• bir yerden bir yere giden askerlerin askeriyede bekletildiği, konakladıkları yerler. niye bekletilir peki bu adamlar? bulunduğu yerden ayrılmak için konvoy bekliyordur, kendi başına kafasına göre takılamıyordur, pdrmdir o yüzden bekletiliyordur. bunların en meşhuru diyarbakır ktmdir.
 • askerdeyken duran zaman ktm lerde iyice durur. zaman hic gecmiyormus gibi hissedersiniz.
 • an itibariyle elaziğ ktm'de bulunan birisi olarak acizane önerilerim.

  ktm'ye girmeden önce 10 tane falan selpak alın içerde satılmıyor.
  duruluma gerektirmeyen tarzda sabun vs falan alın faydasını görürsünüz(islak mendilde olabilir)
  tanıdığınız subay mubay varsa bir an önce onları arayın ve çarşı izni için araya onları sokun.
  çantalarınız için muhakkak kilit alın yoksa patlatırlar.
  1'den fazla cep telefonu bataryası alın.
 • kabul toplanma merkezleri askere başlayacaklar için şok tedavi etkisi yaratmaktadır. sıcak evlerinden asker ocağına katılacak insanlar direk görev yapacakları merkezlere gitseler belki ortamı yadırgayacakken, kabul toplama merkezlerinde ki rezaleti eziyeti gördükten sonra görev yapacakları merkeze ulaştıklarında cennete düşmüş gibi olacaklar hemen ortama ısınacaklardır.

  elazığ ktm eziyetinden sonra tuncelide sıcak yemek ve tatlıyı gördüğümde hissettiklerimi bir ben bilirim.
 • askerlerin görevlerini icra edecekleri yerlere götürülmek amacıyla toplandıkları merkezdir. güvenlik amaçlıdır. askerler buradan otobüslere bindirilerek konvoy halinde gorev yapacakları merkezlere götürülür.

  askerler böylece tek hedef yapılarak güvenlikten bahsedilmektedir.

  (bkz: asker mantığı)
 • askerdeyken van, tatvan, muş ve elazığ'dakini görme şansına eriştiğim askeri yerler.
  van çok kalabalıktır. bölgenin hemen hemen her yerine çıkışlar ve girişler van'dan yapılır. van düğüm noktası gibidir.
  tatvan van'a göre nispeten daha sakindir.
  zira tatvan'da hiç duraklama olmaz, alınacaklar alınır, bırakılacaklar bırakılır, sonra yola devam edilir. tatvan'da sadece tatvan askerleri bulunur.
  muş en sakinidir. sadece hasbelkader tatvan'a gitmek için muş'a uçakla gelen askerler bir geceliğine konuk edilir. koskoca ve tertemiz koğuş'ta 3 kişi yattığımı bilirim. içlerinde en sevdiğim muş olmuştur.
  konvoy'un sona erdiği yer olan elazığ ise van'dan bile kalabalıktır. buradaki hengameyi başka hiç bir ktm'de görmemişimdir. bunun sebebi de gelen askerin hemen otobüslere bindirilip gönderilmesidir. türkiye'nin dört bir yanına dağılacak olan askerlerin telaşıdır bu. aynı bayram zamanı otogarları gibidir. buradaki ktm'nin içine şehirler arası otobüsler girer, askerleri alıp, diğer yolcularını almak üzere otogar'a devam ederler.
  diyarbakır ktm'nin ise içini görmememe rağmen şu anda hergün önünden geçiyorum, ama hiç bir zaman van ktm veya elazığ ktm kadar kalabalık olduğunu görmedim.
 • askeri birlige katilma sürecinde gidilip katilinmasinin mecbur olup olmadigi 329. kisa dönem'lerin kafasini oldukça kurcalamaktadir.

  edit: madem zamaninda yazmişiz, ögrendiklerimizi de paylaşalim; gideceginiz yere direk gidebiliyosaniz (misal van'a gidiceksin, direk uçak var) ktm ye katılmanıza gerek yok. ama misal karayoluyla giderken inzibat çevirir bulursa seni başin agriyabilirmiş, o kadari beni aşar cumhur abi
 • askerliği boyunca 5 ayrı ktm görmüş biri olarak hakkında bazı bilgiler vereyim. söyleyeceklerim sadece birlikleri diyarbakır-şırnak arasında olanlar için geçerlidir. elazığ, van gibi yerler konusunda bildiklerim tamamen başkalarından duyduklarımdan ibaret olduğu için insanları yanıltmak istemem.

