• arşivi geniş olan insanlar, canları sıkılınca (bazen, belki de sık sık) her zaman dinledikleri grupların dışında bir grup dinleme isteği duyarlar..

aradan rastgele kalmah seçilir ve işte o zaman insan kendinden geçer..
    bana çarpan neydi değil, ben neye çarptım dersinizbirden.. insanın içini o kadar doldurur..

tam aradığınız tadı bulmuş ve yeni bir ufuk çıkmıştır artık önünüze..
    işte o kalmah'tır.. babadır.. saygı duyulması gerekir..
  • 2000 sonrasının en baba birkaç grubundan biri olan bu arkadaşlarla ilgili belki de en acaip şey, en sevdiğim albümleri olan swamplord'un hit şarkılarından hades'in introsunun, ayna'nın kafkas ezgisinden imal ettiği ceylan şarkısının ana melodisiyle neredeyse birebir aynı oluşudur. asıl şok edici bilgi ise ceylan'ın 97, hades'in 2000 tarihli oluşu.
  • bu nasıl müzikalite yarabbülalemin. vay babayın amniyum. ben artık buralarda kalmah
  • mayıs ayı içinde yeni albüm çıkaracak olan grup. lakin ortada ne albüm ismi var ne şarkı isimleri !!???

edit : yemişler beni. inanamıyorum ilk defa kaynaklarım beni yanılttı. tüm kamuoyundan özür dilerim. nası sokağa çıkacam bilemiyorum.
  • melodeathçi bi insan olarak son 10 senede falan beni en hayal kırıklığına uğratmayan grup kalmah heralde. eski tadı alamadığım albümleri de oldu ama genel olarak çizgilerini hiç bozmadılar, hastasılarınız. <3
  • 5 yıl aradan sonra canavar gibi bir albümle geri dönmüşler. biraz kalmah'ın ilk zamanlarını hatırlatıyor, zaten taken before given tee 1991'de yazılmış. açıkçası albümün en büyük özelliği her tür kalmah şarkısı var içinde, bir nevi best of gibi olmuş. children of bodom, norther, vs. gibi dönemdaşları dağılıp gitmişken kalmah'tan 2023'te böyle bir albüm duymak sevindiriyor insanı.
  • en güzel 5 şarkı listesine alfabetik sırayla ben de katkıda bulunayım dedim:

(bkz: alteration)
    (bkz: black roija)
    (bkz: heritance of berija)
    (bkz: kill the idealist)
    (bkz: like a slave)
  • dünyanın en underrated gruplarından birisi.

bunun da sebebi riff odaklı bir grup olmaları. metal müzik dinleyicisi bile vokallere çok düşer. etkileyici bir vokal popüleritenin anahtarıdır.

sırf hayvan gibi bir vokali olmadığı için hak ettiği değeri göremeyen çok grup var. ilk aklıma gelen bir diğer örnek: be'lakor.
  • yeni single'a şuradan ulaşılabilir grubu.

(bkz: blood ran cold)
  • 5 yıl aradan sonra 26 mayıs’ta kendi isimleriyle döndükleri albümünü daha geçen gün dinleyebildim ve aşırı heyecanlandım. serve the untrue’nun klavyelerinde ve solosunda kayboldum, home sweet hell’in melodileri kalbimden vurdu. her şarkıları ayrı güzel, albüm kapakları da swamplord’lara çok yakışmış.
hesabın var mı? giriş yap