8306 entry daha
  • dünya üzerinde bizim camia kadar kendini baltalamayı seven, bu kadar balık olup takılmalık olta arayan başka bir topluluk daha yoktur. artık bazı olaylar öyle bir boyuta ulaştı ki ben bunları saflığa falan da veremiyorum, kesinlikle kötü niyetli ciddi bir güruh var ve bu takımı sürekli şekilde baltalamak için ellerinden geleni yapıyorlar.

konumuz jesus, bu adam hakkında ortaya atılan ve herkesin sorgusuz sualsiz inandığı yalanlara ve jesus'un bu sene karşı karşıya olduğu inanılmaz dezavantajlara rağmen nasıl bir performans gösterdiğine dair bazı bilgiler vereceğim, bunlardan sonra hala daha sorunu hocada arayan ve neden şampiyon olamadığımızı sorgulayan varsa ilkokula geri dönsün ali ata bak'tan başlasın okumaya;

jesus yalanları;:

1- jesus 7 milyon euro para alıyor:

heryerde, herkesin, twitter'da futbol bilgisine en çok güvendiğim insanların bile ağzında sakız olmuş, 7 milyon euro verilen hocadan daha iyisini bekliyorlarmış, bakalım kaç para alıyormuş jesus;

https://www.kap.org.tr/tr/bildirim/1034204

"şirketimiz, 2022-2023 futbol sezonu futbol a takım teknik direktörlük görevi için sayın jorge fernando pinheiro de jesus ile 3.000.000 avro garanti ücret karşılığında anlaşmaya varmıştır."

kap'a inanmadın mı? öbür tarafta adam icardi'nin 750bin euro'ya oynadığına inanıyor, sen mi çok akıllısın o adam mı salak? kulübün genel gidişatına bak anlarsın.

2- jesus 50 milyon euro para harcadı, kulübü batırdı:

bakalım kaç para harcamış;

https://www.transfermarkt.com.tr/…36/saison_id/2022

satılan oyunculardan gelen para: 30.05 mil. €
    alınan oyunculara harcanan para: 43.76 mil. €

toplam transfer bütçesi bilançosu: -13.71 mil. €

2 milyon euro'luk daireni sattın gittin 2.5 milyon euro'luk daire aldın, cebinden çıkan para 2.5 milyon euro mu? evet fenerbahçe taraftarına göre öyle.

3- jesus boktan kadro kurdu, 3 magnum alacağına 10 buzparmak aldı:

bunu diyen adama şunu sormak lazım, acaba jesus sakatlığı ve yabancı sınırı sebebiyle kadroya yazılamayan bruma dışında aldırdığı hangi oyuncuyu kullanmadı?

adam üç kulvarda top oynayacak ve başarı hedefliyor, adamın üç kulvarın temposunu kaldırabilmek için diğerlerinin aksine geniş kadroya ihtiyacı var, tek kulvara sabit 11 yeterken üç kulvarda her mevkiye 2-3 oyuncuya ihtiyacı var, doğal olarak kadro planlamasını da buna göre yaptı.

sen o geniş kadroyu kurabilmek için 10 tane oyuncu isteyen adama 13 milyon euro bütçe verirsen (ki daha sonra anlatacağım onu da kış transfer sezonunda verdiler, yaz transferi denk bütçe ile bitirdiler) adam da yarısını bedavaya/kiralık falan alsa diğerlerine oyuncu başına 2.5-3 milyon euro'luk topçular alır getirir, bunda şaşırılacak bir durum yok.

sen yönetim olarak adam olsaydın da bir defa olsun deseydin ki hocam al sana 30 milyon euro bütçe git kadro kur kendine, bu adam gerizekalı mı da gidecekti arao'yu, gustavo'yu getirecekti? arao yerine william carvalho'yu alacaktı, gustavo yerine nino'yu alacaktı, kadrosunu sadece nicelik olarak değil, hem nicelik hem nitelik olarak yeterli oyunculardan kuracaktı.

