • loser edebiyatının öncülerinden..bukowski ye yazmaya başlaması için ilham kaynağı olmuş,anlatım tarzı farklı ve güzel olan benim favori yazarlarımdan
  • "toza sor" gibi etkileyici bir yapıta sahip insan..kesinlikle okunmalı
  • john fante, 1909 colorado doğumlu. üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra 1929'da yazmaya başlamış. 1932'de ilk kısa öyküsü the american mercury'de yayınlanmış. daha sonra the atlantic montly, esquire, harper's bazaar gibi dergilerde öyküleri yayınlanmış. ilk romanı wait until spring, bandini 1938'de yayınlanmış. 1940'da da öyküleri dago red adıyla basılmış.
    kitaplarının yayınlanmasından sonra sinemacılar tarafından keşfedilen john fante bir çok senaryoya da imza atmış. full of life, something for a lonely man, walk on the wild side filme çekilen senaryolarından bazıları.
    1955'de şeker hastalığına yakalanan john fante, 1978'de hastalığın etkisiyle kör olmuş ama eşi joyce'un yardımıyla yazarlığa devam etmiş. bu birlikte çalışmanın sonucunda dreams from bunker hill (1982) adlı romanı yayınlanmış.
    fante 74 yaşındayken, 8 mayıs 1983'de hayata gözlerini kapamış.
  • üzümün kardeşliği parantez'den yayınlanmış.
  • genellikle bukowski okuyanlara toza soru da okumaları da tavsiye edilir, öyle ki bukowski okunduğunda bazı anlatımlar doğrudan fanteyi hatırlatır..
hesabın var mı? giriş yap