  ktm'ye katılım olayı yalnızca kağıt üzerinde bir mecburiyettir. eğer teslim birliğiniz diyarbakır veya mardin'deyse ktm'ye katılmak (macerayı seven adam değilseniz) tavsiye ettiğim bir şey değildir. zaten diyarbakır'a uçak veya kara yoluyla geldiğinizde en fazla şehri bir turlayıp ktm yüzü görmeden kendi birliğinize gidebilirsiniz. özellikle havaalanında inzibatlara yakalanmayın tabi yoksa direkt bir minibüse tıkılıp 7. kolordunun efsane ktm'sinde bulursunuz kendinizi. oradan da artık ne zaman çıkarsınız kim bilir zira ktm'nin dağıtım yaptığı birlik sayısı ne kadar fazlaysa o kadar kalabalık olur. tüm ktmlerin değişmez kuralıysa nerde çokluk orda bokluktur.

  birliği mardin'de olanlar içinse şehre hangi yolla giderseniz gidin ktm'ye girmenize gerek yok. buradaki ana birlikler şehrin çok dışında değiller. ktm'lere girmeden kapıdan teslim olabilme lüksünüz var. zaten çoğunuzun asıl dağıtımları buradaki ana birliklerden yapılacak. mardin'de dikkat etmeniz gereken şey tıpkı diyarbakır'daki gibi inzibatlara yakalanmamak. yoksa siz de kendinizi bir diğer meşhur ktm olan selen kışlası'nda bulur ve birkaç gününüzü zma, zpt sayarak ve bol bol mıntıka yaparak geçirirsiniz.

  peki mardin'den öteye gidecekler ne yapmalı? mardin'den sonraki ilimiz şırnak bildiğiniz üzere. şırnak il sınırlarına girdiğiniz anda siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın daha cudi dağını göremeden büyük ihtimalle bir jandarma kontrol noktasında sizi bindiğiniz araçtan indirip karakola çekeceklerdir. buradan da gelen ilk ktm konvoyuyla ya cizre ya da şırnak'taki ktm'ye götürüleceksiniz. teslim birliği şırnak ve silopi olanlar genelde cizre'de pek beklemeden hatta bazen hiç beklemeden şırnak ve silopi'ye şutlanırlar. idil'e gidecek olanlarsa cizre'de fazladan birkaç gün geçirebilir. şırnak ktm bölgenin en büyük dağıtım yeridir. burada genelde yığılma olmamasına dikkat eder ve hava kararmadan konvoyları çıkartmaya çalışırlar. bu yüzden erken saatlerde buraya gelirseniz aynı gün içerisinde asıl birliğinize gönderilirsiniz. yine de bölgedeki vaziyete göre minimum bir gün bekleme ihtimaliniz epey yüksektir. bu iki ktm de pek iç açıcı yerler değiller ancak uzun dönem dağıtımlarına denk gelme ihtimaliniz çok zor olduğundan o zamanki gibi mahşeri kalabalıklar olmaz. artık bir iki gün götünüzü sıkıp asıl birliğinize dağıtılmayı bekleyeceksiniz. yukarıda dediğim gibi şırnak'taki herhangi bir birliğe kendi başınıza gitme ihtimaliniz hele ki bölgenin yabancısıysanız akıllıca bir davranış değildir. cizre'ye bir şekilde gelseniz bile en fazla kasrık geçidine kadar gidersiniz. karakollarda konvoy beklemek ve bankların üzerinde yatıp rezil rüsva olmak yerine gidin en yakın ktm'ye (mesela mardin ktm veya cizre ktm) paşa paşa teslim olun. hiç değilse sizin gibi adamlarla bir arada olursunuz.

  ayrıca şunu da ekleyeyim: şırnak'taki birliklerin neredeyse tamamı sadece ktm yoluyla asker kabul eder. yani siz o birliğin askeri de olsanız direkt gidip kapıdan teslim olamazsınız. sizi alırlar gerisin geri ilk çıkış yapan araçla ilgili ktm'ye gönderirler. sonrasında tertipleriniz, izinden dönenler veya diğer askerlerle birlikte topluca asıl birliğinize geri dönersiniz. kaldı ki 6. motorlu tugay gibi yerlere zaten isteseniz de gidip kapıdan teslim olamazsınız. yani birliğiniz şırnak'taysa ktm'ye girmek kaçınılmaz gibidir.

  şırnak ve cizre'yle alakalı kafasında soru işaretleri olanlar bunları sormakta çekinmesin. bildiğim bir konuysa yardımcı olmaya çalışırım.
 • gidilmemesi gereken yer. herhalde yeterince açık oldu herkes için.
 • oraya ilk adım attığımda "nazi toplama kampları" aklıma gelmişti. allah kimseyi düşürmesin.
hesabın var mı? giriş yap