• askere üniforma ve yemek satan firmalar diğer türlü kazanamazdı. bu şekilde hem bedelli parası hem üniforma parası. akp işi win win.

edit: biri mesaj atmış "askerlikte üniforma ve yemek ücretsiz. kışladaki askerlerden para alınmıyor bunun için." diyor. ülkenin seviyesi bu, akp neden kazanıyor ortada.

edit: mesajı atan kaldorein isimli yazar özelden ilk mesajın bu değildi o yüzden yanlış anladım diyor. demiyorki ben bir ...yım :)
  • umarım bir an önce çıkar. 15 gün yapmış biri olarak söylüyorum, orada öğretilen herşeyi yarım günde öğretebilirlerdi. 15 gün boyunca devlete gereksiz yük olduk. sırf birilerinin cebi dolsun diye gereksiz yere yaptırdılar.
    öncesinde yazlık ve kışlık elbise üniforma aldığımıza dair imza attık ama sadece kışlık verdiler.
    her gün 250+ kişilik yemek çöpe gidiyordu çünkü kimse yemiyordu.
    barınma, ısınma vb, bir sürü gereksiz masraf. herkesin geliş, gidiş yol parası vb, masraf. kaldığın süre için ödenen maaş masraf.

en önemlisi bedelli yapanların orada geçirdiği süre içinde normal kendi işlerinde çalışsalar devlete daha çok katkısı olur.
  • sonuna kadar desteklenmesi gereken kampanya. kışlalı bedelli son derece verimsiz, insanları yok yere işinden gücünden eden bir uygulama. profesyonel bir askerin 6-7 aylık maaşı kadar bir meblağ ödeniyor zaten, bir de adam niye 1 ay kışlaya alınıp iş üretmesi engelleniyor, bu adamın 1 aylık "eğitimi" için devlet masrafa giriyor?
  • şu günlerde askere giden herkes yüksek ateşle karşılaşacak, kesinlikle 20-25 gün öksürecektir, bu acemi birliğinin olmazsa olmazı. covid-19 bulaşır mı orası muamma.
  • bu tepki niye ? seneler önce bütün ünlüler ve futbolcular kışlasız bedelli yaptı. burda da gördük ki herkesin siki garibana kalkıyor aq
  • ekonominin omurgasında zıplayanların çoktan olumlu yanıt vermiş olması gereken istektir. bu kadar geç kalmaları enteresan.

tarifeyi de şöyle yaparlar:
    ¦ 3 ay kışlalı bedelli: 100.000 tl
    ¦ 2 ay kışlalı bedelli: 200.000 tl
    ¦ 1 ay kışlalı bedelli: 300.000 tl
    ¦ 15 gün kışlalı bedelli: 375.000 tl
    ¦ yemin edip çıkmalı bedelli: 450.000 tl
    ¦ yemin de etmeden bedelli: 500.000 tl
    ¦ kapıda ödemeli, kışlasız, yeminsiz bedelli: 600.000 tl
    ¦ kapıda ödemeli, kışlasız, yeminsiz bedelli + evde üniformalı fotoğraf hizmeti: 700.000 tl
    ¦ kapıda ödemeli, kışlasız, yeminsiz bedelli + evde üniformalı fotoğraf hizmeti + askeri araçla ev ziyareti: 1.000.000 tl
    ¦ kapıda ödemeli, kışlasız, yeminsiz bedelli + evde üniformalı fotoğraf hizmeti + askeri araçla ev ziyareti + aileye "oğlunuz şehit oldu" şakası: 1.500.000 tl
    ¦ kapıda ödemeli, kışlasız, yeminsiz bedelli + evde üniformalı fotoğraf hizmeti + askeri araçla ev ziyareti + aileye "oğlunuz şehit oldu" şakası + gazi ünvanı ve gazi maaşı: 2.500.000 tl

not: bu bir bedelli askerlik eleştirisi değildir. ben de kışla kapısından içeri adım atmış değilim.
  • bedelli komandolar yine doluşmuş başlığa, ben gittim, bir bok da olmadı bakmayın bu ego manyaklarına hiç bir şey katmıyor size, umarım kışlasız bedelli çıkar biz çektik siz çekmeyin
  • zavallıları gördükçe çok üzüldüğüm kampanyadır. herkesi gitmek zorunda sanmanıza çok gülüyorum. yurt dışında iş buluyorsun, 1095 gün çalışıyorsun, para veriyorsun ve kışlaya girmiyorsun. hatta şubeye bile gitmiyorsun parayı konsolosluğa ödüyorsun.

savaş çıksa ne olacakmış? daha savaş çıkmadan gençlerin %80'i ülkeyi terk etmek istiyor bütün anketlerde. sence savaş çıkınca ne olacak?
  • şimdi işin mantığına bakmak gerekiyor...

bedelli askerlik neden var ?