zaten twitter'da jesus'un geleceğini ilk yazan, tahminimce jesus'un buraya gelmesine vesile olan arkadaşla yakın ilişkileri bulunan bir hesap bugün jesus'un yaz transfer dönemi listesini paylaştı, herifler gitmişler her mevkinin en boktan oyuncusunu almışlar getirmişler adama.

ya zaten hepsini geçtim, bugüne kadar 5 sezonda 93840294 tane hoca gelmiş geçmiş bir tanesine bile adam gibi kadro kurulamamışken sene olmuş 2023 hala ali koç yönetiminde bir fenerbahçe'nin kadrosunun sorumluluğunu hocaya yükleyenin iq'su 28'dir.

hepsini hepsini geçtim, ulan almasaydın amına koyayım ya. adam gustavo mu istedi? almasaydın gidip daha iyisini alsaydın, sen yönetim değil osmanlı macuncusu musun?

ne matematik var, ne mantık izan var, akıl tutulması.

4- jesus derbileri kaybetti, derbi kaybeden hocayla bu iş olmaz:

hmmm baya tatmin edici bir argüman, ama kafama takıldı bakayım dedim geçen sene barcelona'dan kendi evinde 0-4'le küsküyü yiyen real madrid'in hocası kimmiş diye bir de ne göreyim;

carlo ancelotti yazıyor.

allahallah dedim ya benim 17 yaşındaki kafası yanlardan kazıtılmış tepeden müslüm gürses kıvırcığı saçlı sivilceli ergenim yanılıyor olamaz, lig sıralamasına bakayım dedim ne göreyim?

real madrid birinci bitirmiş.

derbileri hocalar kazanmaz, derbileri büyük oyuncular kazanır. derbide çoğunlukla teknik taktik sıralama falan işlemez, derbide kadro işler, psikoloji işler, özgüven işler, çöp diye kadro dışı bıraktığımız mesut bile çıktı geçen sene galatasaray deplasmanını aldı. senin kadronun en iyi oyuncularının kariyerinde gördüğü süt kupası bile yokken adam torreira'larla, icardi'lerle, muslera'larla, mertens'lerle, oliveira'larla geliyor buraya, sen neyin derbisinden bahsediyorsun?

5- ligde yerli hocalar başarılı oluyor:

avrupa oynamadıklarından, avrupa vizyonları olmadığından olabilir mi acaba? zaten ileride detaylı şekilde değineceğim buna ama başımıza getirmeye çalıştığınız sergen yalçın tek kulvarda ligin içinden geçerken ertesi sene işin içine avrupa girince kaçıncı sıradayken gönderilmiş? çok beğendiğiniz okan buruk başakşehir'le tek kulvarda şampiyonluğu aldığının ertesi sene kaçıncı sıradayken kovulmuş? geçen senenin şampiyonu abdullah avcı şu anda nerede? açın bi bakın bakalım inceleyin.

gel gelelim işin diğer boyutuna, yerden yere vurulan jesus bakalım ligde 2.30 ortalama, avrupa'da son 16, kupada final gibi bir tabloyu nasıl şartlar altında gerçekleştirmiş;

jesus'un bu sene yaşadığı dezavantajlar:

1- rakiplerin avrupa oynamaması:

ülke tarihinde benim hatırladığım ilk defa beşiktaş ile galatasaray aynı anda avrupa oynamadı, tek kulvarda mücadele etti. başarısını küçümsediğiniz jesus şu ana kadar lig + avrupa + kupa toplamda 50 resmi maça çıkarken profesör okan buruk aynı zaman periyodunda lig + kupada 38 resmi maç oynamış, fenerbahçe takımı neredeyse yüzde 30 daha fazla maça çıkmış, oyuncuları yüzde 30 daha fazla yorulmuş. basketbolda bile atış yüzdelerini karşılaştırırken benzer sayıda atış kullanmış oyuncuların yüzdelerini baz alırlar, çünkü sayı yükseldikçe başarı oranı düşer, toplamda 5 üçlük kullanmış adamla 20 üçlük kullanmış adamın yüzdesi aynı olmaz.

