şükela:  tümü | son 24 saat
 • tarihte doğum gününü kutladığı belgelenen ilk kadındır.
 • zeki ve entelektüel olduğu düşünülen, 7 dil bildiği söylenen, yaygın inanışın aksine kadınsı olmayan eski mısır kraliçesidir. sezar'la yaşadığı aşk dillere destan olmuş, ama çocuklarını sezar yasal varisi ilan etmemiştir. kleopatra, sezar'ın öldürülmesinden sonra konsül marcus antonius'la ilişkiye başladıysa da sonradan zehir içerek intihar etmiştir.
 • zehirler ile arası iyi olan seksi güçlü ve zengin bir kadındır kendileri. kısa boylu doğu avrupa erkekleri ile bir koleksiyon yapmıştır , aralarında kudretli kral sezar bulunmaktadır. dış hastalığı yüzünden öldüğü yönünde araştırmalar yapılsa da zehir ve boğulma ihtimali hala elenmedi. bu kadar popüler bir lider olmasına rağmen kölesinden halkına askerinden düşmanına pek haz edilmeyen bir karakter olarak tasvir edilir. tarihin akışında büyük dönemeçler yaratmamıştır lakin güzellik kavramına truvalı helenden sonra somutluk getiren ikinci tarihi karakterdir.
 • hayatında bir çok güzel ve eğitimli kadın tanımış sezar ona ilk bakışta aşık olduysa üstün nitelikli bir insan olduğu kesin. ayrıca güzel ve çekici olmasaydı tarih onu yazmazdı
 • banyo yapabilmek için her gün 700 eşeği sağdırdığı rivayet edilmekte olan antik mısır'ın son hellenistik kraliçesidir. (bkz: http://www.drozdogan.com/…davisinde-yeri-var-midir/) günümüzde eşek sütünün mucizeleri konuşuluyor. kozmetik sanayisinden kanser tedavisine kadar eşek sütü cazip bir ürün olarak görülüyor. kleopatra'nın ardılları olsaydı şimdi onun bu fikirlerinin ve tercihlerinin sonucu olarak "nasıl da bildi taa o zamanlar eşek sütünün mucizesini" diye günlerce konuşurlardı.

  o zamanlar mısır'da egemen olan yunanlar mısır toplumuna karışmamak için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı. aslen yunan olan kleopatra, babası xı. ptolemaios'un vasiyeti üzerine kardeşi ile evlendi. (bkz: https://tr.wikipedia.org/wiki/vii._kleopatra) kleopatra'nın ardılları olsaydı ensest ilişkilere bakış günümüzdeki gibi olamayabilirdi. ama ardılları yok.

  hakkında efsaneler uyduruluyor. yazılıyor, çiziliyor. bu efsaneleri o kadar çoğaltırdı ki ardılları olsa... ama ardılları yok...
 • kahkullu ve düz saçlıysanız çok olası yakıştırma.
 • annesi ve babası kardeş olan yunan/ makedon asıllı şaheser. 9 dil bilmesine, roma'ya gittiği zaman tarzıyla romali kadinlar arasında fenomen olmasina, deniz savaşı yönetmesine rağmen biz onu sadece seksiligiyle biliyoruz.

  güzelliği hakkında çok fazla tartışma var ama tinder'da denk gelsem sağa kaydirirdim.
 • son zamanlarda old school ve modern kleopatra olarak iki farklı tanımlamayla tanıtılan kişi.old school tanımlamalar daha çok erkek düşkünü,kevaşe,ülke menfaatlerini hiçe sayıp onunla bununla yatan biri olarak gösterirken,son zamanlarda yaptığı çoğu şeyi ülke menfaatleri için yapmış,saygın biri olarak addedilir.
 • hikayeye göre dünyanın en pahalı ziyafetini vermek üzere marcus antonius'la iddaaya girmiş mısır kraliçesi.
  antonius yok demiş, yapamazsın demiş, kleopatra da görürsün demiş.
  ziyafet hazırlanmış, anthony çağırılmış. hayır demiş antonius, en pahalı ziyafet bu değil.
  kleopatra da dünyanın en büyük incilerinden biri olan küpesini çıkartmış, bir bardak sirkenin içine atmış. inci çözülünce sirkeyi içmiş, "peki ya şimdi??" demiş antonius'a.
  bu da italyan sanatçı tiepolo'nun bunu anlatan resmi.
 • halıdan çıkma esprisini yapmayaydı iyiydi. bir de miktir et sezar'ı mezarı sen matematikte, bilimde aşmış eğitimli bir kadınsın. bir sürü dil biliyorsun. sen kleo'sun büyük düşün. şekspir bile hayran kalmış vakti gelince. işte napsın kadın olmak her yüzyılda zor vesselam.
hesabın var mı? giriş yap