• devlet i ali osmani'nin mensup olduğu aşiret.
  efendim vatan şairi namık kemal de osmanlı imparatorluğu'nın nüvesinin bir aşiret olduğu sadedinde, hürriyet kasidesi nam şahaeserinde bakın ne demiş:

  biz ol âlî-himem erbâb-ı cidd ü içtihâdız kim
  cihângirâne bir devlet çıkardık bir aşîretten
  (biz o yüce hamiyetli, çalışkan ve güçlü kişileriz ki bir küçük aşiretten dünyaya hükmeden bir devlet meydana getirdik.)

  işte ulu ceddimiz cennetmekan osman gazi han hazretleri'nin mensubu olduğu bu aşiretin iki anakolu vardır günümüzde. bunların bir kısmı batı anadolu'da söğüt civarında, diğer bir kısmı ise güneydoğu anadolu'da şanlıurfa havalisinde yaşamaktadırlar. şanlıurfa havalisinde yaşayanların bir kısmı kürtleşmiştir.
 • bir de karakeceliler vardir, karistirmamak lazim.
 • orda bir asiret var uzakta...
  bu asiret ziya gokalp dahil turk milliyetci entelektuelleri tarafindan prototip olarak kullanilir. siverek'teki karakecililer (bozuyuk/sogut civarindakiler gibi) orta asya'dan gelmis ve kayi boyu'na mensup olduklarini soylemekle birlikte, cogunlukla kurtce konusurlar.* milliyetcilerin "ahanda, sekil 1a da goruldugu uzere guneydogu'daki butun asiretler aslinda turk ama zamanla kurtlesmisler. kurt diye birsey yok, onlar aslinda turk." demelerine vesile olmuslardir.
 • ikinci abdülhamid bursa'daki karakeçililerden oluşturduğu özel koruma ekibiyle gezermiş. (bkz: escort)
  atatürk'ünkiyle karşılaştırmak için (bkz: laz taburu)
 • "siverek dolaylarında ki karakeçi köyü ve çevresinde yaşayanlarının türklükle pek alakasının olmadığını, ilkokula gitmeyene kadar pek türkçe bilmediği, insanlarının pırlanta olduğu, her sene bir aksiyon yaşadığını, senede bir gün yapılan şenliklerinde "türksünüz" dayatmasını karşı pek iplemez olduklarını, aşiret mensuplarından birini hummer jeep ile köye geldiğini bir başkasının köyünde zebra ve devekuşu beslediğini, misafirperverlik ve yardımseverlik kavramlarının cilt cilt kitaplarını yazdıklarını" görüyorum, biliyorum ve yaşıyorum.
 • oğuz türkmen boylarından kayı boyu'nun bir kolu olan aşiretin urfa-siverek arasındaki karacadağ yöresine yerleşenler zaman içinde asimile olarak kürtleşmişlerdir.
  bu hususu ziya gökalp, “kürtlerle beraber yaşayan türkmen aşiretleri tedricen kürtleşmişlerdir." diye tespit ve teyit ederek şunları ilave eder: “ diyarbakır’daki karakeçili aşireti, osmanlılar’ın ecdadı olan kayılar’dan ayrıldıklarını ve kütahya cihetlerinde dolaşan karakeçililer’in amcazadeleri olduklarını iddia etmekle beraber, kürtçe konuşurlar. kütahya’daki ve orta anadolu’daki karakeçililer ise bir tek kelime kürtçe bilmezler."
  *
  ayrıca bknz: martin van bruinessen/@redif, kürtlük türklük alevilik/@redif
 • (bkz: çüngüş)
 • bursa'nın köylülerinde çokca bulunan mensubu olmaktan gurur duyduğum, osmanlı hanedanlık ailesinin kendisine akraba kabul ettiği yörük aşireti. bursa'da yerel halk arasında dağlılar olarakta bilinirler.
hesabın var mı? giriş yap