hepsini geçtim, senin oynadığın avrupa'nın sana rahmetli ray charles'ın bile göreceği kadar net dezavantajları olmuş. bakın 3-4 maçtır luan peres top oynuyor fenerbahçe savunmasının peres öncesi-sonrası arasında dağlar kadar fark var, peki bu adam neredeydi bütün sezon? evet doğru bildiniz, rennes maçında direğe girip sezonu kapattı.

peki senaryoyu tersine çeviriyorum ve size soruyorum;

fenerbahçe tek kulvarda top oynasaydı da peres'i bütün sezon kullanabilseydi, galatasaray da avrupa oynasaydı da rennes deplasmanında nelsson direğe girip sezonu kapatsaydı fenerbahçe şampiyon olur muydu olmaz mıydı?

buna cevabınız evet ise bu bile başlı başına jesus'un ne kadar haksız eleştiriye uğradığının göstergesidir.

diğer tarafa gidiyorum, geçmişe bakıyorum, avrupa macerasının takımları ne denli etkilediğini inceliyorum, son 4 sezonun şampiyonlarının yaşadıkları;

18-19: galatasaray şampiyon, 19-20'de 3 kulvar, sezonu 6. sırada bitirdiler.
    19-20: başakşehir şampiyon, 20-21'de 3 kulvar, okan 16. sırada paket.
    20-21: beşiktaş şampiyon, 21-22'de 3 kulvar, sergen 12. sırada paket.
    21-22: trabzon şampiyon, 22-23'te 3 kulvar, avcı 7. sırada paket.

nerede hani bu futbol profesörleri, neden işin içine avrupa girdiğinde bırakın jesus gibi son haftaya kadar şampiyonluk kovalayıp 2.30'larda gezinmeyi ilk 5'e bile neden girememişler?

çünkü kolay iş değil, çünkü ligin mevcut oyuncu kalitesiyle üç kulvar yürütmek ustalık işidir, çünkü bu ligde üç kulvar oynayan adamla tek kulvar oynayanın performansı "karşılaştırılamaz".

2- transfer dönemi ve kadro kalitesi:

çok görüyorum millet tartışıyor fenerbahçe şampiyonluğu nerede kaybetti diye, giresun maçı diyen var, galatasaray maçı diyen var, beşiktaş-istanbul diyen var, hiçbiri doğru değil, fenerbahçe şampiyonluğu transfer döneminde kaybetti.

yukarıda fenerabahçe'nin transfer bilançosunun söylendiği gibi 50 milyon euro falan değil -13 milyon euro olduğunu yazdım, şimdi şampiyon galatasaray'a bakalım;

https://www.transfermarkt.com.tr/…41/saison_id/2022

satılan oyunculardan gelen para: 16.50 mil. €
    alınan oyunculara harcanan para: 46.94 mil. €

toplam transfer bütçesi bilançosu: -30.44 mil. €

bakın adam tek kulvarda top oynayacak okan buruk gibi hocaya 31 milyon euro bütçe oluşturmuş, cebinden net 31 milyon euro para harcamış, diğer tarafta sen üç kulvarda top oynayacak jesus'a 13 milyon euro bütçe vermişsin, bir de neden galatasaray'ın şampiyon olduğunu mu tartışıyorsun?

bakın daha vahimini anlatayım, bu yazdığım rakamlar yaz ve kış transfer dönemlerinin toplam bilançosu, bunu yaz ve kış olarak ayrı ayrı inceleyince olay daha trajik hale geliyor. yaz transfer dönemi bittiğinde fenerbahçe ve galatasaray'ın net bilançoları şu şekildeydi;

fenerbahçe:

satılan: 30.05 mil. €
    alınan: 30.45 mil. €

toplam bilanço: -0.4 mil. €

galatasaray:

satılan: 16.5 mil. €
    alınan: 31.94 mil. €

toplam bilanço: -15.44 mil. €

bak yaz transfer döneminde adam okan'a 16 milyon euro bütçe vermiş, sen deli sikmiş gibi jesus'a denk bütçe tutturmuşsun. ulan hadi yedin bir bok hata ettin, önünde lig var, avrupa var, kupa var, 3 kulvarda da iddian devam ediyor, eksiklerin de artık belli olmuş, kış transfer döneminde dengele bari yaz transfer döneminde harcamadığını kışın harca da eksiklerini tamamla değil mi?

