• herhangi bir evcil hayvana sahip olunamayacağı gerçeğini gözardı eden bireylerin kullandığı sözlerden birisi.farklı bir söylem çeşidi ise bir kediyle yasamaktır.
 • çocuk sahibi olmak gibi bişeydir.
  yaşı gelince erkekse salarsın sokağa sürter sürter gelir, hatunsa mümkün mertebe evde tutmaya başını belaya sokmamasına, hamile kalmamasına çalışırsın.
 • "evet ben de bir kedi sahibiyim yihhu" diye baslayip "ne sahibi kolesiyim" serzenisiyle biten inanctir. onun istedigi zaman uyanacak, istedigi zaman mamasini verecek, istedigi zaman oynayacak ve istedigi zaman uyuyacak oldugunun bilincinde olmayan her kedi sever evine bir kedi sokmadan once kedi sahib olmanin hayallerini kurar. zamanla asla buyumeyen bir cocuk ruhuna sahip yarasa kulakli, tavsan ayakli ve sincap ruhlu bu hayvanlar dunyanin hic de sandiginiz gibi bir yer olmadigini kanitlayiverirler.
  (bkz: a dream of a thousand cats)
 • kedinin ne olduğunu bilmeyenlerin kullanacağı türden bir söz. kediye ne siz sahip olursunuz, ne de kedi size... aynı evde yaşayan iki farklı canlısınızdır. tıpkı iki sevgilinin, ya da bir ailenin üyelerinin evde yaşaması gibi. oyunu kurallarına göre oynar, kedinizin sizden ayrı bir canlı olduğunu kabul ederseniz, ortada bir sorun kalmaz (o zaten bunu biliyordur). diğer bir deyişle kediyle bir bağımlılık ilişkisi kuramazsınız; kurmaya çalışsanız da o bunu iplemez. yalnızca kedinize bağlanabilirsiniz.

  (bkz: kedi)
 • insanoğlunun öyle olduğunu sanmak adı verilen yanılgılarından biridir. bir kedinin sahibi olunamaz bir kediyle birlikde yaşanılabilir. sahibi olduğunuzu sandığınız kedinin sikinde bile değildir bu bağlılık.
 • insanın kediye sahip olabileceği yanılgısından ortaya çıkan yanlış bir kelime grubudur. insanlar köpeklere, kediler insanlara sahip olabilir. bu ilişki şu şekilde ispatlanabilir* köpeklerin başarısı öğrendikleri komut sayısıyla ölçülmektedir. kedilerimden biri* bana, şimdi aklıma gelen "mamayı doldur", "su bitti/bayatladı tazele", "kumumuzu temizle", "annem balkonda kaldı içeri al", "içeri girmek/dışarı çıkmak istiyorum kapıyı aç", "beni tara" başta olmak üzere bir dizi komut öğretmiştir. demek ki kedilere sahip olunmaz, ben başarılı bir insanım ya da kedilerimin köpeği oldum
 • minicik bir kedinin annesiz kalmasıyla başlayan hikaye.

  kediyi damlalıkla beslemek, onu birazcık denge kurabilecek hale getirince zafer kazanmış kumandan edasıyla dolanmak ortalıkta.
  ip, yumak, top gibi nesnelerin eğlenceli dakikalar yaşatma potansiyelini fark etmek.
  konuşurken çok fazla el kol hareketi yapılırsa kedilerin saldırısına uğranılacağını öğrenmek.
  evin kedi çişi kokmaya başlamasını hissetmek, koltukların mahfolmasını izlemek.
  kedi mamalarının hangisi kaliteli, hangisi ucuz, hangisi o tüylü varlığın daha iyi beslenmesini sağlar ve damak tadına uyar diye araştırmak.
  üzüldüğünüzde kucağınıza atlayan sessiz ve sivri kulaklı bir canlı tarafından teselli edilmek.
  kulağa son derece sevimli gelmekle birlikte, kediye sarılıp uyumak ve benzeri hareketlerin kedinin kafanıza işemesi sonucunda uyanmanıza neden olabilecek riskli eylemler olduğu, kedilerin şirin şirin guruldamalarına aldanılmaması gerektiği konusunda ikna olmak.
  ve o sessiz dost hastalandığında onu kafasını okşaya okşaya uyutmak, veteriner kapılarında sürünmek, "ya bir şey olursa" diye ağlamak.
  iyileştiğinde sevinerek torpilli mama almak, "hadi yine iyisiniz bugün beyefendi, mamanız da pek leziz" diye konuşa konuşa eve dönerken etraftakilerden deli damgası yemek.

  sonra bir gün, kedinizin öldüğünü öğrenmek telefonun diğer ucundaki veterinerden. gömecek yerleri olmadığını ve kedinin orada burakılması durumunda mecburen çöpe atılacağını duymak... ışık hızında gitmek veterinere. öleceğini hiç tahmin etmediğiniz arkadaşınızı sarılı olduğu iki kat poşetin içinde kaskatı ve iki katı ağırlıkta teslim almak. yolda ölümünde yalnız bıraktığınız kedinizden bin kez özür dilemek.
  bahçede bir çukur açmak, erik ağacının altında.
  iki kat poşeti sıyırıp atmak kedinin üstünden.
  iyice incelemek yüzünü, öldüğüne emin olmak...
  ve üzerine örtmek topraktan örtüsünü.
 • insanın kedi sahibi olması, sahibinin kedi olmasıyla aynı şeydir.
 • aynı zaman da,vücudun genelinde kedi tırnağı izlerine sahip olmaktır..
hesabın var mı? giriş yap