*

 • (bkz: kayi)
 • satılan en büyük cips paketlerine verilen ad.

  orta boy - büyük boy - aile boyu - kayı boyu

  şeklinde.
 • necip türkçeyi korumuş kollamış bir boydur. yavuz sultan selim hariç. ona kalsa her şey arapça olsun amk. siktir git.
 • oğuzların bozok kolundan olan kayı boyu ertuğrul gazinin kayı boyundan ve ertuğrul gazinin oğlunun osman gazi olması nedeniyle osmanlı devleti padişahları kayı boyundandırlar
 • simgesi, iyi parti'nin logosu olarak kullanılmaktadır.
 • ismi oğuznamede geçen, ancak osmanlı ile hiçbir ilgisi olmayan oğuz boyu.

  ben değil, memleketin en büyük tarihçisi rahmetli halil inalcık ile yine bu konuda özel bir kitap yazan tarihçi hakan erdem söylüyor.
 • meral akşener'in iyi parti'si ve ondan da önce propagandaya başlayan türkçüler yüzünden artık iyi, temiz ve pak değil, iyi artık kayı ve kayı boyu. ihlas holding'in ihlas'a yaptığı gibi.. (bkz: iyi/@ibisile)
 • oğuz hanın kayı diye bir torunu vardır ama kayı boyu var mıdır bilinmiyor. her torun boy beyi olmak zorunda değildir. yani var olup olmadığı bile tartışılan boydur. osmanlı beyliği kayı boyundan gelmemiştir. halil inalcık hocanın bu konuyla ilgili yazılarını tarih okuyanlar iyi bilir. kayı boyu ve oğuz boyundan olma durumu, timur karşısında aşağılanan osmanlının kendilerini oğuz soyuna dayandırıp saygınlık kazanmak istemesinden kaynaklanır. kayı boyu olabilir ya da olmayabilir. osmanlı kayı boyundan değildir. zaten osmanlı hanedanı bir süre sonra genetik olarak türk de kalmamıştır. lakin bu ayrı bir konu ve bence iyi bir politika.
 • allah rahmet eylesin halil inalıcık hoca gerçekten büyük bir deryadır ancak bu durum yine de ağzından çıkan herşeyin tartışmasız tek doğru olduğu anlamına gelmemelidir. halil hoca da yanılabilir. nitekim, osmanlıların kayı boyuna bağlı olup olmadıkları gerçekten son yıllara kadar üzerinde fikir birliğine varılamamış bir konu olarak kalmıştır. fakat bilgiler zamanla değişebilir, yeni kanıtlar bulunabilir. gerçekten de yakın zamanda bulunan ve basımı 1300 yılına tarihlenen bir osmanlı sikkesi üzerinde bulunan yazıdan hareketle osman bey'in babası ertuğrul gazi'nin dedesi gündüz alp (ki süleyman şah'ın asıl ismidir.) olduğu netleşmiştir. 2019 yılında bu paranın ve bulunan bir diğer benzeri hakkında yayınlanmış bir makalenin linkini buraya bırakalım. https://dergipark.org.tr/…nload/article-file/907431

  ayrıca okumaya değer bir başka linki de şöyle koyalım. http://www.mootol.com/…yi-boyuertugrul-gazi-asireti
 • (bkz: pliska rozeti)
hesabın var mı? giriş yap