kış transferde 6 puan önde galatasaray hiç ihtiyacı yokken ve kadrosu zaten yeterliyken 15 milyon euro para harcadı, her mevkide eksiği olan fenerbahçe 13 milyon harcayıp yine geride bitirdi sezonu, ikinci defa küsküyü yedi.

bakın tekrar ediyorum sadece lig olarak bakmayın olaya, avrupa'da son 16'ya kalmışsın amına koyayım, başındaki adam jorge jesus, 10 milyon euro daha harcayıp aq takımına adam gibi bir kanat bile alsan belki o vurduğun toplardan biri girecek sevilla'yı eleyecektin, belki kura şansın farklı ilerleyecekti, belki kupayı alacaktın, yok, almadılar, sezon boyu rossi'yi izlettiler bize.

3- sakatlıklar ve oyuncu performansları:

görüneni zaten biliyorsunuz, anlattık, adamlar tek kulvarda sezon boyu tek kayıp vermeden yollarına devam ederken bizim en çok para harcadığımız iki adam peres ile pedro sezon boyu top oynayamadılar.

görünmeyen, farkedilmeyen ve belki önceden tahmin bile edilmesi zor olan başka bir tablo var, onu paylaşayım sizinle şimdi;

süper lig’de bu sezon toplamda kalesinde en az gol beklentisi (xga) veren takımlar ve yedikleri gol sayıları sırasıyla:

beşiktaş – 32.84 (31)
    fenerbahçe – 32.9 (39)
    galatasaray – 34.23 (27)
    sivasspor – 45.42 (53)
    trabzonspor – 45.99 (50)

şimdi soran olursa fenerbahçe çok kötü savunma yapıyor değil mi? değil aq, değil işte, istatistik öyle söylemiyor. fenerbahçe'nin bu sezonki sıkıntısı çok kötü savunma yapması falan değil geleni geçeni içeri alan bir kovayla bütün sezonu geçirmesiydi.

bakın altay bayındır denen herif ligde bütün kaleciler arasında yüzde 66'lık kurtarış yüzdesiyle "16. sırada" yer almış. bu tablo o kadar korkunç bir tablo ki lig sonuncusu ümraniyespor'un kalecisi serdan kırıntılı falan yüzde 68'le oynamış. bunun tercümesi ne?

"adam bütün sezonu kalecisiz oynamış."

tahmin edilmesi zor dedim çünkü altay hiçbir zaman çok iyi kaleci olmasa da bu kadar rezalet performans gösterebileceğini hiçkimse öngöremezdi. ilk çömez sezonunda dahi ilk 6 içerisinde ligi bitirmişti, geçen sene yanılmıyorsam 4-5 civarı biryerlerdeydi, bu kadar vahim bir tabloyu kimse tahmin edemezdi, sezonun kaybedilmesinin en net sorumluluğu dördüncü sezonunda bu kadar trajik bir performans gösteren altay bayındır ve devre arasında kaleci takviyesi yapmayan yönetimin üzerinedir.

4- tanga gibi araya giren dünya kupası:

fenerbahçe böyledir, gökten 99 emicük bir yarak düşse o yarak döner dolaşır bizim götümüze girer, dünya tarihinde ilk defa araplara para kazandırmak için kasım ayına dünya kupası koyup sezonu böldüler, o da bizim götümüze girdi. takımın dünya kupası öncesi ve sonrası performansı arasında ne kadar fark olduğu hepinizin malumu, onu da geçtim dünyada bu aradan etkilenen tek takım da biz olmadık. ara öncesi çılgın atan benfica, psg gibi takımlar bile darmadağın olup zar zor ittire ittire anca şampiyon olabildiler.

ya dünya kupası hiç olmasaydı?

