şükela:  tümü | son 24 saat
 • çok tel olmasının sebebi oktav sayısı ya da size daha çok tel satmak isteyen tel üreticisi değildir. kaldı ki kanunun telleri plastik olduğundan paslanmaz, entonasyonunu uzunca süre korur ve ömrü bayağı uzundur. parayı vurmak isteyen bir tel üreticisinin neredeyse her ay değişmesi gereken, durduğu yerde paslanıp entonasyonu bozulan elektrik ve akustik gitar teli işine girmesi daha mantıklıdır.

  sebebi sazın yeterli volümü üretecek tasarımı olmadığından dolayı tel sayısını arttırarak -ki bu kanunda her tel grubu için 3'tür- orkestra içinde kaybolmasını önlemektir.

  tamamen sallama rakamlarla örnek vermek gerekirse 1 telin titreşmesi ile 100 jul* enerji üretilip enstrümanın da titremesiyle 50 desibel ses çıkıyorsa bunu 3'erli tellerle 300 jule ve 70-80 desibele yükseltebilirsiniz.

  bu kadar çok tel sayısını gitarda göremezsiniz. çünkü gitar ailesi yapısından dolayı tel titreşimini daha yüksek desibele yükseltecek doğal amplifikasyonu sağlar ve çalınırken bu yapı dinleyiciye dönüktür. kanunda bu yapı direkt icracıya dönüktür.

  aynı çok telli düzeni bu yüzden piyanoda da görürsünüz.

  edit: @multiple 50 desibel sesin 3 katının 54.8 db olduğunu söyledi. zaten sayıları örnek vermek amacıyla sallama vermiştim. ancak titreşen bir telin kaç jul enerji üreteceğini hesaplamak istiyorsanız ve enstrüman fiziğine meraklıysanız richard mark french'in engineering the guitar kitabına bakabilirsiniz.
 • kanun çok sesliliğe elverişli bir enstrüman olduğu içindir. batılı müzik otoritelerince “türk piyanosu” bile denir. birçok müzik eserinde de tınısının akustik ve bizim duyumumuza çok yatkın olmasından ötürü, piyano yerine tercih edilir.

  armoni ve arpej yapılabildiği için ud ya da üflemeli çalgılara tercih edilir. ayrıca orkestralarda tercih edilmeyen enstrüman kısmı da hiç doğru değildir. solo enstrümandır. klasik türk müziğinde taksim de atar, aranamelerde solo da atar. bir diğer şark enstrüman'ı olan ud'a göre daha sevilen bir enstrümandır. bir sebebi de natural sesinin ud'a göre daha forte olmasıdır.

  çok telli olmasının nedeni, santur ve klavsen'in geliştirilmiş hali olmasından kaynaklanır. enstrümanlar da bir evrim içindedir. bundan 50-100 yıl sonra ne tür çalgılar icat edilecek, ne yönde evrim geçirecek bilemeyiz.

  çok telli olmasaydı, geniş bir oktav aralığı sunanamaz, şöyle hem klasik bir eser icra edilemez (koma ve arıza sesler) hem de bir ortadoğu aletinden batı armonisi duymazdık.

  işte o
  bir diğeri
  burda armonik bir yapıda solo performansını dinliyoruz
 • kanunda açık ya da örtülü herhangi bir boşluk bırakmamak gerekir.
 • trombon çalgısında hiç olmamasından kaynaklanır.
 • hiç piyano içi görmemiş yazar sorusu.

  görsel
 • lazım olmasıdır.
hesabın var mı? giriş yap