• jazz trompetçisi. 72 yılında vefat etmiş.

  hard bop ve bop turunde eserleri bulunmakta.

  (bkz: una mas)
 • mckinley howard dorham, ya da kenny dorham caz tarihinde yabana atılmayacak dört beş trompetçiden biri olup, dizzy gillespie'nin küba'ya afro-cuban akımını keşfetmek için gittiğinde bu alt-türü çoktan icra etmiş; o dönem yirmilerinin başındaki joe henderson'ı derinden etkilemiştir.

  esasen be-bop ve hard bop üstadıdır dorham. multipl enstruman üstadı lionel hampton'ın arkasında çaldığı süre boyunca pek dikkat çekmediği doğrudur. ancak art blakey and the jazz messengers -o zamanki ismi jazz prophets-, thelonious monk quartet, sonny rollins sextet ve dizzy'nin big band'inde ilgi odağı haline gelmiş; 1953'de kurduğu ilk quintetla debut albümünü piyasaya sürmüştür. o dönem hayli beğeni toplayan "debut"un ardından gelen afro-cuban ise miles davis için kind of blue neyi ifade ediyorsa mr. doham için onu ifade etmektedir. basheer's dream ve la villa çeşitli eleştirmenlerce çok beğenildiyse de sayısız afro-cuban jazz müzisyeni tarafından yorumlanan (ki bunladan biri de roy hargrove'un crisol ile çıkardığı efsane albüm habana: #14872459'dır.) afrodisia, albümün standartlaşan en güzel parçasıdır. ek olarak bariton saksofonu latin cazın içine karıştırdığı için dorham'a bir kez daha teşekkür etmek gerekiyor.

  1963'te, dorham -nihayet- joe henderson'ı grubuna alır ve büyük patlama yapan 13. albümü una mas'i* çıkarır. dorham takipçilerinden -yine- hargrove tarafından habana'da yorumlanan bu on iki dakikalık efsanevi afro-cuban jazz standardı, dönemin farklı gitaristleri tarafından yorumlanmış; bir başka açıdan bakıldığında hard bop ve cool jazz savaşlarının ortasında ayakta durmayı başaran az sayıdaki farklı albümden biri olmuştur. una-mas çıktığı sırada en iyi şarkılarından birini besteleyen dorham, blue bossa'yı joe henderson'a ilk albüm* hediyesi olarak verir.

  1972'de böbrek yetmezliğinden ölen dorham da unutulmayacaklar listesinde. trompetten flugelhorn sesi çıkarabilen kaç trompetçi tanıyorsunuz?*
hesabın var mı? giriş yap