• kis sporlarinin yapildigi olimpiyat olayi...bu sene salt lake city'de (usa) gerceklestiriliyor...8 subat'ta basliyor...
  enteresan kizakli yarislari severim...luj (luge ingilizcesi) mu ne diyolar...bayaa eglenceli gozukuyo oole viij viijj diye kaymak..simdi dusundumde belki de luuj luuj diye kayiyolardir...
 • musabaka yapilan dallar:
  alpine skiing
  biathlon
  bobsleigh
  cross country
  curling
  figure skating
  freestyle skiing
  ice hokey
  luge
  nordic combined
  short track
  skeleton
  ski jumping
  snowboarding
  speed skating
 • http://www.eurosport.com/ dan da "salt lake olympics" kısmına girilerek takip edilebilir.
 • ankara'da olsa belpa'da yapılacak hadise. hem nikah salonu olarak da kullanılabiliyor artık.
 • kış olimpiyatları, dört yılda bir düzenlenen ve birçok sporu buluşturan çok uluslu bir etkinlik. fakat bu olimpiyatlar çok daha fazlasını barındırıyor bünyesinde. kar ve buzda yapılan sporların süslediği bu etkinlikte belki adını bile duymadığınız birçok spor dalı yer alıyor. alplerde yapılan kayak müsabakaları, kayak krosu, artistik buz pateni ve buz hokeyi bunlardan yalnızca birkaçı. bu saydıklarımı 1924’ten bu yana, olimpiyatların olmazsa olmazları. akan zaman olimpiyatları da değiştirmiş, yeni yeni atletik dallar eklenmiş bu yelpazeye. kızak yarışı ve kısa mesafe hız pateni, yelpazeye eklendikleri günden bu yana kalıcılıklarını koruyanlar arasında yer alıyor. speed skiing, bandy ve skijöring ise gösteri sporları olarak kalanlardan. bu sporlar hiçbir zaman olimpik spor olma şerefine erişememişler.
  şüphesiz yaz olimpiyatları gelince, kış olimpiyatları’nın pabucu dama atılıyor. bu olimpiyatlara katılan ülke sayısı da daha az. yine de kış olimpiyatları büyüsünden hiçbir şey kaybetmiyor ve soğuk kuzey ülkelerinin favorisi olmaya devam ediyor. 1924 yılından 1940’a kadar olimpiyatlar her dört yılda bir düzenlenmiş. 1940-48 yılları arasında ii. dünya savaşı’nın gölgesi olimpiyatların üzerine de düşmüş. sonrasında 1948 yılına rastlıyoruz. gelelim olimpiyatların nasıl ortaya çıktığına. kış sporlarını aynı çerçevede buluşturan ilk etkinlik 1901 senesinde isveç’te düzenlenen nordik oyunları. bu oyunları ilk organize eden kişi de viktor gustav balck. balck’ın iyi bir kayakçı olduğunu belirtmemize gerek yok sanıyoruz. 1901 senesinde düzenlenen oyunları, 1903 ve 1905 senelerinde düzenlenen etkinlikler izlemiş.
  şimdi takvim sayfalarını çevirelim ve 1912 senesine ilerleyelim. stockholm’de düzenlenen yaz olimpiyatları çarpıyor gözümüze. yaz olimpiyatları’nın konumuzla ne ilgisi var demeyin. bir dönem iki etkinlik bir arada yürütülmüş! bu yıllarda italyan kont eugenio brunetta d'usseaux’ın önerisiyle, kış sporları da olimpiyatlar çerçevesine dahil edilmiş. tabii bu hemen olmamış. bu dönemde etkinlikleri düzenleyenlerin bu öneriye karşı çıktıklarını görüyoruz. bunun iki nedeni göze çarpıyor. ilki, iki etkinliğin bir araya gelmesi halinde nordik oyunları’nın bütünlüğünün bozulacağına inanmaları. diğer neden ise, yazın ortasında düzenlenecek olan bir kış oyunları olimpiyatları’nın çok pahalıya mal olabileceği düşüncesi. bu fikir 1916 senesinde berlin’de düzenlenecek olan olimpiyatlara ertelenmiş; fakat patlak veren i. dünya savaşı olimpiyatların düzenlenmesini engellemiş.

