• birbirine yakin insanlar ve/veya gruplar arasinda olabilecek sorunlarin, yine bu butunluk icerisinde konu$ulmasi/halledilmesi gerekliliginden dem vuran bir atasozumuz.
 • son bir-iki haftadir gundeme yeniden gelen, ulkede bir ic catisma olacagini hissettiren soz..
  (bkz: korku) (bkz: gelecek endisesi)
 • efenim kol kısmından ortopedik problemleri bulunan bir vatandaş vardır tarihin birinde.. bu vatandaşın koluna kemiksel bağlantı yardımı için metal bir obje monte edilecektir. ameliyat japonyada gerçekleştiği için capon para birimi olan "yen" kullanılır metal montaj işleminde...
  seneler sonra kahramanımız capon an cin cinali, uzak doğu sporları icra ederkene yeniden kolunda bir hasara neden olur. yani kısaca kolu kırılır. fakat seneler evvel kola monte edilen capon yeni halen ordadır...
 • iadei itibar başlığında hatırlamaya ve hatırlatmaya çalıştığımız amerikalı capon arkadaşların yukarıdaki hikaye ile pek alakası yoktur. onların kolunun içinde kalan hakiki elbise kol kısmı yen'idir.
 • halen kol diye bir para markası olmamakla birlikte, yen değiş tokuşta olduğuna göre pek yakında beklediğimiz bir furya. hepimiz hepisini içimize atacağızdır...
  yine de sen ne güzel deyişimizdin döviz icad edilmeden önce demek istiyoruz yen içinde kırıldığını belli etmeyen kola...
 • peyami safa ve necip fazıl kısakürek arasında yaşanan tartışmalar esnasında taraflardan birinin söylediği ortak düşmanlarımızı sevindirmemek için size cevap vermeyeceğim sözünü örnek gösterebileceğimiz atasözü.
 • galatasarayli yöneticilerin futbolseverlere ezberlettikleri atasözümüz.
 • asli meselelerin fazla buyutulmeden, soz konusu grup icinde, iyi niyet ilkesinin gecerli olmasi halinde, cozulmesi anlamindadir.

  ancak gunumuzde amacini asmis soylemlerden biridir. toplumda, topluluklarda dejenere edilerek yapilan cirkin, edepsiz, yanlis davranislarin baskalarina firsat vermemek icin ustunun kapatilmasini gerekliligine isaret eden bir soz halini almistir. sistemi, sistemdeki kisilerin korunmasi adina sistemin carpikliklari gizlenir, duzeltilmez. oysa cogu zaman sistem ve sistemi olusturan kisilerin hatalari elestirilmeden, ustunde tartisip beyin firtinasi yapilmadan cozulmez.

  bu anlamda tezati olan soz ve de hal olarak; (bkz: seffaflik)*

  (bkz: dengeleri bozmamak/@ride)
 • yen'in yelek,ceket benzeri bir giysi oldugu dusunulurse, kol kirilsa bile yen içinde kalir disaridan gozukmez, kimseye farkettirilmez gibi bir anlami olan cumle. yoksa kol kirilir, kolun icinde de japon yeni kalir gibi bir anlami hicbir zaman olmamistir.

  yani kisaca içeride kalan nesne yen degil koldur efendim, evet.
hesabın var mı? giriş yap