aynı isimde "kızılcık şerbeti" başlığı da var
  • muhafazakarları bilmem ama bu dizide yansıtılan sekülerlerin, sekülerden daha çok katıksız öküz olduğu dizi. uzaydan mı geldiniz, hiç mi adet anane bilmezsiniz. sıkıldım valla.
  • dram izleteceğim derken absürt komediye dönmeye yüz tutmuş dizi. muhafazakar aileye içki götürmek ne lan? izleyiciyle dalga mı geçiyorsunuz? yuh artık. çüş artık. oha artık!
  • bu nasıl cahillik, bu nasıl zalimlik. papağandan kurtulmak için kafesi açıp uçup gitmesini bekliyorlar. evine aldığı kediyi, köpeği beğenmeyip sokağa atandan ne farkı var bunun? işte onlar da da aynı zalimlik. nurseme güya dizinin akıllı kızı (çok da izlemedim bilmiyorum ama) bu papağanın serbest bırakılmasına en fazla papağan gitmeyince "bu böyle olmaz. birine verelim" diyebiliyor. bir tek dizinin salak karakteri nilay, o da yarım yamalak, karşı çıkıyor.

senaristlere de oyunculara da yazıklar olsun. akıllı olan karakter birkaç satır bunun ne kadar kötü olduğunu anlatıp topluma bir damlacık bilinç verebilirdi. evine aldığı hayvanı sokağa terketmenin normal olduğunu düşünenlere de yazıklar olsun. o hayvan sokakta ne çekerse siz de evinizde çekin ve o evde huzur bulmayın.
  • sıkı bir kızılcık şerbeti seyircisi olarak eleştirmeye geldim.
    doğa'nın aldatıldığını öğrenince tepki vermemesi (veya sessizliğini bir günden fazla sürdürmesi) karakterle uyuşmuyor. ota boka kıyamet koparan doğa böyle bir şeye susacak öyle mi?
    hadi bunu geçtim. ailenin yeni doğan çocukların velayetini alacağına inanıyorlar. böyle bir şey mümkün değil. hadi diyelim yaşanabiliyor. tam olarak nasıl bir delil arıyorsunuz acaba? diyelim aradan haftalar geçti delil yok. sen bunu sözlü dile getirince daha rahat inkar edebilecekler. hadi doğa hep salak da alev'in de mi aklına gelmiyor güya cin? ayrıca alev gerçekten yeni tanıştığı bir insanın yaşadığı yasak ilişkiyi yemeğe çıkarınca anlatacağına inanıyor mu?
    gelelim umut'un ailesi konusuna. nursema'yı istemeyebilirler, ama hiç ama hiç bir aile eline ayna tutuşturup kızı aşağılamaz. nursema çirkeflik yapsa, belki o zaman niyeti bozabilirler ama böyle bir durumda en fazla verecekleri tepki "oğlumuzla sorun yaşarsınız mutlu olamazsınız" olur. muhafazakar ünal ailesi bile doğa ve nilay'ı içlerine sinmemesine rağmen pasif agresif bir şekilde kabul etti.
    her şeyi geçtim, tahrik etmek için içki getirmek saçmalık ötesi. samanyolu dizisi seviyesinde. daha geçen günki likörlü çikolata olayına seyirci tepki gösterdi gerçekçi olmadığı için. e şimdi bu?!
    kayhan'ı da çok abartılı buluyorum ama hadi neyse diyelim. seküler tarafta bir tane şeytana ihtiyaç vardı onu seçtiler.
    bu dizinin izlenme sebebi iyi kötü gerçeğe yakın olması. detaylara dikkat etmeli senaristler.
    bkz paramparça, ufak tefek cinayetler, masumlar apartmanı da aşırı popüler olmuştu zamanında ama gerçekten uzaklaştıkları ve tekerrüre düştükleri anda yok olup gittiler. seyirci acımaz.

bu arada erdoğan kazandıktan sonra ünal ailesi şükür namazı kılmadıysa ben de bir şey bilmiyorum :)
  • yakında nursema açılmazsa ben de bir şey bilmiyorum hahahaha
  • kayhan sahnelerinde çok gülüyorum, lütfen abuk subuk kaoslar yaratacağınıza kayhan'a yıldız yılmaz argun kuyucu tadında replikler yaz sevgili senarist. metehan'a zarar vermesin daha soft ve absürt sahneler olsun. kayhan para için köçek bile olur. adamda süper bir yetenek var, kullanın bunu. nilay komik falan değil, çok zorlama bir karakter. mustafa da doğal komik, nilay'a 'içime doğdu'lu saçma entrikalar yazacağınıza mustafa'ya yazın.
    bir ara pembe'den bıkmıştık, şimdi de nilay kusacağız. apo laf çakarken çok güldürüyor ona pembe'yi azarladığı sahnelerde komedi yazın. kayhan'ın gerçek yüzünü kızları da görsün, beş kuruş koklatmasın. o da gitsin parasızlıktan striptiz falan yapsın, leman bunu onu öyle görsün! ikisi rezil rüsvâ ama tadında, yılın en fosforlu çifti olsun. olabilir.

likör, seccade muhabbetinden öö' geldi. yeter...
  • dizideki gelin ve kaynananın imdb profil fotolarının ikisinin de önceden kaçırıldığı sahnelerden ağızları bağlı olması manidar bir tesadüf olmuş.

merak edenler için:

sıla türkoğlu imdb (kızılcık şerbeti doğa)

sibel taşçıoğlu imdb (kızılcık şerbeti pembe kaynana)
  • çoğu zaman aşırı sinir olmama rağmen izlediğim dizi. adeta bir guilty pleasure.

--- spoiler ---

serdar denen avel, ilk defa araba kullanacak olan çimen'e, yokuşta araba kullanmayı öğretmeye çalışıyor. yokuş kalkış desteği ve otomatik vites olan arabayı çimen hareket ettirince, "siz sürücü kursundaki hocadan daha iyisiniz" diyor.

ölüyorum.
    --- spoiler ---
  • iki ayda hem dindar hem seküler koca bulup iki gelinlik giyen nursema ve senelerdir iki kesimden de bir tane bile kocişko bulamayan ben. yazık!

tanımı da şey: karakteri nursemağ ve kendimi karşılaştırdığım tc dizisi.
  • bu dizinin olayı hem muhafazakarların hem sekülerlerin aslında birbirinden farksız olmalarını göstermesi. herkes kendi mahallesine sıkı sıkıya bağlı ve karşı mahalleye her gol attığında deliler gibi seviniyor. halbuki aynı muhitteler ve bir yangında herkesin zarar göreceğinin farkında değiller
hesabın var mı? giriş yap