• eskiden yugoslavya'nin bir eyaleti olan, federasyon'dan ayrilip kendi ba$ina buyruk olma egilimine sahip ulke.. balkanlar'da 14,000 km2'lik bir yuzolcumune sahiptir.. kuzeybatisinda hirvatistan, bosna hersek, dogusunda arnavutluk, guneyinde ise adriyatik denizi vardir..

  700 bin nufusu olan bu ulkenin ba$kenti podgorica'dir.. bar ve kotor limanlari ile yugoslavya'nin adriyatik denizine acilan tek kapisidir..

  1941'de italyanlar tarafindan i$gal edilmi$tir. 1963'te tekrar yugoslavya sosyalist cumhuriyet'ne katilmi$tir.
 • galatasaraylı eski kaleci simoviç'in memleketi...
 • (bkz: crna gora)
 • leziz $arap yaparlar burda, hatta kirmizi $arap.
 • özerk olacam diye kendini yırtan ama bir de dönüp "ulan bu kadarcık toprak, bu kadarcık nufus ile neyin özerkliği " diye düşünmeyen yer
 • ... (bkz: karadaglar)
 • baskenti podgorica uzunca bir süre titograd ismiyle anıldı. (tito'nun şehri)
 • yugoslavyanin bolunmesiye olusmus sirbistan-karadag cumhuriyetini olusturan iki devletten biri. digeri sirbistandir. ic islerinde bagimsiz disa karsi birlikte hareket ederler. ortak meclislerinde sirplarin sayisi oldukca fazladir. onumuzdeki yillarda ayrilmak yada tamamen birlesmek icin referanduma gidilecektir.

  adriyatik kiyisinda cok guzel sehirlere sahiptir. kizlari ve saraplari enfestir...

  (bkz: kotor) , (bkz: tivat) , (bkz: bar) , (bkz: ulcinj)
 • isminden de anlasilacagi uzere oldukca daglik bir ulkedir, bu nedenle osmanlilarin bu topraklarda mutlak hakimiyet kurmalari mumkun olmamistir. asi bir halka sahiptir, osmanlilara karsi pek cok defa ayaklanmislardir, isin ilginci, birinci balkan savasi'nda bize ilk savas acan, bu ufacik ulke olmustur. ulkenin dogusu, yani sirbistan'la sinirini olusturan bolge, aslen tarihi sancak vilayetinin bati bolumudur, dolayisiyla hatiri sayilir bir musluman nufusa sahiptir.
 • bursa'ya bağlı karacabey ilçesinin kuzeyinde yer alan dağ.. bursa'dan batı tarafa doğru sallandığınız zaman biga'ya kadar olan yolda karşılaşılabilecek en büyük yükseltidir. gerek kapladığı alan, gerekse şekil bakımından erdek'in kuzeyindeki yarımadaya ismini veren kapıdağ ile çok benzeşir. harita açılıp bakıldığı zaman; marmara adası, kapıdağ yarımadası ve karadağ arasında bir bağlantı olduğunu tesbit etmek hiç de zor değil.. bu üçüz kardeşlerden marmara adası deniz ile diğerlerinden ayrılmış, kapıdağ bir tombolo ile kıyıya bağlı kalmış, karadağ ise uluabat gölü ile susurluk nehrinin getirdiği alüvyonların arasında tamamen karaya bağlı halde bulunmaktadır.. zirve rakımı 821 metre olduğu halde, tamamen çöküntü zemin üzerinde yükseldiği için olduğundan daha heybetli bir görüntüsü vardır. ayrıca bu dağ, 92 senesinde wspa bünyesinde başlatılan libearty projesiyle sağdan soldan çok sayıda ayının toplandığı bir koruma alanına sahiptir.
hesabın var mı? giriş yap