  şimdi tarihi biraz daha ileri saralım ve büyük buluşmanın gerçekleştiği 1920 yılına uzanalım. antwerp’de düzenlenen olimpiyatlarda iki alan daha göze çarpıyor. artistik patinaj ve buz hokeyi. bu oyunları takip eden sene, fransa’da bir de “uluslar arası kış sporları haftası” düzenlenmesi kararlaştırılmış. chamonix’de düzenlenen ve 11 gün süren bu etkinlik büyük beğeni toplayınca gerisi gelmiş. 16 ülkeden 200’den fazla sporcu katılmış. yalnız, bu noktada bir parantez açmamız gerekiyor. 200 sporcunun arasında yer alan kadın sporcuların sayısı 15’i geçmiyormuş; onlar da yalnızca artistik patinajda temsil edebilmişler ülkelerini. anlayacağınız, o yıllarda kış sporlarında da erkek hegemonyası sürmekteymiş. peki kimler ipi göğüslemiş bu yarışlarda? çok da düşünmemize gerek yok aslında. konu soğuk sporlar olduğundan iki soğuk ülkenin sporcuları, finli ve norveçli sporcular iyi dereceler elde etmişler. bu başarı günümüzde de düzenlenmekte olan kış olimpiyatları’nı getirmiş beraberinde. 1924 senesinde düzenlenen etkinlik bir ilk kabul edilmiş ve 1928 senesinde ikincisi düzenlenmiş kış olimpiyatları’nın. 1928 senesinden ayrıca bahsetmekte yarar var. bu yılda değişen hava şartları nedeniyle, olimpiyatların unutulmaz görüntülere sahne olduğunu görüyoruz. o yıl 2.si düzenlenen olimpiyatların açılışı kar fırtınası eşliğinde gerçekleştirilmiş; fakat organizasyonun geri kalan kısmında hava birden ısınmış. hatta eriyen kar 10 bin metre hız pateni müsabakalarının iptal edilmesine neden olmuş. 50 kilometre cross-country müsabakaları ise 25 derecelik sıcaklık eşliğinde tamamlanabilmiş! 1928 yılını diğerlerinden ayıran bir özellik daha var aslına bakarsanız. norveç’li sonja henie 15 yaşında artistik patinaj dalında altın madalya kazanarak, olimpiyat tarihinde bir ilke imza atmış.
  1940’lara geldiğimizde bir dizi talihsiz olayın olimpiyatlara gölge düşürdüğünü görüyoruz. 1940 senesinde başlıyor talihsizlikler. sürmekte olan sıno-japon savaşı, olimpiyatların kararlaştırıldığı gibi japonya’da düzenlenmesini engellemiş bu tarihte. daha sonrasında bu görev isviçre’ye verilmiş ve isveç takımıyla uluslararası olimpiyat komitesi arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle yeniden ev değiştirmiş olimpiyatlar. ev değiştirmiş; ama yine de düzenlenememiş. bu kez de ii. dünya savaşı’nın soğuk yüzüyle karşılaşmış. verilen uzunca bir aradan sonra 1948 yılında ikinci bir buluşma yaşanmış olimpiyat oyunları tarihinde. bu yıl içerisinde isviçre’nin iki kez kış olimpiyatları’na ev sahipliği yaptığını öğreniyoruz. bu durumun da mantıklı bir açıklaması var tabii. savaş yılları öncesinde isviçre’nin elinden alınan hak geri verilmiş bir anlamda. bu kez almanya ve japonya oyunlar çerçevesine dahil edilmemişler. 1948 yılında düzenlenen olimpiyatlarda da bazı tatsızlıklar yaşanmış tabii. bu kez de ihtilaf ve hırsızlık, spor ile barış ikilisini geri planda bırakmış ne yazık ki. 1920 yaz olimpiyatları’nda armağan edilen olimpiyat bayrağı çalınmış. çalınan bayrak yerine konulan ikinci bayrak da çalınmış; fakat yine de müsabakalar hiçbir şey kaybetmemiş heyecanından. o yıla kadar yapılamayan yapılmış ve 10 ülke altın madalya ile dönmüş isviçre’den. gördüğünüz gibi olimpiyatlar dönem dönem savaşın, dönem dönem de ihtilafların gölgesinde kalsa da; sporcular olimpiyatların sembolü olan halkalar gibi kenetlenmişler birbirlerine ve olimpiyat meşalesini günümüze kadar taşımayı başarmışlar. 4 yıllık bir özlemden sonra yeniden kış olimpiyatları’na kavuşuyoruz bu sene. dünyanın dört bir yanından gelecek olan sporcular da kanada’nın vancouver şehrinde bir araya geliyorlar.
 • türkiye'nin bugüne kadar hiçbir madalya kazanamadığı olimpiyatlardır.
 • ata sporumuz olan naylon poşetle kayma* olimpiyat dallarına eklense madalyaları siler süpürürüz. bu konuda çalışmalara başlanmalı, buradan yetkililere sesleniyorum...
 • 2014 yılında rusya'nın sochi kentinde gerçekleştirilecek olan olimpiyatlardır. 7 şubat 2014'de açılış töreni yapılacak ve 23 şubat 2014'te kapanışı yapılacak.
 • bu yıl soçi rusya'da 7 - 24 şubat arası yapılacak olan.
hesabın var mı? giriş yap