• bir el belde
  bir el avuc ici ile kocaman gotlu bardagi kavrami$
  bir ayak $ominenin kenarinda
  avuc ici ile bardagi kavrayan elin bulundugu kol dirsekten $omineye dayanmi$
  diz dibinde av tazisi sahibinin sesi pozisyonunda
  av tufegi henuz yeni avdan gelindigi icin duvara dayali (ama bo$)
  bu pozisyon alinmadan konyak icmek haramdir.
 • (bkz: konyak kadehi)
 • konyağın, kamineto ile ısıtılıp hafif alevlendirilmesi durumuna flambe denmektedir ve bilinçli içiciler tarafından yapılması şarttır. amaç alkolün fazlasını aldıktan sonra yumuşacık içimi olan bir cennet içkisi ortaya çıkartmaktır.
  bilinçsizce yapılırsa, bardak elde de patlar başka yerlerde de...
  ama eğer kaliteli bir konyak içilmekteyse iki parmak kadar konyakla dolu (kadehin 1/3 - 1/4 kadarı) kadehin avuçiçinde ısıtılması yeterli olabilecektir...

  en adaplı konyak içme şekli, nasıl içmeyi iyi biliyorsanız öyle içmektir.
 • baba bardağını yatık koyduğunuz zaman, dökülmeden alabileceği miktar 5 cc olan hedenin adabıdır.
 • icine bir parca kuru tarcin parcasi koyarak icildigine rastlamisimdir. tarcinin aromasiyla harika bir tat olusuyor.
 • ceketin iç cebine konyak şişesi konur. kafa ceketin cebine doğru eğilir. ceket cebi dıştan elle kafaya yaklaştırılır. seri yudumlarla içilir. her yudumdan sonra bi silkinilir.
 • en yakin arkadasi kahve fincanidir. yemek bilmez, cerez tanimaz, meze anlamaz tatliyla oynamaz. yalnizligi sever. yemegin bittisini o ilanen duyurur kahveyle ya da yalniz.
 • şimdi efendim, öncelikle iyi marka bir konyak (hennessy , remy martin , camus , martell ) alın, yeni yeni merak saldıysanız bu yazdığım markaların vs (very special) veya vsop (very special old product) olarak notlandırılmış şişelerinden alın, xo ’ya (extra old) ve ötesine sonra geçersiniz. konyak aldık, sırada kadeh var. kadeh seçimi son derece önemli, öyle çay bardağında içemiyoruz güzel içkimiz rakı gibi… içki literatüründe tulip wineglass olarak geçen poposu geniş ağız kısmı daralan yani gavurunda dediği gibi lale biçimli kadeh konyak içimi için birebirdir. (bkz: konyak kadehi) şimdi normalde bir bardağa 20-25ml. civarı konyak koymanız gerekir ki bu da lale kadehin 1/5'ine gelir, göz kararı koyamıyorsanız, bardağı yan yatırın ve konyak bardaktan dökülmeyecek kadar koyun. süper, şimdi kadehi elinize alın, sapı parmaklarınızın arasından geçsin, kadehin poposu elinizin avuç içine otursun. yaklaşık 8-10 dakika avuç içi ısınızla kadeh ısınsın. niye hafif sıcaklık konyaktaki aroma kokusunun yayılmasını sağlayacak. daha hızlı ısınması için çakmak, mum vb. şeyler kullanmayı düşünüyorsanız, lütfen yazının devamını okumayın, gidin bi jb açın, kola ile karıştırın, sizi o paklar, konyağa bulaşmayın… neyse kadeh ısındı, kadehdeki içkinizi hafifçe koklayın. ohh yarasın mis gibi. şimdi kadehten bir yudum almaya hazırsınız, ufak bir yudum alın.

  içme ritüelinden önce tok olmanızı tavsiye ederim, mümkünse 1-2 parça bitter çukulata yanınızda olsun. soğuk havalarda için, temmuzda içmeyin, akıllı olun. kışın ortasında içip, oh içim ısındı diyip sokaklara incecik çıkmayın, ısınma hissi aldatıcı çünkü, ne olduğunu anlamadan soğuğu yersiniz.

  eğer konyak içme olayını xo ve ötesi konyak, kristal lale kadeh, bitter çukulata, puro ile alplerdeki evinizde şöminenin yanında, ayı postunun üstünde yapıyorsanız, aşmışsınız demektir. tebrikler...
 • bu işin profesörler fransızlardır ama ruslarda iyi anlar- tavsiyem ucuza kaçmayın 12 yıllık yıllandırmışları tercih edin 200-400 lira arası verin 0,5 cl ama düzgün için
hesabın var mı? giriş yap