• çok önemli bir taştır kemer kiriş veya köprülerde en üst ve ortada bulunur bu yapıyı tutar ve stabil kalmasını sağlar.
 • meydanlarda, kaldırımlarda, sokaklarda, parklarda, otoparklarda da kullanılabilen taş çeşidi. (aslında doğal bir taş değil, fabrikasyon ürünü olduğu için taş denmesi ne derece doğrudur bilemiyorum) orta kısmı dar, uç kısımları iki yandan geniş olduğu için, bir taşın ortası, öbür iki taşın kenarlarına denk gelmekte ve böylece kilitlenme hadisesi gerçekleşmektedir. fiziksel açıdan çeşitli baskılara karşı mukavemet bu şekilde artmaktadır. isminin kilit taşı olması ise bu kilitlenme hadisesinden hareketle gerçekleşmiştir.
  bayındırlık birim fiyatları ve rayiçlerde de mevcut olan bu poz, dış zemin kaplama malzemelerinin en çok kullanılanlarındandır.
 • hesap ettim, bir kaldırım bordür daşının diklemesine aynısı, yanlamasına yarısı genişliğindedir. yüksekliğini hesap edemedim.
 • renk renk, desen desen olup bahçelerimizi,, otoparklarımızı beton ve asfaltın iç bunaltıcılığından kurtarmış taşlardır. ortası boş olup ordan yemyeşil çimenler fışkırtanları bile vardır. çöker bozulursa felan, ya da altına erişmek gerekirse bi sebepten dolayı, lokal olarak açılıp tekrar hop diye aynı malzemeyle kapanması mümkündür.
 • (bkz: #3278133)
 • da winci nin tuttuğu notlarda adı geçen bi nevi şifreli kasa.
  üstü ve altı mermerle kapatılmış silindir şeklinde bir boru.silindirin üstünde,dişli ve çark sistemiyle çalışan bir şifreleme mekanizması var...yani doğru sözcüğü ve sayıları giriyorsununuz,silindirin altındaki mermer kapak çıkıyor ve içindekine ulaşıyorsunuz.eğer kırarak açmaya çalışırsanız havanızı alıyorsunuz.çünkü silindir kutunun içinde camdan bir tüp oluyor ve camdan tüpün içindede bilgileri yok edebilecek bir sıvı...asit türü yada sirke türü bir sıvı
 • paket taşının kuzenidir.
 • eski yapılarda bulunan; ağırlığı ayarlamasının ve içinde binayla ilgili talimatları bulundurmasının yanı sıra altın (sikke, para v.b.) da bulundurur. binanın kısmen ya da tamamen yıkılması durumunda kilit taşının içindeki para kullanılır. konuyla ilgilenen birçok "defineci"nin başarısızlık haberleri orada burada yayınlanmıştır. zira daha önce de belirtildiği gibi kilit taşını (bina yıkılmadan, zarar görmeden)çıkarmak öyle kolay değildir. mimar sinan dedemdi benim.
 • diğer adı aşık taşı olan beton elemanları çeşitidir. 6 cm yüksekliğinde olanları kaldırım ve bahçe düzenlemelerinde kullanılmakta olup 8 cm yüksekliğindekiler araç trafiği olan yollarda tercih edilirler. bildiğiniz binalara dökülen betonun biraz daha ince mıcır kullanılarak ve su seviyesi minimumda tutularak otomatik makinalarda preslenmesiyle elde edilirler.1 m2 kilit taşı 36 adet taştan meydana gelir. yüzeyi çeşitli tip metallerin oksitlendirilmesiyle * elde edilen boyalarla renklendirilir. örneğin demir oksit boya kırmızı, krom oksit boya ise yeşil rengi verir. özellikle sokak aralarında asfalta göre çok daha dekoratif bir alternatif olup gerektiği hallerde (elektrik , telefon v.s. yer altı hatları tamirlerinde) sökülüp tekrar tamirinin kolay olması da belediyeler açısından çok şahane bişeydir.
hesabın var mı? giriş yap