5- deprem sonrası fikstür adaletsizliği:

bu hafta lig bitti dimi? peki bitime 2 hafta kala arada 5 puan fark varken neden bitti? çünkü iki takım da son haftayı deprem bölgesi takımlarına karşı hükmen galip tamamlayacaklar. peki galatasaray'ın normal şartlarda son maçı kimleydi? hatay deplasman.

şimdi bir senaryo size, oldu ki o vahim olay hiç yaşanmadı lig olması gerektiği gibi oynanıyor, gittin eskaza gs'yi orada yendin, son maçta da hatay düşme mücadelesi veriyor ve gs hatay deplasmanına gidiyor, hatay'ın başında gs destroyer volkan demirel var.

peki size soruyorum, bu senaryoda gs'nin bizim 2006'da denizli'de yaşadığımıza benzer bir facia yaşamayacağının garantisini kim verebilirdi? kimse.

bu adamlar en sancılı zamanlarında, peşpeşe puan kayıpları yaşayıp seriyi bozdukları dönemde antep deplasmanına gideceklerdi, yine düşme korkusu yaşayan erol'un takımın bunlardan puan alabilir miydi alamaz mıydı?

bakın hepsini geçtim, adamlar son haftalarda istanbulspor, ankaragücü gibi takımlarla top oynadılar, mevcut fikstürde bunların küme düşme olasılığı yüzde 5'ten bile düşük olduğundan dolayı sırf top oynamak için sahaya çıktılar, can havline hiç girmediler, peki ben yine size soruyorum, üst sıralar aynı şekilde oynanırken neden küme düşecek takım sayısı 2'ye düşürüldü? hadi hatay'ı, antep'i dondurdun, bunların haklarını sakladın ligde, peki küme düşecek takım sayısını neden 2'ye düşürdün? üst sıraları aynen oynatıp avrupa sıralamasını olduğu gibi vermeyi biliyorsun, peki neden küme düşen takım sayısını 4'te tutmadın da 2'ye düşürdün de normal şartlarda düşme mücadelesi verecek takımların hepsini rahatlattın?

fikstür düzenlemesinde verdiler zaten adamlara şampiyonluğu, tek isyan eden beşiktaş oldu ve sonuna kadar da haklıydı, bugün değil, şampiyonluk iddiamızın olduğu dönemde de defalarca kez yazdım bunu.

5- hakem kararları, yönetim ve taraftarın jesus'u hapsettiği yalnızlık:

sen seriye bağlamışken adana'da kurşun sıktılar, adam seriye bağlamışken sivas'ta ofsaytımsı dediler kafalarına göre gol iptal edip 3 puan verdiler ittirdiler, senin yönetimin sustu oturdu 4 maç üstüste 10 kişi bırakıldın oyun stilini değiştirmek zorunda kaldın tek kelime etmedin, adamın yönetimi tek bir kırmızı kart yedi diye vurdu masayı kırdı bütün sezon kırmızı yemediler.

sen bu futbol ortamında neyin sorumluluğunu hocaya nasıl yükleyebiliyorsun? sahada eşit ortam sağlayabilmişsin de mi hocanın saha içi başarısını tartışıp duruyorsun?

geldim taraftara, adamların tribününün takımı nasıl ittirdiğini hepiniz gördünüz sezon boyunca, bizim ırgatlar ise sevilla maçında kaleyi ablukaya aldığımız dakikalarda gittiler madde attılar oyunu soğutup maçı sabote ettiler. ligde şampiyonluk mücadelesi veren, avrupa'da son 16'da kupa galibine elenmiş, kupada finale çıkmış takımı ve oyuncularını sik varmış gibi sezon boyu en az 10 maçta baştan sona ıslıkladılar, takım düşmesin diye ortasahada motivasyon konuşması yapan hoca bile battı bunlara, senelerdir olduğu gibi her fırsatta baltaladılar,

e yönetim baltalasın,
    taraftar baltalasın,
    kaleci baltalasın,

sonra jesus neden şampiyon olamadı, he aq aynen.

