• deney yapılırken test edilen değişken dışındaki etkenlerin sizi yanıltmaması için o değişkenden mahrum bırakılarak deney grubuyla karşılaştırılan olay
 • malesef 22 temmuz 2004 tarihindeki ankara istanbul treni faciasinin kurbanlari da bir kontrol grubu olarak kullanilmis oldular. bu katliamin vebali ustune olanlar utansin!
 • (bkz: deney grubu)
 • tanım: türkiye nüfusunun <%1'inin dahil olduğu gruptur.

  kamera arkası: bize eğitim hayatımızın başından beri sosyal bilimlerde deney yapmanın mümkün olmayacağı, yapılsa dahi fen bilimlerdeki kesinlikte ve objektiflikte olmayacağı öğretilmiştir.

  aynı zamanda türkiye'nin bilimsel çalışmalara katkısının gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğu bilinmektedir.

  yanlış. ikisi de yanlış.

  türkiye'de 84 yıldır dünyanın en geniş kapsamlı sosyoloji/sosyal psikoloji/siyaset bilimi deneyleri yapılmaktadır. evet şaşırdınız değil mi. bunu ilk defa ben söylüyorum sizlere.

  evet deney kapsamında canımdan çok sevdiğim vatandaşlarımızın üzerinde bilimum deneyler yapılıyor. genetikleriyle oynanıyor. şehadet şerbetleri içiriliyor. ellerine tutuşturulan tarih ve din kitaplarını hayatları boyunca savunmaları sağlanıyor, dünyada kendilerinden başka dostları olmadığı söyleniyor, meslekleri-eşleri ve statüleri veriliyor, özgürlükleri alınıyor. şu anda çevrenizde ne oluyorsa bu deney çerçevesinde oluyor.

  ha ne diyorduk. neydi bu entrynin konusu? ha tamam. bi de kontrol grubu var. deney grubuna, yapılan deneye ve deney yapanlara mal mal bakarak hayatını geçiriyor. yapacak bişey yok.
 • dokuzuncu nesil sabırtaşı yazar. hoşgelmiş.

  (bkz: welcome aboard)
 • deneyin hipotezinde yer alan bağımlı değişken ve bağımsız değişkenin nötr olarak kurgulandığı gruptur.

  yani kontrol grubunda "yorgunluk öğrenmeyi etkiler" hipotezinizdeki bağımsız değişken (yorgunluk) ile bağımlı değişken (öğrenme) arasında bir ilişki kurdurtaacak girşimlerde bulunulmaz.

  bir tür sıfır çizgisidir. öyle ki, deney grubundaki etkileşim bu sıfır çizgisine sahip kontrol grubuna göre belirlenir.
 • bilen bilir, adobe programlarında -örneğin illustrator- bikaç öğeyi gruplarken ctrl+g yapılır.

  hah işte ben onu yaparken hep kontrol grup diyorum içimden, sonra da aklıma kontrol grubu geliyor. salak mıyım neyim. işte bunlar hep mesleki deformasyon.
 • eğitim bilimlerinde birçok arkadaşımız tarafından yanlış bir biçimde "herhangi bir uygulamaya tabi tutulmayan, hatta mahrum bırakılan" gruptur. oysa bu grubu başka eğitimlerden mahrum bırakırsak haliyle deney grubundan daha geride olacaklar, öyle değil mi arkadaşlar?

  ben bu durumu sizlere bir analojiyle açıklamaya çalışayım. bakara suresi 31., 32. ve 33. ayetlerinde şöyle deniyor;

  ve adem’e bütün isimleri öğretti. sonra bunları meleklere gösterip "sözünüzde doğru iseniz şunların isimlerini bana söyleyin" dedi.

  "seni tenzih ederiz! bize öğrettiğinden başka hiçbir bilgimiz yoktur. en kamil ilim ve hikmet sahibi şüphesiz sensin" cevabını verdiler.

  “ey adem! bunların isimlerini onlara bildir” dedi. onlara bunların isimlerini bildirince de “size ben göklerin ve yerin gizlisini kesinlikle bilirim; yine sizin açıkladığınızı da gizlediğinizi de bilirim, demedim mi!” buyurdu.

  değerli arkadaşlarım yukarıdaki örnekte allah'ı araştırmacı, adem'i deney grubu, melekleri de kontrol grubu olarak düşünebilirsiniz. burada araştırmacının yaptığı en büyük hata kontrol grubunu herhangi bir eğitimden/uygulamadan mahrum bırakmasıdır. kontrol grubu tabi ki kendine öğretilmeyeni bilemez arkadaşlar. böyle bir durumda allah'ın kontrol grubunu hiç işe karıştırmayıp adem'e tek grup öntest-sontest yapması gerekirdi. gerçi buradaki örnekte adem rastgele örneklem yoluyla belirlenmediği için kendisine yapılan uygulamayı "yarı deneysel uygulama" sınıfına koyabiliriz.
hesabın var mı? giriş yap