1 - işi gücü veya belli bir düzeni olan kişinin askerlik yapacağı sürede bu düzenin bozulmasını göze alamaması nedeniyle bu süreci tercih etmesi.

2 - askerde geçireceği süreyi sivil hayatta geçirse daha da fazla karlı edeceği için tercih etmesi.

3 - maddi durumunun iyi olması askerlik hizmetini yapmak istememesi.

devlet neden bedelli askerlik ister ?

maddi kazanç: sonuç olarak güncel kur ile kişi başı yaklaşık 5000 usd ücretten bahsediyoruz. ilk sistemde yaklaşık 2500 usd idi. bu paranın tamamı devlet için geri ödemesiz bir para. borçlanma senedi değil, devlet tahvili değil, faizde dönen para değil, tamamı nakit ve devletin. nasıl bizim kendimize göre borcumuz ve buna karşı ödeme planımız varsa, devletinde kendi borçlanma araçları ve buna karşın ödeme planı var. anlaşılan o ki yıllarca sadece belli dönemlerde çıkan bedelli askerliğin sabit hale getirilmesi devletin geri ödeme araçlarında paraya daha çok ihtiyacı olduğunu gösteriyor. bunu yargılamıyorum.

siyasi malzeme: bedelli askerlik yıllarca siyasi malzeme olarak kullanması konusunda hiç çekinilmemiştir. bu davranış tamamen parti bağımsız olup bütün partiler bunu sonuna kadar kullanmıştır.

vatandaşın isteği: evet, belki de bu son sıradaki madde bile olsa sonuçta arz yaratılması için talebin gelmesi gerekiyor. böyle bir istek olduğuna göre devlet buna cevapsız kalmamıştır.

ancak temel bir ekonomik hesap yapmak gerekiyor. şöyle örnek vereyim. ben askerliğimi 2012 yılında kısa dönem olarak van'ın erçiş ilçesinde k.k.k. 8 inci kor. 108 inci topçu kışlasında yaptım.

bakınız tsk'ın maliyet analizi tam anlamı ile kusursuzdur. belki ülkede en iyi maliyet analizi yapan kurum diyebiliriz. tsk'nın kendi otomasyonunda her kışlada bulunan askerin ve komutanın devlete olan maliyetini görebiliyorsunuz. 2012 yılında ben kısa dönem er olarak devlete olan maliyetim 1002 tl idi. buna devletin bana verdiği askeri kamuflaj, konaklama, ısınma, soğutma, yemek, sağlık, temizlik, çamaşır, bulaşık vs... aklınıza gelen bütün maliyetler dahildi... sonuçta bu maliyet her ile, bölgeye ve mevsime göre farklılık gösterebilir.

devlet adına maliyet analizi yapmak gerekirse şu anda bedelli askerlik yerleşkeleri olarak belirlenen her kışlada bedelli askerlik yapma konusunda kararlı birinin yaşam maliyeti nedir ? kısacası zaten devlete bedelli askerlik ücretini ödeyecek kişinin devletten dolaylı yoldan geri alacağı para ne kadardır ?

2012 yılında ben askerlik yaparken asgari ücret net 740 tl imiş. buna karşılık benim askerlik hizmeti maliyetim devlete 1002 tl idi. yani asgari ücretten %30 daha fazla maliyetim var.

2019 yılına baktığımızda asgari ücret 7 yılda tam %272 arttığını görüyoruz. bu paralelde benim askerlik maliyetini çıkartırsak 3517 tl olduğunu görüyoruz. son 7 yılda ekonomik hadiseler elektrik, ısınma ve döviz kurundaki korkunç artış göz önüne alınırsa hesaplamış olduğum maliyetin üzerine en az %30 daha maliyet eklenmesi kanaatindeyim. yani kendi kanaatimce ben şu anda doğuda askerlik yapsam devlete 30 günlük maliyetim 4572 tl olurdu. askeri tesisler ne kadar büyük olursa maliyetler korkunç derecede artar. örnek verecek olursam 1600 mevcudu olan bir topçu alayı ile yaklaşık 8500 mevcudu olan bir tugayı sadece elektrik, ısınma, soğutma ve temizlik giderleri ile kıyaslarsak gerek binaların gerek askerlerin maliyetini düşünebilirsiniz.

