• yeni yeni tanışılan insanların konu açma baabında sorduğu "ne iş yapıyorsunuz?" sorusuna verdiğiniz cevaptan sonra muhabbetin kırılma noktasına tekabül eden sorudur, sorulardır. bu sorulara vireceğiniz cevaptan sonra muhabbetin ne kadar uzayacağı belirlenir genelde.
    daha doğru bir ifadeyle muhabbeti ne kadar uzatmak istiyorsanız bu sorulara da ona göre cevap vermek iyi olur. olabilir, olmaya da bilir.

soru/muhabbet zinciri şu şekilde olur genelde:

s-1 hava da bayağı aahh dımtıs tıs tıkı tıkı tıs tıs...?
    s-2 memleket nire?
    s-3 meslek sorusu ve akabinde gelişen olaylar...
    s-4 isim neydi? ilginçtir ki genelde bu soru daha sonra sorulur. zar muhabbet biraz kaynaşsın diye beklenilir.

düzeltme: başlığı normalde "ne iş yaptığınız öğrenilince sorulan sorular" şeklinde açmıştım. başlık biraz abuk gözükmekle birlikte daha iyisini bulamadığımdan böyle açmıştım. şindi başlık yönlendirilmiş. hem de daha güzel bir başlık olmuş. yapana teşekkür eder, küçüklerimin gözlerinden büyüklerimin ellerinden öperim.
  • + ne iş yapıyorsunuz?
    - doktorum.
    + ya benim de sırtımda bu ara bi ağrı var, acaba nedendir?...

burada soru kişinin 1. derecede "murat/hakan" yakınının hasta olmasına göre de değişebilir ki böyle durumlarda da genelde:

+ bizim de baba biraz rahatsız kapakçıklarda sorun var diyorlar ama tavsiye edebileceğiniz bi doktor/hastane var mı?

sorusu sorulur.
  • seksen yaşındaki amcaya satış bölümünde çalıştığını söylersin.
    hemen akabinde gelen soru:

- nerde sizin tezgah?
  • sanıyorum ki en klasik soru bu meslek için gelir:

+ ne iş yapıyorsunuz?
    - bilgisayar mühendisiyim.
    + yav şimdi biz de bi bilgisayar alalım diyoruz ama ne tavsiye edersiniz?

ya da soru değil de konu olarak da şöyle bişey olur bazen:

+ ne iş yapıyorsunuz?
    - bilgisayar mühendisiyim.
    + yau bu teknoloji bu kadar gelişti, şimdi artık diyorlar ... bile yapılabiliyor...
  • trenlerin vagon arasında sigara içerken zorla muhabbet etmeye çalışan bildiğin dayı amca sorar:

- sen ne iş yapıyon yiğenim?
    + reklam yazarıyım.
    - hımm. şindi bu sizin iş nasıl oluyor neyin reklamını yapıyorsunuz? mesela benim reklamımı yapabilir misin?
    + laaann yeter bee.
  • - ne iş yapıyorsun?
    + öğrenciyim ben.
    - nasıl hayatta kalıyorsunuz?
  • -ne iş yapıyorsun?
    -avukatım.
    -suçlu insanları bile bile nasıl savunuyorsun?
    -işim bu.
    -yani şimdi müvekkilin adam öldürmüş sen buna ne diyorsun ki, o suçsuz mu diyorsun?
    -bunu sen bilsen ben avukatlık yapmazdım.

gibi.. gelebilecek klişede sorulardır.
  • -ne iş yapıyosun?
    -yönetmenim.
    -ne yönetiyosun?
    -...
  • (bkz: kaç santim)
  • - ne iş yapıyorsun?
    -bankacıyım.
    -bizim biraz birikimimiz var da ne dersin dolar mı alsak?

ya da

-ne olacak bu ekonominin hali?

(bkz: yok artık)
hesabın var mı? giriş yap