şükela:  tümü | son 24 saat
 • 'bütün isimler' adlı kitabında ilginç cümle kurgusuyla dikkati ceken, 'kördüğüm'de ise bazıları bilim-kurgu havasında olan ve eşyalar ve onların insanlar üzerindeki etkileri hakkında ilginç ve güzel hikayeler yazmış olan, bi de bilinmeyen adanın öyküsü diye kısacık ve içinde tek bir hikaye olan bi kitabı daa olan ve sanki herkesin yerini bilmesi gerekiomus gibi butun kitapların başındaki hayat hikayesinde ülke yerine dogdugu koyun adı verilen nobel ödüllü yazar.
 • gercek bir edebiyat tanrisi. ben cumlelerle bu kadar guzel oynamayi bir tom robbins'de gördüm bir de sn. jose saramago'da... ozellikle "incil'deki ikinci isa" isimli basyapitin bir bolumunde isa,tanri ve de seytan'in kayikta gecen sohbeti, afis haline getirilip her sokaga asilmalidir....
 • körlük adlı romaniyla tanidigim yazar. diger kitaplarini okumadim henuz, ancak bu kitap, uzun süredir okudugum en iyi kitapti diyebilirim. bir adamin birdenbire kör oluşundan, bunun bir salgin halinde toplumda yayilmasiyle tüm bir uygarligin tuzla buz haline gelişine uzanan bir öyküsü var. inanilmaz bir toplumsal ve politik hiciv romani özünde.
 • 1998 nobel edebiyat ödüllü, yillardir okudugum en carpici kurgulari yapan, gercekle gerceküstünün baglantisini akillara durgunluk verici bir sekilde kuran portekizli yazar. romanlarinin yani sira kisirdöngü isimli öyküsününadiyla yayimlanan öykü kitabi da alinip okunulasi büyülenesi bir kitap.
 • 1922 dogumlu, asmis yazar. makinistlik egitimi gormus. "sandalye" ve "esyalar" oykuleri koparticidir.
 • "sevmek sahiplenmenin en güzel yoludur heralde, sahiplenmek ise sevmenin en çirkin yolu" sözleri kendisine aittir.
 • kendisiyle yapılmış bir söyleşide;
  "nobel ödülü hakkındaki değerlendirmeniz?" sorusuna
  "hayatımda aldığım en büyük ödül karım pilar’dır. işin aslına bakılırsa, en büyük devrim aşktır." yanıtını vermiş yazar.

  aynı söyleşide körlük için ise;
  "ne düşündüğümü merak ediyorsanız, bu kitapla anlatmak istediğim hepimizin körleşmeye başladığı değildi. bence körleşmiyoruz. hepimiz körüz. körüz ama bakıyoruz. bakabilen ama görmeyen kör insanlar." buyurmuş usta...

  romanlarının dışında şiir kitapları da var.
  http://www.caleida.pt/saramago/
 • körlük, beyazdır.
 • bir ara gittiği israil'de, işgal altındaki topraklara da uğramış, buraları nazi almanyası işgali altındaki yerlere, mülteci kamplarını da auschwitz'e benzetmiş yazar. bu benzetmenin tarihsel açıdan doğruluğu ve israilsiyasetinde istenilen etkiyi yapıp yapmayacağı tartışılsa da, yazarın aldığı risk açısından gerçekten saygıdeğer bir harekettir bu.
hesabın var mı? giriş yap