------velhasıl-------:

bu adam sezon boyunca "tek bir konuda dahi" avantaj sahibi olamadı, aksine her maddede kösteklendi, buna rağmen ligde 2.30 gibi anormal bir ortalama tutturdu, avrupa'da son 16 oynayıp taraftar sabotajı ve kadro kalitesizliği sebebiyle yerle bir ettiği seride kupa galibine elendi, kupada da final oynuyor, bunların hepsini;

1- yönetimsiz,
    2- taraftarsız,
    3- kalecisiz,

şekilde başardı.

fenerbahçe tarihinde en son hangi hoca avrupa'da mart ayı görüp ülke içinde bu sonuçları alabilmiş diye bakıyorum emsali sayılı ag. durum böyleyken ben bu adamı başarısız diye kovacağım öyle mi? ulan kovmayı bırak heykeli dikilecek adam bu kimsenin haberi yok. sonuna kadar iddialıyım bu şartlar altında bu takıma bu sene 2.30 ortalama gösterebilecek bir hoca dünyada yok, pep-klopp-ancelotti'den voltran oluşturup takımın başına getirsen yapıp yapacağı en fazla buydu.

fenerbahçe'nin hoca sıkıntısı falan yok, tam tersi fenerbahçe'nin hoca fazlalığı var, jorge jesus bu yönetime de, bu kadroya da, bu taraftara da, bu futbol ortamına da çok fazla, kalecisiz bir takımın buralarda olabilmesinin tek açıklaması jesus'un tek başına yarattığı futbol mucizesidir ama ülke öyle acayip bir ülke ki adamı takdir edip ayağına kapanıp sözleşme imzalatacaklarına ellerinden gelse tekmeleyip kovacaklar.

tanımayan adam yabancı hayranlığı, yok jesus fanboy'u falan filan boş boş konuşabilir, bakalım geçen sene nisan ayında ismail kartal başlığında ne yazmışım;

(bkz: #135708833)

"huylu huyundan vazgeçmez, bu huzursuz herif kaliteli bir hoca getirip arkasında duramaz, hazır olmuş takım varken, başında da böyle yetersiz bir başkan varken macera aramaya hiç gerek yok, alın bu adama bir bek, bir kanat, bir adam gibi santrafor, amaç şampiyonluksa ismail hoca da kazandırır o şampiyonluğu.

ismail kartal ile yeni sözleşme."

ben geçen sene ismail kartal kalsın diye yırtınırken bana küfredenler, sen siktir git jesus gelsin diye ismail hocayı ıslıklayıp saygısızlık edenler bugün jesus'un kellesini istiyor, ismail'in arkasından ağıtlar yakıyor.

bu toplum böyledir, yüzde 95'i fetö'ye laf söyletmezken işler değişince bir bakarsın bir tane fetöcü kalmamış ülkede, futbol mevzusu da aynı böyledir, bugün jesus'a siktir çekenlerin alayı sergen gelip 3 kulvarda küsküyü yiyince utanmadan jesus'çu olurlar, bir tanesini bulamazsın ortalıkta.

bu yüzden dinlemeyeceksin, başkansan, lidersen bu toplumun beklentilerine göre hareket etmeyeceksin. herkes konuşur, herkesin fikri vardır, sen ben burada ne yazdıysam hepsinin farkında olmak, reel verilere göre hareket edip doğru olanı yapmak "zorundasın", yapamıyorsan da bırakıp gideceksin yapabilenler gelecek onlar yönetecek.

