• creedence clearwater revivalin vocalisti.eye of the zombie diye bi kasetini biliyom ( o da bende oldugu icin) baska dabisey bilmiyom.
  • biraz egosal sorunları olduğunu düşündüğüm, pek bir sevdiğim creedence clearwater revival'ın ruhu olan adam. yanlız ccr'ın dağılmasında kendisinin payı var mı, yok mu bir türlü karar veremedim. (hayır, sanki bana soruyorlar da) keza ccr'ın dağılmasına giden süreci başlatan, diğer grup elemanlarını müzikal anlamda eziyor olmasıydı. bir kere bütün şarkıları kendi yazıyor, diğerlerinin gruba katkıda bulunmasını engelliyordu. ama daha sonra gördük ki, grubun diğer elemanları katkıda bulunduğunda ortaya tam anlamıyla sevilen bir ccr albümü çık(a)mıyor, bütün kritiklerden de düşük puan alıyordu.

yani bi yandan diğer grup elemanlarını ezmesine, vay ipne diye tepki veriyoruz; bi yandan da iyi ki ezmiş de ccr şarkıları çıkmış diyebiliyoruz. böyle de enteresan bir mevzu mevcut.
    bir de sonunda kanlı bıçaklı olduğu abisi var; tom fogerty.
  • 80'lerde (aradığın bir albümü bulmanın neredeyse imkansız olduğu o kabus dönemi) kasetçinin tekinin "ben de var, sana çekerim," diyerek bana simon&garfunkel'ın "central park" konserini çektiği, benim hiç sahip olmadığım "centerfield" albümünün sahibi
  • yetmişlerin ortasında solo uçmaya başladi.. ama çok sonra seksenlerde centerfield albümüyle patladı tekrar.. hem de ne patlama.. the old man down the road, rock'n roll girls vb.. derken eye of the zombie'yi çıkardı, o da üstüne hafif bi cila oldu..

sonra.. sonrası doksanlarda blue moon swamp, premonition gibi albümler filan.. ama onlar pek yavandı hakkaten..
  • eddie vedderı çok etkilediğine inandığım, tapılası hard rock / country erkek vokali
  • az önce kendisini avrupa turnesinin köln ayaginda izledim/dinledim. kulaklarim bayram etti. hala inanilmaz, creedence günlerinin etkisini verebiliyor, davulcu biraz daha az gaz calsa cok daha hos olcak ama o kadar olur. fogerty 65 yasinda. centerfield albümünün 25. yil turnesi diye de gecen bu turnede genellikle 13-14 tane creedence günlerinden, 6-7 tane de solo kariyerinden sarkilar caliyor. country keman eklemesi yapmislar bazi sarkilari fena olmamis. harmonica solosu da yapti daha ne olsun..
    deep purple in solisti sesi bozuk diye child in time söyleyemezken bu adam neredeyse cosmos factorydeki gibi bir etki birakmakta..
  • i put a spell on you'nun herhangi bir versiyonunu nina simone yorumuna yaklaşık olarak bile sevemeyeceğimi düşünüyordum ki tam, az önce kendisinden (creedence clearwater revival'dan diyelim) dinlememle bu fikrimi darmadağın etmiş insandır. yine de nina simone ayrı da.. of bu adam ne güzel söylüyor ya.
  • creedence clearwater revival'in unutulmaz şarkılarından biri de meşhur jambalaya'dır. john fogerty 2009 senesinde tekrardan canlı canlı okumuş parçayı. oldukça da güzel olmuş. http://www.youtube.com/watch?v=baz1aidaoja
  • rolling stones üyeleri tarafından 8 mayıs 2013 rolling stones san jose konserine davet edilmiş, john da teklifi kabul etmiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=d6leu1afxd0

http://instagram.com/p/zi1iy1jxal/
  • zenci sesli beyazlardandır, rock n roll müziğinin yaşayan bir kaç efsanesinden birisidir. ccr oparak çıktıkları efsanevi woodstockta kendisi muhteşem bir performans sergilemiştir.
hesabın var mı? giriş yap