• baslik icinde helva diye aradim mâmafih bulamadim.. bu diziye dair boyle diyalogun es gecilmesi ve deneysiz bir kimya dusunulemez.

d: doktor
    m : memnun

d : bunu size alistira alistira soylemem lazim ama.. 2 hafta omrunuz kaldi memnun bey..
    m : yok mudur bir caresi doktor bey??
    d : maalesef, tibbin bu konuda yapabilecegi birsey kalmadi.. kader iste..
    m : o elinizdeki nedir doktor.. recete mi yoksa??
    d : hayir. helva tarifi..
  • ekip mahallede volta atmaktadir. ufukta hostes'in belirmesiyle kursat'tan oldurucu replik gelir:
    - abi masallah yengem de aygaz arabasi gibi butun gun sokaklarda..
  • dizinin efsane repliklerinden biri şu şekildedir;

memnun kaygısızı bir suçtan dolayı polis arar. polis, görgü tanıklarından olan konu ile alakalı vatandaştan robot resim çizimi için karakolda yardım istemektedir.

robot resim çizimi tanık tarafından tam tarif edilemez, polis baskı yapar. bunun üzerine söz konusu vatandaşın ağzından şu cümle dökülür, “bizimkilerin kapıcısına benziyordu memur bey”
  • kültigin ve adamları gece araba soymak için dolaşırlar:
    k- şu feneri ver bakiym.
    (fenerin düğmesine basar ama fener yanmaz.)
    k- ne lan bu fenerin hali?
    a- abi valla defans iyide orta saha kötü biraz.
    k- onu mu diyom lan? bu fener niye yanmıyo?
    a- abi belkide piller kesilmiştir, birazdan gelir.

ismail'in karısı doktora gider:
    doktor- karnınız ağrıyor mu?
    k- evet.
    d- mideniz bulanıyor mu?
    k- evet.
    d- uyku sorununuz var mı?
    k- evet.
    d- elektrik faturasını ödediniz mi?
    k- hönk! evet.
    d- haa iyi ben geçen ay unutmuştum da bayaa faiz geliyo.
  • kültigin'in hostes'e yazdigi mektup $u $ekildedir,

cok saygideger ve mahallemizin gulu olan sayin hostes hanim,

bu mektubu yazip yazmamak icin cok du$undum. sonunda ne olursa olsun anasini <beeep> diyip harbi bir delikanli olaraktan duygulu hislerimi size acmaya karar verdim. siz ilk gordugum anda goz goze geldik. baki$lariniz yuregimi bursa celigi gibi deldi. bizde yalan yoktur. yalancinin anasini avr<beeeeeeeeeeeeep> o anda birbirimiz icin yaratildigimizi anladim. aslinda iki gun sonra anladim. aklimdan bir turlu cikmiyordunuz, nereye baksam sizi goruyordum. ana haber bulteninde siz vardiniz, hava durumunda siz vardiniz, gece ku$u'nda siz vardiniz. $ifreli yayinlarda bile siz vardiniz.

$unu anladim ki ben siz olmadan namlusuz bir tabancaya benziyorum. yalanim varsa cumle alem beni s<beeeeeeeep>. en kisa zamanda cevabini bekliyorum.

senin kultigin'in.
  • yazar kadrosu kusursuz olan diziydi. bir daha onun gibi komik bir dizi çekilemedi.yoldan geçen adamın mizahıydı. candı. ahanda örnek:

bir bölümünde memnun hamile kalmıştır. hamile memnun yolda yürümekteyken yol kenarında üç beş adamın bozuk bir arabayı ittirmekte olduğunu görürüz.

adam: birader sen de şuna bi el atıversene.
    memnun: valla kusura bakmayın hamileyim ben.
    adam: yuuh bi şey istedik herif 14 dalda oskara aday yalan uydurdu...
    başka bi adam: ulan insanlık eskiden ölmüştü şimdi hamile kalmış...

edit: imla
  • kültigin ile çetesi sultanahmet'te dolaşırlarken eleman ve burcu'yu birlikte görürler ve yanındaki tiplerden birisi şu cümleyi kurar:

-abi, bacımızı götürüyor; sabah sultanahmet'i gezdiren akşam dikilitaş'ı da gösterir.

edit: espri bu minvalde olmakla birlikte, sahne tam olarak böyle değilmiş. aradan kaç sene geçmiş, aklımda bu kadar kalmış o zamanlar...
  • --- spoiler ---

bir bölümde, sabriye'nin tipksinin aynisi bir hayat kadini vardi, memnun bu kadini kürkler içinde görüp delirmişti.
    eve geldiğinde sabriyeye
    + seni kürkler içinde gördüm sabriye, napıyordun söyle bakalim
    - ay ne kürkü memnun, ben kürk giyer miyim?
    + bırak bu çevreci ayaklarını sabriye*

gibi şukela repliklerle dolu, bu topraklarda yapılan en komik türk dizisiydi
    --- spoiler ---
  • memnun'un ermiş olduğu bölümden:

kültigin ve adamları memnunu çevirirler kültigin dövelim falan der adamlarıda yok bu ermiş diye başlarlar anlatmaya.

alper: abi dövmeyelim bunu ermiş falan.
    kültigin: saçmalamayın lan.
    kürşat: abi bu adam 90 lık asım dede yi bile iktidara kavuşturmuş. asım dede otobüslerde fordçuluk yapıyormuş.
    k:kim söylüyo lan böyle şeyleri.
    a: kahveci süleyman söyledi. ona bile ford yapmış. *
  • eleman, burcunun doğum gününe davetlidir. fakat parası olmadığı için hediye alamaz. hediyesiz de gitmek istemediği için incik boncuklardan uyduruktan bi kolye yapar. doğum günü partisinde:

burcunun zengin arkadaşı: bunu sana aldım burcu doğum günün kutlu olsun!(hediye paketinden en cancanlısından nike spor ayakkabı çıkar)
    burcu: ay çok teşekkürler tam da böyle bişeye ihtiyacım vardı...

eleman bu tarz hediyleri görünce kendi hediyesini vermekten vazgeçer ve paketi saklamaya çalışır ama:

burcu: eleman yoksa onu bana mı aldın?
    eleman: eeööö evet burcu sana getirdim bunu kendi ellerimle yaptım.

elemanın kolyeyi kendi elleriyle yapmış olması burcuyu çok duygulandırır.

burcu: inanmıyorum eleman ya sen mi yaptın bunu? gerçekten çok güzel bugüne kadar aldığım en güzel hediye bu...
    burcunun zengin arkadaşı: ben de ayakkabıyı kendi ellerimle yapmıştım burcu!!!
hesabın var mı? giriş yap