o başkanın başımızda olmadığını zaten biliyoruz, bir kez olsun şaşırtsın diye umut ediyorum, bunu yaparsa geçen seneden beri iddialıyım, jesus ikinci sezonunda rakipleri avrupa oynarken "gerekli takviyeler yapıldığı takdirde" bu takımı elini kolunu sallaya sallaya şampiyon yapmazsa yazarlığı bırakıyorum, kapatıp gidiyorum.

bu entry burada dursun hoca gitse de kalsa da lazım olacak. jesus hakkında daha tek kelime de yazmam kendim adına kapattım konuyu, popülizm'e kapılıp montella'ymış, sergen'miş, avcı'ymış boş beleş adamları takımın başına getirirlerse hayatımda ilk defa futbol şubesini boykot edip ali koç gidene kadar takip etmeyi de düşünmüyorum, sonunu bildiğim filmi 6. defa izleyecek kadar aptal değilim, hayatta başka uğraşlarım da var.
  • bu adamı gönderip ghezzalin god mode açıp şampiyon yaptığı şl sıfırcısı sergen’i, edirne dışında gördüğü futbol topunu bomba sanan abdullah avcıyı, 1,80 ile kariyerinde en yüksek puan ortalamasını bu sezon yakalayan kupa görmemiş montella isteyenler var… yapmayın guzum yapmayın. fb tarihinin en yüksek puan ortalamalarından birini tutturmuş , 3 kulvarda genel anlamda başarılı birini bu futbol fakirleriyle karşılaştıracak kadar salak olmayın. daum’un yeri nasıl dolmadıysa jesusun yerini de dolduramazsınız.
  • olm hala puan ortalaması diyorsunuz ya acayip gerçekten. hiçbir büyük maçta varlık gosterememis, kritik vitajların çoğunu alamamış, terim gibi kaos futbolu dışında taktiksel hiçbir pırıltılı göstermeyen, felaket vasat bir kadro kurmuş adamın nesine güveniyorsunuz gerçekten aklım almıyor.

jj eğer iyi kadro kurup oynatamasaydi yine daha kabul edilebilirdi. en azından derdin ki "lan sezonun sonuna doğru takım oturdu, seneye harika olur herşey ". ama yok öyle bir durum. (bu şansınızı bence pereria ile kaybettiniz, adamın yanına bir iletişim uzmanı alıp en parlak döneminizi geçirebilirdiniz)

takım olmadığı gibi gs in bu sene kurduğu kadroyu baz alarak büyük bir risk içine girecek bir ali koç faktörü de var. eğer bu adama icardi gazına gelip yıldız futbolcu emanet edersiniz o zaman çok pişman olacaksınız işte. herif bu vasat kadroyu neden kurdu sanıyorsunuz. egosu böyle adamlar ile çalışmak için uygun değil. arda'ya bile tahammül edemedi herif.
  • kesinlikle kalması gereken teknik direktördür.

rekor puan ortalaması tutturan, sevilla gibi uefa kupasını kazanan bir takımı kıl payı elinden kaçıran, hırslı, cv'si ortada ve karizmatik bir teknik direktörü bulmuşken, kaçırmamalıyız.

türkiye’de, kendisini fatih terim dışında hiçbir hoca ile mukayese edemem.

kalmalı ve istediği transferler yapılmalı.

her sezon başında sil baştan yapmaktan, gına geldi bize. bu yüzden bir arpa boyu kadar yol katedemiyoruz.

geçen sene aynı muamele ismail kartal'a yapıldı. bu sezon da jorge jesus aynı yanlışa maruz kalmamalı.

hoca, tam olarak ligi ve türkiye'yi yeni tanımışken tekrar tekrar anafor yaratılıp her şey sil baştan yapılmamalı.

aynı yanlışlar tekerrür etmemeli.
  • (bkz: yanlış adamla yola devam)

ismail eagle hocamın tek taşşağı bu bunaktan daha iyi hocalık yapar. getirdiği transferlere bak, biri iyi olsa bu sene şampiyonduk. sonra seneye gene ağlamayın flamengo ve rogon çöpleri takıma dolduruldu diye.
  • kalsa bir türlü gitse bir türlü.

