şükela:  tümü | son 24 saat
 • göbeklitepe'de dolaşırken önce turist sanarak selamlaştığım, daha sonra keşfi yapan ve kazı başkanlığını halen yürüten muhterem olduğunu öğrendiğim zat. şimdi de başka bir yeri kazıyorlar. kazılar halen, yıllar geçmesine rağmen devam ediyor ve natgeo'daki göbeklitepe belgeselinde beyefendinin söylediklerine göre yerin altında göbeklitepe gibi 16 yapı daha varmış.
 • vefat etmiştir. göbeklitepe için emekleri büyüktür.
 • kendisi ile göbeklitepe arasında özel bir bağ olduğunu düşündüğüm arkeolog. vefat ettiğini öğrenmiş bulunmaktayım. ülkemizdeki çalışmalarıyla anacağız kendisini. toprağın bol olsun klaus hoca.
 • ömrünün son 20 yılını göbeklitepe' ye adamış, konferansları ve makaleleri ile bizleri bilgilendirmiş merhum profesör. ruhu şad olsun.

  (bkz: #32654227)
 • 1995'ten bu yana gobeklitepe kazi ekibinin baskanligini yuruten ve calismalariyla gec paleolitik/erken neolitik doneme ait bu muazzam eserin gun isigina cikarilmasini saglayarak tarih oncesi atalarimizin yasamina dair mevcut paradigmalarin degisimine onculuk etmis cok degerli bilim insani, arkeolog. kendisi bugun almanya'da havuzda yuzerken gecirdigi bir kalp krizi sonucu hayata gozlerini yummus. umariz kendisinden sonra da gobeklitepe'de, insanliga ait en degerli miras ogelerini barindiran bu guzide kazi alaninda calismalar ayni etkinlikte, hatta artarak devam etsin. ruhun sad olsun klaus reis!
 • bir yanda israil'in gazze saldırısı, diğer yanda ışid'in elindeki diplomatlarımız, başka bir yanda da güney sınırımızda olup bitenler...

  bu kadar dolu bir gündemde yer almayı sonuna kadar hak ediyor klaus schmidt. bu ülkeye, insanlığa, binlerce politikacıdan veya belediye başkanından daha büyük katkılar sunmuş, çanak çömlek deyip geçilen tarihi aydınlatmak için yıllarını, hayatını vermiş bir insan.

  yıllarını harcadığı türkiye'nin, cenazesine üst düzey katılım göstermesini diler gönül, ama nerede...
 • bugün rahmetli olan yıllarını türkiye'nin toprak altındaki tarihini ortaya çıkartmak için harcamış alman arkeolog.
 • bilim dünyasında, insanlığın ilk dönemlerine ait bilgilerin değişmesini sağlayan bilim adamı. uzun yıllar göbeklitepe'yi kazacağını düşünürken hocayı kaybettiğimizi duydum, şok oldum, çok üzüldüm.

  aphrodisias'a gömülen kazı başkanı kenan erim gibi göbeklitepe'ye defnedilmesi hocaya yakışır.
 • 1995 yilinda burada kazilara baslarken sunu soylemisti: "omrumun geri kalan yillarini burada gecirecegim" dedigi gibi de oldu buyuk adam kendisi ile gobeklitepede hos bir sohbetimiz olmustu karsilastigi her kafile ile sohbet etmekten kacinmazdi mekani cennet olsun umarim kendisinden sonra kazi alanini kimin devralacagini belirlemistir.
 • arkeoloji dünyasının büyük üstadı. göbeklitepe onsuz yarım kalacak.
hesabın var mı? giriş yap