• klasik john wick filmi. devamlı adam öldürülüyor demek saçma. ilk 3 bölümü izlemediniz sanırsam. görseller şahane film koparmıyor kendinden. saçmalıklarda var yani gta türü dans edenler, trafikte kaçmalar olmaması. paris sahnesi gün batımı harika, çok güzel olmuş,
    en son düelloda kurgu çok güzel. sonunun en sonunuda seyredin. fim bitti diye gitmeyin. kör de ölüyor amq. 10 üzeri 8.5
  • biraz önce bitirdiğim film.

ben beğenmedim. tamam bol bol adam vurdu, güzel dövüş sahneleri var ki bazı sahneler çok da yapmacık. hani biraz daha gerçekçi olabilirdi.

beni rahatsız eden şeyler:

1. kör adam. ya oğlum hadi kör ama işte diğer duyuları gelişmiş de yakın dövüşte o yüzden iyi falan diyoruz, ama abi adam attığını on ikiden vuruyor! bu nasıl iş lan? kimse de ağa biz ne yapıyoruz demedi mi?

2. osaka otel'deki kız. intikam için güzel bir hikayesi oluştu aslında. zenci eleman yerine bu kızı görsek daha güzel olurdu.

3. zenci eleman. bu ne ayaktı arkadaş, saçma sapan biri.

4. paris'te gece saat 4-5'te o kadar arabanın, o kadar insanın ne işi var amk?

yani daha bir sürü mantıksız şey var. ayrıca gereksiz uzun. şu zenci dallamali sahneleri çıkarsalar 20 dk kazanırdık.

ilk iki filmin tadını vermemiş filmdir kısaca.
  • adam bütün parisi temizledi aga. cok sukur wick serisi bitti.

seriyle ilgili beni en çok rahatsız eden durum bu. filmde bizim evrenimizden farklı bir evrende insanların bu dünyayı kabul ettiği john wick gibiler ve normal insanlar diye 2 grup mu var yoksa bizim evrendeler ama kimse bunların varlığından haber değil mi çözemiyorsun. sanırım ilki. çünkü çok fazla sisteme kayıtlı insan var ve dışarda da bir dünya olay oluyor ayrıca polisin falan hiç işin içinde olmayışıda bundan sanırım. hem dünya bunların varlığından haberdar olmasa eyfel kulesinin tepesine mekan yapamazlardı. ama film bunları bize bırakmadan olayı net anlatmalıydı ilk senaryo üzerinden konuşursak insanlar bunların varlığını biliyor kabul ediyor olsa bile gerçekten inanılmaz tepkisizler her filmde kalabalığın içersinde silahlı kovalama oluyor sadece sahne sonu herkes kaçıyor. yanında kavga ya da silahlı çatışma oluyor insanların ve dans etmeye devam ediyorlar. inanılmaz rahatsız edici bir ayrıntı. hikayeye hizmet etmiyor bu durum. bir de tabi ki ana karakter ölmesin dövsün herkesi ama ortalık bunu öldürmeye çalışan insanlarla doluyken 5 dakika hayatta kalamaz ya. hani kafede oturuyorsun çaktırma yanından geçsin çıkar silahını sık kafasına yani anladın mı. sistemde bu kadar insanın olması john wickin çok öldürebilir olmasına yol açıyor ama bir türlü ölemeyince de film olması gerekenden çok daha absürd bir hal alıyor.

genelde kendimi böyle basit mantık hatalarından falan soyutlayamam rahatsız olurum ama çekimlerin zevkine falan görmezden geldim. genel olarak keyifli bir seriydi. özellikle ilk filmde ne güzel bir dünya yaratmışlar demiştim.
  • filmi mantık hataları ve realiteye aykırı durduğu için eleştirenler, belli ki; john wick karakterini ve evrenine çok yabancılar.

john wick evreni, marvel veya dc evreni gibi fantezi bir evren. serideki ülke ve şehir isimleri yanıltmasın, bu evrenin gerçek dünyayla hiç alakası yok. john wick bu evrende süper güçleri olananti kahraman. kurşun geçirmez takım elbisesi de kostümü. süperman nasıl uçuyor diye sormuyorsak, peter parker'ı örümcek ısırdığında nasıl süper güçlere sahip oldu diye şaşırmıyorsak, hiçbir süper gücü olmayan batman nasıl süpermen ile başabaş dövüşebiliyor diye eleştirmiyorsak, john wick evreninde polisler nerede? john wick bu kadar şarjörü neresinde taşıyor? niye hiç kimse kesilmesine kurşun yemesine rağmen kanamıyor? düşmanlar neden horde mode oyunlar gibi dalga dalga geliyor? diye sormuyorsak; john wick'i de sadece fantastik macerasına, aksiyon kareografisi ve görsel ziyafete odaklanıp seyretmek gerek.
  • nasil bir merzifon essegisiniz ki su spoiler olayini bir turlu cozemediniz arkadas.