kalması lazım çünkü 5 senedir sürekli teknik direktör değişti. başarı gelmediği ortada. ligde iyi puan toplamış, türkiye kupasını alma şansı var. önümüzdeki sezon ligi daha iyi tanımasıyla birlikte başarılı olabilir.

gitmesi lazım çünkü saçma sapan vasat futbolcular aldırdı. aldırdığı topçulardan 1-2 tanesi belki fena değil denilecek düzeyde. hepsiyle 3'er yıllık sözleşme imzalattı. derbi maçlarında hiçbir varlık gösteremedi. en kritik maçlarda ligin dibine demir atmış takımaları yenemedi.

yıldız transfer etsen gelecek oyuncularla problem yaşama ihtimali yüksek. arda gibi 18 yaşındaki çocukla bile sorun yaşadığı belli.

nereden tutsan elinde kalıyor.
  • fenerbahçe'ye uzun bir süreden sonra, göze hoş gelen futbol oynattıran teknik direktör. *

pek umudum olmasa da *, önümüzde ki sezon da takımın başında görmek isterim kendisini. şunu da belirtmek isterim ki j. jesus dışında herhangi bir teknik direktörün fenerbahçeyi önümüzde ki sezon şampiyon yapma ihtimali yoktur.
  • puan ortalamasının yüksek olması ligde rekabet eksiklikliğinden başka neyi ifade ediyor anlamış değilim.

ilk 3 takım da yüksek puanla tamamlayacak ligi ayrıca deprem bölgesinden gelen 6 puan da olacak tabloda.

yani demek oluyor ki ligde galatasaray dışında dişli rakibi yokmuş bu sene (bjk valerien sonrası toparlandı) asıl tabloyu görmek isteyenler jesus'un derbi karnesine baksın.
  • aslında kalması gereken ama demeçleri göz önünde bulundurulduğunda gitmesi de hayırlı gibi duran hoca. galatasaray'ın şampiyonluğu yakaladığı başarılı istatistikleri gölgede bıraktı. oynattığı oyun da göz önünde bulundurulduğunda kalmalı. eğer seneye derbilerde kazanmayı başarırsa, rekor puanla şampiyon olur, okan hoca yine böyle bir performans gösterirse de galatasaray'ın bu sene kazandığı gibi kazanabilir.

sonuçta 9 sene olmuş, lig tarihinin en anlamlı sezonunda (cumhuriyetin 100. yılı) şampiyon olmak dışında bir sonuç, kabul edilemez ama takımın da doğru yolda olduğu bir gerçek. o yönden sıkıntı yok ama beni tek düşündüren dengesiz konuşmalar.ligi küçümsemesi falan.

amaan neyse ben galatasaraylıyım alemin derdi beni mi gerdi?
  • ulan adam ligin 2. yarısında 1 mağlubiyet almış onu da maç 2-0 olacakken penaltı kaçıp, sadece fenerbahçenin başına gelecek şeyler yaşanarak almış.

hep bir ağızdan, tutturmuşlar; puan kaybedilmeyecek takımlara puan kaybetti ağbiiiiii. be hıyar senin argümanına göre geri kalan tüm maçlar puan kaybedecek maçlar mı o zaman… evet istanbul, giresun, ümraniye bunlara puan kaybetmememiz lazımdı ama; ben daum'dan beri ilk defa sırtımı yaslayıp rahatça izledim koca sezonu. avrupada aptal taraftarımız olmasa sevilla'yı elemiştik, türkiye kupasında finaldeyiz. adama alınan futbolcular listenin 4.-5. sırasındaki isimler, bugün ne gs ne bjk bu transferleri takımında oynatmaz. velhasıl kelam gönderilirse yerine ligde 2,3 totalde de 2,4 puan ortalaması tutturabilecek babayiğit varsa gelsin, gerisi laf salatası…
855 entry daha
hesabın var mı? giriş yap