• marx demis bunu efendim, komunist manifesto'da. ayrıca marshall berman amca da bu isimde bir kitap yazmis. (bkz: all that is solid melts into air)
 • felsefenin fizikten kimyadan ne kadar uzak olduğunun bir ispatıdır. bu tip cümlelere bilimsel yaklaşıp "eee ööö olmaz öyle şey" diyen embesiller için ayrıca felsefe dersi de verilir.
 • karşı masada oturan bir adamdır bu.

  hiç tanımadığınız biri. ve ağzından bu kelimeler dökülünce, adı sanı, cismi, yüzü, saç rengi, hiçbir önemi kalmaz bunların. sadece bir cümle ile varolur karşınızda, "katı olan her şey buharlaşıyor".

  geçmişinizi ve geleceğinizi yüklediğiniz, her türlü başarısızlıkta, hayal kırıklığında sizin peşinizde olan hayalettir o. her yenilginin isimsiz, cismi değişen ama varlığı değişmeyen kahramanıdır. bütün ulaşamadığınız aşkları elde eden, bütün kayıplarınızın arkasındaki kazanan. ve yine de vardır. uzaktır ama oradadır. düşündüğüklerinizden hiçbiri değildir aslında. ama hatırladıkça -biraz taşlaşmış- kalbinizi burkan, geçen haftanın reddediliş hikayesinin kazanan tarafıdır. daha önce yüzünüzü bile görmediğiniz. ama bir yerlerde -belki de buna pek sevinmeden- istediğiniz şeyleri sizden daha önce elde etmiş olan - ve belki de artık istemeyen. ama istenen.

  (bkz: the thieves have left)
 • en bi orijinali "alles ständische und stehende verdampft" biçimindedir. en bi gerçek karl marx'a ait olanı budur.
 • (bkz: sublimle$me)
 • karl marx'ın diğer bir deyimiyle "herşey kendi anti-tezine gebedir".
 • efendim şu içinde yaşamakta olduğumuz ya da millet olarak yaşamayı arzuladığımız modern çağda aslında tutunacak ve kendimizi meşru bir zemine oturtmamızı sağlayacak hiçbir değerin olmadığını ifade eden bir cümledir. zira modernlik bir şeylerin sürekli değişmesini getirir(moda örneğin) ve her şey bir süre sonra yok olup gitmeye mahkum olduğundan sahip çıkacağımız bir değer de yoktur.
 • tam metin olarak şöyle geçer; "katı olan herşey buharlaşıp havaya karışıyor, kutsal olan her şey dünyevileşiyor, ve insanlar nihayet kendi gerçek yaşam koşulları ve diğer insanlarla ilişikileriyle yüzleşmeye zorlanıyor". aslında bir nevi kavramların içinin boşaltılması olarak da yorumlanabilir...
hesabın var mı? giriş yap