• artık ciddi ciddi yapmayı düşündüğüm evdir. projesine başlıyorum.

başlangıç olarak böyle bir şey yapmayı düşünüyorum. bir kaç yaz bununla idare edeceğim.
    sadece hurda bir römort bularak eline canavar'ı alacaksın. kesip biçeceksin sonrasında sadece yalıtım, kaplama ve işin görsek kısmı kalıyor.

şehir merkezinden biraz uzakta hobi bahçesi edineceğim. bahçe'ye de böyle bir şey yakışır. yardımsız yapılabilir ama maliyeti biraz yükselir.

hızımı alamayıp artık evimi komple bu tarz birşey haline getireceğim. (bundan sonrasına yardım gerekli tabi ki)
    kalaabalık mı olduk? hooop çözüm basit.

neyse gerçek hayata dönelim.

*öncelikle uygun ve güzel araziyi buluyorsunuz.
    *size uygun konteynerı seçiyorsunuz. muhtemelen nakliye konteynerı olur. boyutlarının belirli uluslararası standartlara göre yapılmıştır ve projenizi bu kasaya göre şekillendirebilirsiniz. cam, kapı ve pencere boyutlarını proje aşasında belirlemeniz gerekmektedir.
    *belediye danışılarak gerekli izinlerin konuşulup belgelendirilmesi. (ama siz tanışanacak bir yapı kurduğunuz için pek sorun olmaz gibi.)
    *yardımcı görsel ve projeye sadık kalmaya özen gösterin.
    *demir konteynerı kesip biçmek zor olacağı için bu işin zorluklarını tasarım aşamasında belirleyin ve boşuna malzeme kesimi yapmayın.
    *aldığınız konteyner muhtemelen sadece demir olacaktır. ilave yalıtım için dış ve iç kaplama yapabilirsiniz.
    *dış görsel için dekorasyoncu gezip istediğiniz görünümü kazandırabilirsiniz.
    *iç dekor için yine aynı şekilde büyük bir ar-ge çalışması gerektirir.
    *enerji için güneş paneli veya jenaratör+akü kullanabilirsiniz.
    *tuvalet için seyyar tuvalet.
    *su için üst kata uygun hacimde bir su deposu.
    *evet rahatınıza bakabilirsiniz artık.
  • deneyen biri olarak kişisel deneyimlerimi aktarayım:

ister prefabrik, ister yaşam koyterneri (konteyner ev), ister ahşap olsun:

- en az 2 cephe penceresi boydan cam olacak bu şekilde olmazsa kümes gibi duruyor, büyük camlarla modern ve ışıl ışıl.
    - konteynerler temele ihtiyaç duymuyor, genelde beton kazıkların üzerine oturtuluyor, kazık sayısı çok olmazsa yürürken zıplıyor.
    - kazıklar üzerinde duran koynerin altı boş olursa ısınma problemi olur kenarları örme taş - tuğla v.s ile kapatılmalı.
    - dış kaplamada en azından giriş kısmı ahşap olursa daha şık durur, diğer türlü şantiye konteyneri gibi görünüyor.
    - tuvalet duş olayı için belirlenen duvara 1 kapı daha açıp ekleme seyyar kabin yapabilirsiniz ancak sağlıklı olmayacaktır. proje aşamasında onu da konteynerdan yaptırıp ana konteynera(ya da tipi ne ise) sabitletebilirsiniz.
    -çatı kısmı genelde düz oluyor, kesinlikle eğimli yaptırılmalı, mümkünse 2 akarlı ve oluk-gider olmayacaksa saçaklı olmalı.
    -veranda - sundurma-iç dekorasyon olayına girmiyorum zevke ve bütçeye göre değişir.
    bonus : kapı önünde en az 12m2 (2 halı büyüklüğünde) serme çim olsun.

aklıma geldikçe eklerim.
  • pinterest üzerinde başlı başına bir derya deniz kaynak olan, kişiyi ev sahibi yapmanın en yaratıcı yollarını bulduran uğraştır.
  • konuyla ilgili eğitici video.
  • bende saman ev yapmak istiyordum. sevişmek için samanlığa gitmeme gerek kalmayacak.
  • sizin yerinize ekonomik çözümler sunan firmaların olduğu, hayali bile güzel alternatif ev projesi.

http://www.movi.com.tr/
  • yaklaşık 500k euro ultra lüks modeline suya sabuna dokunmadan sahip olabilirsiniz.

https://www.archdaily.com/…90/the-vipp-shelter-vipp
  • reklam alanına dönmüş başlık. adamlar 50-60 m2 konteynere 150-200k para istiyorlar dalga geçer gibi. netflix belgesellerinde olduğu gibi kendin yapmaya kalkarsan 40 hc konteynerler adamını bulursan 10-12 arası temizinden bulunur. kesmesi biçmesi döşemesi kendi kendine ya da yardım alarak yapsan ortalama 25k masraf olur en fazla. 40 lık konteyner 25 m2 olur ki 4 konteyner ile oturulabilir çok güzel ev yapılır. o da en fazla 100k tutar. dolar 4 tl'den 5.5'a çıktı diye 60k'lık evi 160k'ya çıkaran çakallara bulaşmadan kendiniz uğraşarak yapın evinizi. sonuçta hobi bu iş.
  • mükemmel bir şey bence, bunla şehir bile yapabilirler. lanet olası 4 duvarlar yerine daha yaratıcı şeyler üreten insanların eseri. sadece alandan kara geçmek adı altında dikdörtgenler prizması üreten insanlar var.

bu saçma anti-üretken bakış açısına inat böyle güzel şeyleri seviyoruz...
hesabın var mı? giriş yap