--- spoiler ---
    filmin bu kadar yuksek puanlar almasi ve yuksek hasilatin sebebi john wick'in sonunda ölmesi arkadaslar baska bir olayi yok. nasil ki wolverine, logan filminde öldü üzüldük bu da öyle. ayrica olay örgüsü cidden cok kötü ve film sacmaliklarla dolu.

1- john wick'i barindiran japon abinin tek yapmasi gereken wick'i otelden uzaklastirip otelin aranmasina izin vermekken inadina gidip ucuncu dunya harbini cikariyor. yetmiyor caine canini bagislamisken kizini ortada birakip canindan oluyor,

2- japonun kiz surekli uyariyor "bubaaa bunlar komplo" diye ama kizini dinlemiyor. new york hoteli ucurmuslar iste neyi kasiyorsunuz,

3- gozleri kör bir suikasticimiz var caine isminde marvel'daki daredevil tarzi takiliyor. uzakdogu sinemasinda vardir boyle epik karakterler ama bu filmde bayagi ucuk olmus,

4- killa harkan diye bir baska karakter var bildigin evil sisko ronaldo. karakter gayet guzel diyecek bir sey yok ama bunun mekan nasil bir mekansa 100 tane adam öldürülüyor insanlar umarsizca dans etmeye devam ediyor. nasil ki killer harkan ölüyor büyü bozuluyor herkes kacismaya basliyor,

5- konu o kadar sig ki diyalog turkceye evrilmis sekliyle aynen su:

winston: simdi ne yapacaksin
    wick: hepsini skip atacagim
    winston: boyle olmaz yenileri gelir en tepedekine duello teklif et(seviyorsan git konus)
    wick: o zaman duello teklif edecegim ( hayda rinna rinna rina nayyyy)

lan adam niye kabul etsin ya. o ne skmden kural abi kazanirsam ben azad edilecegim, winston otelini geri alacak, sen kazanirsan ben ölürüm. ulan zaten herkes seni öldurmeye calisiyor. duello sonucunda da kazanamazsan ölüyorsun zaten. ölmek senin icin veri zaten amk. senin fonksiyonu sabiti bu.

7- mr. nobody diye baska bir suikastci var. millet duello yaparken bu soda icen dayi gibi "hipps, estafirullah" triplerinde. hic olmamis oturmamis bir karakter,

8- bu kursun gecirmez takim olayi cok sacma lan. hadi kursun gecirmedi ama kursun carpmasi ile bir agri sizi cekersin sanki leblebi atiyorlar adamlar birbirlerine, (takimlar dar ama o kadar aksiyona ragmen kimsenin pantolonu yirtilmiyor. likrali takim herhalde)

9- wick arc de triomphe donen meydanda onlarca adam öldürüp arac pert ediyor trafik hala akmaya devam ediyor,

10- filmin sonunda duello sonucu ölen wick'in mezarini goruyoruz. winston ve bowery'nin konusmasi sizi wick yasiyor mu suphesine dusuruyor ki bence gereksiz muamma.

edit: 10. maddede gereksiz bir muamma demistim cunku gise basarisi nedeniyle 5. filmi cekmeye karar vermisler. tamamen bir kevaselik ornegi. seriyle ilgili bir bag kuran insanlarin duygulariyla oynayip olayi hizli ve ofkeli duzlemine tasimak. keanu senin cekmen gereken constatine 2 iken cope donmus bu filmle vakit kaybetmende ayri bir olay. cok istersen wick gibi constantine de iblis dovebilirsin.

--- spoiler ---
  • ben artık amerikan sineması izlemeyi bırakıyorum. gına geldi boktan dövüş sahnelerine, aynı senaryolara. bi gün zimbabve, bi gün moritanya, bi gün iskoçya sineması izleyeceğim.

amerikan sineması boka sardı.
  • keşke matrix 4 iyi bir film olsaydı ve bunun finalinde de bu evrenin matrix için antreman yapılan bir sanal gerçeklik olduğunu görseydik.
    herkes bunu görmek istiyor. ulan elinizde mis gibi fırsat var yapın işte.

https://faroutmagazine.co.uk/…x-training-programme/
  • tam bir sanat eseri, aksiyon şaheseri.
  • rambolardan sonraki en fantastik sinema gosterisi. bilgisayar oyunu olmak icin gosterdigi caba da taktire sayan. uzak dogu sporlarina tabanca ekleyip yapilmis ilginc bir karisim. herkesi ve her seyi dovup olduren insanlarin oldugu filmler arasinda son derece basarili kesinlikle.

--- spoiler ---

serinin ilk filminden beri islenen hayvan sevgisi temasini bu filmde de gorduk. tarkanin atil kurtunun buyuk buyuk torunu, holivudda muhtesem bir rol kapmis. sahibini oynayan alakasiz cizer eleman ise azinliklara ne kadar onem gosterildiginin bir temsili.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap