• 4 tane film olmuş, karakteri ve evreni belli bir dünya.

4 filmden sonra hala daha gelip gafasından vurmuyolar, araba çarpıyo ölmüyo, binadan düşüyo ölmüyo vıdı vıdı...

ne yarrağım izlemeye gittin o zaman? cannes film festivalinde en iyi film ödülü alan avrupa sanat filmi falan mı zannettiniz bunu?

joe wright'in yönettiği, wick'i keanu değil de keira knightley 'nin oynadığı, 1800'lerde geçen aşk filmi mi bu?

+ çok fazla insan öldürdünüz leydi wick. maalesef sizinle evlenemem.

- bana bir şans daha vermeyecek misiniz bay darsi?

oturun götünüzün üstüne, izleyin işte. mıy mıy mıy sürekli şikayet, sürekli bir memnuniyetsizlik, ne biçim tiplersiniz lan siz?

wick ateşli mermi ile ortama dalınca arka koltukta ağzı mısır dolu böğüren adam gibi olmalısınız. wick izleyicisi budur.

edit: bahsettiğim ateşli mermi sahnesi
  • filmde john wick'in düşmanlarından biri olan karakterin adının killa harkan olması ziyadesiyle yarmıştır.
  • hikaye arayan twilight izlesin burda sikis var, tasak yiyen kopek var, sakaga saplanan balta var, gote mermi var
  • şurada belirtmiştim (bkz: #150316417) filme the guardian çok kötü puan vermişti.

dün film eleştirmeni ve youtuber olan chris stuckmann john wick 4 incelemesi yayınladı ve resmen the guardian'a cevap niteliğinde kısaca; "filmin süresi tam olması gerektiği gibi. dolu dolu ve devasa bir film. john wick serisini seven biri olarak 4. film en sevdiğim john wick filmi oldu" dedi.

ayrıca en ünlü eleştirmenlerden olan roger ebert'in sitesinde de inceleme nihayet yayınlandı ve 4 puan üzerinden 3 buçuk verdi filme. (kolay kolay bu puan çıkmaz roger'dan)

üstteki yazarın da dediği gibi imdb puanı şu an 9.4 ile açılışı yaptı. genelde böyle açılış yapan filmler 7.8/8.0'da sabitler kendisini. ki zaten incelemeler de bunu işaret ediyor.

yani demem o ki baya heyecanlandım film için. çocuklar gibi mutluyum. güzel filmler yapılınca, hele bir de yönetmen kendi filmine... yaptığı işe aşık bir adam* olunca ben de en az onun kadar heyecanlanıyorum ne yapayım.

debe editi: john wick 4 için keanu reeves'ın nasıl hazırlandığını youtube'dan izleyiniz. 60 yaşına gelmişler tom cruise ile birlikte resmen aksiyon filmlerinin çıtasını yükseltti bu adamlar. bence kesinlikle çalışkanlık anlamında jackie chan'in izinden gidiyorlar.
  • böyle bir filmin ekşi sözlük gibi bir forumda pr'ının yapıldığını düşünenler var aramızda hahahaha.

tanım: en kısa zamanda izleyeceğim film.
  • allahuekber allahuekber sinematografinin yeni ve belki onumuzdeki 20 yil boyunca tahtindan edilmesi imkansiz sahi, padisahi, azimussani, muhalefetun lilhavadisi gelmis imax salonlarimizda vizyona girmis tesrif etmis. tum ovguler bir yana bu filmi sinemada hem de imax teknolojisiyle izleyebilme sansina sahip oldugum icin, cümle kainatin bu devrinde ilk ve son nefesimi verme lutfuna nail oldugum icin gelmis gecmis tum yaraticilara mutesekkirim.

boyle bir film ne daha once geldi ne de bundan sonra gelecek… salonda cezbeye yukselenler mi ararsiniz, vecd ile bin secde edenler mi ararsiniz, kendini tutamayan koltugundan ziplayan hungur hungur aglayan mi ararsiniz her ne ariyorsaniz bu filmin oynatildigi salonlarda bulabilirsiniz. bunca yillik hayatimda ne boyle bir film ne de boyle yuksek enerjili bir izleyici kitlesi ile karsilastim. 17:30dan beri tuylerim diken diken ve asla inecek gibi de degil.

serinin onceki 3 filmi bu filmin fragmanindan oteye gecemez. sinema tarihinin belki en köklü göndermeleri ve tarihteki tüm cinfikir yönetmenlerin elinden cikmis en vurucu teknikler bu saheserde izleyiciyi koltuguna yapistiracak sekilde kullanilmis. film arasinda en az 3-4 dakika insanlar koltuklardan kalkamadi, haklilardi da. su almak icin ciktigimda hangi avmde oldugumu dahi hatirlamam dakikalarimi aldi. ustumden tren gecmis gibiydi fakat ikinci yarida yasayacaklarindan bihaber masum bünyem susadigimi farkettirerek bile kendini asmis aslinda.

serinin aksiyon sahnelerine alismis olmamiza ragmen tarzini yenileyen goruntu yonetmeni insanlari sabit koltuklarindan ziplatmayi nasil basardi asla aklim almiyor. salonun hareket ettigine yemin edebilirim fakat kanitlayamam.

bu film bir ülke olsa da vatandaslik sartlarini yerine getirip göç etsem hissi uyandirdi. kesinlikle sarhos edici guzellikte ve tanrisal bir saflikta. tüm harcamalarimi erteledim ve vizyondan kalkana kadar haftada iki kere bu filmi izlemeye gidecegim, buna butce ayirdim.

film degil, tecrube. boyle bir hissiyatin herhangi fani mahlukat tarafindan tarafima yasatabilecegine afedersiniz sikseniz inanmazdim. bazi sahnelerin hissettirdiklerini dunyanin en özel asklari hissettirmeyebilir.

sanirim uykum gelene kadar fragmanini loopa alip izleyecegim.

ben asik oldum sevgili yazarlar, ben bir filme asik oldum.

ben kendimi tamamlanmis hissediyorum.

ben, bu filmim.
  • killa harkan detayı bütün salona kahkaha attırdı.
  • olm sizin için her film senaryo mudur? sinemayı, iyi bir romandan ayıran şey yok mudur? teknik, görüntü yönetmenliği, setler, dekorlar, koreografi, kurgu, müzik vs gibi şeyler takdiri hak etmiyor mu? bu seriyi nasıl fast and furious, kurtlar vadisi falan ile bir tutuyorsun? e bir tutuyorsun madem git mubi aç, avrupalı entelektüelin varoluşsal buhranlarını izleyip alt metin okuyarak kendini akıllı hisset. ne işin var bu filmde.

bu arada filmi mutlaka iyi bir ses sistemi olan sinemada izleyin. şahane müzikleri bir yana, her silahın ayrı ayrı tetik sesi, reload sesi, ateş sesi o kadar güzel ki, en silah karşıtı insanı bile silah koleksiyonu yapma konusunda heveslendirebilir.*

edit:imla

ek: (bkz: 27 mart-3 nisan deprem bölgesi acil ihtiyaçları) bölgedeki yüz binlerce insanın ve onlarca gönüllü kuruluşun bu çağrıların yapılmasına ihtiyaçları var.
  • filme sağlam girip aksayarak çıkıyorsunuz. eve gidene kadar sol bacağımı tuttarak yürüdüm. yarında komşuları sopalıycam
  • öncelikle bir konuya açıklık getirelim, takım elbisenin sadece ceketlerin ön yaka ve cep kısımlarının iç dokusunda kumaş zırh var. o yüzden kanat gibi gerip siper alıyorlar. yani bunu abartıp filmi kötülemek cidden sıkıntılı bir durum.

trailera gelecek olursak, mis gibi duruyor. o klasik karanlık havası, bol aksiyonu, enfes oyuncu kadrosu. gidilir, izlenilir.

link editi: teaser trailer
hesabın var mı? giriş yap