hadi diyelim ki 30 gün boyunca bir askerin devlete olan maliyeti ortalama 4572 tl olsun. günlük maliyeti 152,4 tl dir. bunu 21 gün ile çarparsak 3200 tl olarak sonuç alırız. ancak bu maliyete, yol harcırahı ve 21 gün kullandığınız kamuflajın maliyeti dahil değildir. askeri kamuflaj yüksek teknolojidir. kumaşı oldukça pahalıdır. kullanılan bot ayağınızı vursa da oldukça kaliteli ve yüksek teknolojili üretimdir. yaz ve kış olmak üzere 2 farklı kamuflaj üretimi oluyor. ancak ortalama hesap yaparsak ister yaz ister kış olsun o kamuflaj, spor kıyafetleri, spor ayakkabı ve bota kadar şu anda maliyetinin 750 tl den az olduğunu hiç zannetmiyorum. 3200 tl ye 750 tl daha ekleyin 3950 tl . zaten maddi çıkarları gözeterek yaklaşık 5000 usd olarak belirlediğiniz (ilk olarak çıktığında 2500 usd) olan askerliğin güncel kur ile yaklaşık 690 usd tutarını tekrardan harcamanın lütfen bana mantıklı bir açıklamasını yapabilir mi ?

işin siyasi tarafını, efendim parası olmayan ölsün mü tarafını henüz değerlendirmiyorum. zaten para ödemeye hazır biri varsa, buna karşın devletin paraya ihtiyacı varsa bedelli askerliğin standart haline getirilmesinde bunun önemli bir rolü varsa bedelli askerliği tercih eden bireylerin 21 gün askerliğe alınması tam anlamı ile israftır.

ben bir milletvekili olsam şöyle bir soru önergesi veririm. bedelli askerliği tercih etmiş bireylerin seçilen askeri tesislerde 21 gün boyunca devlete olan maliyeti nedir ? bu soru güncel tsk maliyet analizleri sayesinde maksimum 30 dk içerisinde cevaplanacak sorudur.

gerçekten söylüyorum. 21 gün boyunca bu kişinin askeri tesis içerisinde yer almasının tsk ve devlete ne faydası vardır ? konuya vatan millet sakarya olarak değil sadece ve sadece maliyet analizi olarak bakın lütfen...

edit: bedelli askerleri yedek ordu olarak düşünenler var aramızda... 21 gün askerlik yapan adam en fazla geri hizmet bölüğünde işe yarar... patates ve soğan doğrar. aktif savaşa gönderirsen bu adam sadece ölür. bu mantıkla 21 gün eğitim verdiğin adamı gönder göreve 82 şam 83 atina değil mi ? değil... askeri sevkiyatın bir anlamı olsun istiyorsan eğitimli birlikler göndereceksin... sağlam eğimli... profesyonel ordu... neden diyarbakır sur operasyonunda rütbeli askerler kullanıldı aktif olarak ? çünkü gerisi eğitimsiz... az kafanızı çalıştırın ya...
  • 2019 aralıkta 33 bin lira parayı yatırdım. o zamanki asgari ücretin 16,5 katıydı. şu anki fiyatı ise asgari ücretin 12 katı. fiyatı ucuzladı yani.

ancak hayatımdaki en gereksiz 27 günü geçirdim. pandemi yeni çıkmıştı, herkeste covid korkusu vardı. yaklaşık bir ay boş boş oturduk. 27 günlüğüne pikniğe gitmiş gibiydim. hiçbir şey öğrenmedim. bana da ülkeye de bir faydası olmadı. ikimiz de zararlı çıktık. işimden oldum.

diğer insanlarla ilgili gözlemim ise; kredi çekip gelen bir sürü insanla tanıştım. bakıma muhtaç akrabası olan insanların aklı sürekli ailesindeydi. kendi işini yapan insanlar bir ay para kazanamadı ve bir sürü para kaybetti. yurt dışına iş yapanlar ülkeye döviz sokamadı.

kuzenim yurt dışında işini bırakıp geldi ve mağdur oldu. bir arkadaşım ise türkiye'de yeni işe girmişti. tüm yıl çalıştı, yıllık izni ile askere gitti, iki sene tatil yapamadı.

koğuşta herhangi bir gün 33 bin lira daha ver bugün çık deseler hemen hemen herkes çıkardı. öyle bir eziyet ve vakit kaybıydı.

biz çektik diğerleri çekmesin. kışlasız bedelli olmalı
hesabın var mı? giriş yap