• abd'li müzisyen, marş yazarı. (bkz: stars and stripes)
  • 1854-1932 yılları arası yaşamış, abd marşçılığının babası denebilecek adam. yani dense yeridir, zira lakabı da "the march king"'dir bu adamın. abd national march'ından tut da (stars and stripes forever -- "national march" olarak yazmamın sebebi, abd'de bir de "national anthem" vardır; bu "national march" olarak kabul edilmiş -- yani milli bir marşı amerika'nın ama bizim bildiğimiz bağlamda milli marşı değil), çok bilinen abd deniz piyade birliklerinin (marine corps) marşı semper fidelis'e bir dolu askeri marşın bestekarıdır. adeta tek başına abd ordusunun tüm marş ihtiyacını karşılamıştır. müzikte romantik dönemin abd'deki en önemli temsilcilerindendir bir bakıma da.

    baba tarafı portekiz asıllı olduğundan sousa soyadına sahip olup, babası da orduda tromboncudur (daha çocukluğundan haşır neşir yani vaziyetle). kendisi ilk etapta keman altyapısından çıkmakla birlikte, eserlerinde uçuk derecede brass enstrüman kullanımı dikkat çeker. kaldı ki bir bakıma bilinen neredeyse tüm amerikan marşları ekseriyetle sousa tarafından bestelenmiştir. meşhur sair eserlerine örnek vermek gerekirse, el capitan, the washington post, king cotton, the liberty bell, hands across the sea sayılsa yeridir.
  • [eddie duchin ve john philip sousa'nın ruhları kulağına boğuk bir sesle, "aman dikkat, sakın, yasak," diye fısıldadılar, o duymazdan gelerek "en iyi kırk"ta hızla liste başına tırmanan bir pop ezgisi plağı koydu. (...)] susan sontag - i, etcetera
hesabın var mı? giriş yap