• bir kadinin omru boyunca karsilasabilecegi en buyuk hesaplasmalardan biridir muhtemelen kendisini istemeyen bir adamin aslinda iyi biri oldugunu kabullenmek.

  asik oldugu erkegin hicbir zaman kendisini istememis oldugunu ya da artik istemedigini ogrenen kadinin kabullenme sureci uzundur. elisabeth kubler-ross'un tanimladigi 5 stages of grief yani sevdigini kaybeden insanin gectigi 5 asamanin tamamini gecer kadin. yani

  - inkar* --> "olamaz boyle bir sey. o beni hala seviyor. benden vazgecemez."
  - ofke* --> "allaan salaa! ben fazlaydim ona. cok fazlaydim. degerimi bilemedi."
  - pazarlik* --> "belki de yeterince anlayisli olamadim ona. daha anlayisli olacagimi soylesem kesinlikle yeniden beni ister."
  - depresyon* --> "ben onsuz ne yaparim?"
  - kabul* --> "ne yapalim. beni sevmiyor."

  bu asamalarin bazen bir ikisini atlar kadin. ya da bazi asamalari hizlica gecer. bu asamalarin hangi hizda gecilecegi, kaybedilenin yoklugunun ne kadar belirgin olduguyla baglantilidir genelde. nihayetinde bittigini, adamin onu istemedigini kabul eder.

  adamla kadinin karsilasmalari ya da kadinla adamin cevresinin karsilasmalari mumkun degilse, kadin artik pacayi kurtarmistir. mutlu mesut devam edebilir hayatina. arada hatirlayip uzulse de daha fazla hirpalanmaz artik. adam hakkinda kafa yormaz, kendini suclamaz, adami suclamaz. oldu da bitti masallah...

  butun bu asamalari gecip rahata kavustuktan sonra bazen hayat kadini rahat birakmaz.

  bir gun bir arkadasi ile bir cafede oturup kahve icerken, yanindaki arkadasinin bir arkadasi gelir masaya mesela. laf doner dolanir adama gelir. kadinin adamin tanidigini bilmeksizin bu arkadasin arkadasi adamdan bahsetmeye baslar. ne kadar iyi kalpli, ne kadar sevecen, ne kadar duygusal,... oldugundan. adamla yasadiklari guzel anilardan ornekler verir ustune. kadin susar.

  bir kac gun sonra baska bir ortamda yine kadinin adamla yasadigi maceradan habersiz insanlar adamin bahsini acar. yine o mukemmel adam, yine o dunya sekeri, dunya zekisi, dunya yeteneklisi, dunya duygusali adam... kadin yine susar.

  kadin, kendisini uzen, kendisinin kalbini paramparca eden adamin aslinda kendisini taniyanlarin bahsetmekten hoslandiklari o mukemmel adam oldugunu duydukca daha da uzulur.

  herkese karsi anlayisli, herkese karsi vicdanli, herkese karsi yardimsever olan adamin dunyada canini yaktigi, uzdugu, kirdigi tek insanin kendisi oldugunun ayirdina varir sonunda. diger insanlardan ne eksigi oldugunu dusunur. dusunur de bulamaz. herkes dr. jeckyll ile karsilasmistir da mr. hyde'la karsilasmis tek insan kendisidir yeryuzunde.

  kendisine yasattigi onca acidan sonra onun aslinda "iyi" biri oldugunu kabullenmesi gerekir. o bes asamadan bir tur daha gecer. ama bu sefer kaybettigi adam degildir aslinda da kendine olan guvenidir. nihayetinde yasadiklarinin ana fikrini bulur, ki bu da cogu zaman "ben sevilecek kadin degilim." olur.

  not: bu entryye katkilarindan dolayi alright isimli sarkisi icin zap mama'ya, i'm a fool to want you yorumu icin lisa ekdahl'a, yazarken ictigim bir paket parliament sigarasini philip morris products s.a.'nin verdigi lisans kapsaminda ureten philsa as'ye ve tabii ki adama* tesekkuru borc bilirim.
 • sağlıklı bir ilişkinin temelidir. tabi bu sağlıktan ne anladığınıza göre değişebilir, her tarafı alçı içinde koltuk değnekleriyle yürüyen bir adama "iyi gördüm seni" diyenlerdenseniz sorun yok.
 • şöyle ki, adamın sabıkası var ve onu aklayacak kadın arıyor. kalbini paramparça ettiği her kadın aslında onu kurtarıyor. o bir ruh emici. başka türlü var olamaz. ve siz onu iyi bilirdiniz.*
 • cehenneme giden yolun iyi niyet taslariyla doseli oldugu dusunuldugunde, pek de zorlanmaksizin idrak edilebilen durumdur.
 • objektif olabilmeyi başarmaktır..
  kalp kıran herkes kötü olsaydı, iyi olan tek bir insan kalmazdı..
 • oldukça zor olsa da, bir gün gelip kendi kendine yaşanan olağan hal. unutmak, geride bırakmak da böyle başlıyor zaten; bir gün herkesin aşkının bitebileceğini farketmekle.
 • sadece duygusal ilişkilere has bir durum değildir hayatın bir yerlerinde birileri kalbinizi kırabilir ve bunu yapan kötü biri değildir zaten amacı sizi kırmak da değildir öyle bir anda oluvermiştir çoğunlukla da niyeti iyidir ama işin sonu kötüdür. böyle zamanlar için söylemişlerdir belki eskiler cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir diye.
 • kalbi kırılan adam ya da kadının, kalp kırandan daha iyi olduğuna işarettir çoğu zaman..
 • kalp kırıklığının asıl sebebinin karşıdaki insan olmadığının bilindiği durumlarda, onun iyi biri olduğu da kabullenilebilir.

  biri size hiç yalan söylememiş, olmayan bir şeyi var gibi göstermemiş, arkanızdan iş çevirmemiş. bu halde bile kalbiniz kırılabilir, adam kötü mü şimdi? değil.
hesabın var mı? giriş yap