• filmlerde iyi kişilere zarar vermeye calısan kişi.
  sadece filmlerde degil, cizgi romanlarda, cizgi filmlerde ve yasamın her alanında gorulur.
 • (bkz: erol tas)
 • aslına bakılırsa çok eğlenceli tiplerdir hep gülerler, eğlenirler.. kahkahaları kulaklarımızdan eksik olmaz..
  bir de bu var (bkz: gülmeyen kötü adam)
 • (bkz: kotu kadin)
 • başarılı kötü adamlığın kuralları aşağıda sıralanmıştır. (kaynak http://www.eviloverlord.com/lists/overlord.html çeviri ben)

  1. terör lejyonlarım şeffaf pleksiglas yüzlü kasklar kullanacaklar, yüzü tamamen kapatanları değil.
  2. havalandırmalarım içinde emeklenilmeyecek kadar dar olacak
  3. ondan tahtı çaldığım asil yarımkan kardeşim öldürülecek. bir zindana atılıp unutulmayacak.
  4. vurulmak düşmanlarım için fazla iyi değildir.
  5. gücümün kaynağı olan silah alev nehrinin ötesinde umutsuzluk dağında sonsuzluk ejderleri tarafından korunuyor olmayacak. adam gibi kasamda duracak. aynı şey tek zayıflığım olan eşya için de geçerli.
  6. düşmanlarımı öldürmeden önce onların halleriyle dalga geçmeyeceğim.
  7. düşmanımı yakaladığımda ve bana “tamam, beni öldürebilirsin ama en azından bana bunu neden yaptığını söyle.” dediğinde, “hayır.” diyip onu vuracağım. hatta daha iyisi, onu vurup “hayır.” diyeceğim.
  8. güzel prensesi kaçırdığımda, hemen ve sade bir düğünle evleneceğiz, üç hafta sonra en büyük planım sonucuna ererken büyük bir partiyle değil.
  9. çok gerekli değilse bir kendini yok etme mekanizması eklemeyeceğim. eğer çok gerekliyse bu üzerinde “tehlike: basmayın!” yazan büyük, kırmızı bir düğme olmayacak. üzerinde “basmayın” yazan büyük kırmızı düğme onun yerine basan salağa bir şarjör mermi boşaltacak. aynı şekilde, kapatma düğmesi de açıkça işaretli olmayacak.
  10. yakaladığım düşmanlarımı kalemin kalbinde sorgulamayacağım –sınırlarım dışında ufak bir otel odası fazlasıyla yeterli.
  11. üstünlüğüme güven duyacağım. bu yüzden kendimi bunu kanıtlamak için bilmeceler şeklinde ipuçları bırakmak veya bir tehdit olmadıklarını göstermek için zayıf düşmanlarımı sağ bırakmak gibi şeyler yapmak zorunda hissetmeyeceğim.
  12. danışmanlarımdan biri beş yaşında normal bir çocuk olacak. planlarımda onun görebildiği hatalar uygulamadan önce düzeltilecek.
  13. bütün öldürülen düşmanlar yakılacak, ya da bedenlerine en azından birkaç şarjör boşaltılacak. öyle öldü diye bir uçurumun dibinde bırakılmayacak. ölümlerinin ilanı ve kutlamalar yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra başlatılacak.
  14. kahramanın son öpücük, son sigara ya da herhangi bir son istek hakkı yoktur.
  15. dijital geri sayımı olan hiçbir alet kullanmayacağım. eğer bu kaçınılmazsa aleti işlemi geri sayım 117’ye ulaştığında ve kahraman planını uygulamaya daha yeni başlarken çalışmak üzere ayarlayacağım.
  16. asla “seni öldürmeden önce bir şeyi bilmeni istiyorum.” cümlesini kullanmayacağım.
  17. eğer insanları danışman olarak işe aldıysam, ara sıra öğütlerini dinleyeceğim.
  18. bir oğul sahibi olmayacağım. salakça kötü planlanmış tahtı ele geçirme planı başarısız olsa da ters bir anda dikkat dağıtabilir.
  19. bir kız sahibi olmayacağım. kötü olduğu kadar güzel da olsa kahramanın haşin cazibesini görünce babasını bile satar.
  20. çok rahatlatıcı olsa da manyak kahkahalar atmayacağım. o sırada daha dikkatli birinin kolayca yakalayacağı ayrıntıları kaçırma olasılığı her zaman mevcut.
  21. lejyonlarıma, nazi askerleri, roma piyadeleri ya da moğol orduları gibi görünen ucuz taklitler yerine orijinal üniformalar hazırlaması için yetenekli bir modacı tutacağım. öncekilerin hepsi sonunda yenildi ve ben askerlerimin pozitif düşünmesini istiyorum.
  22. sınırsız güç her ne kadar çekici de olsa, çiğneyebileceğimden daha büyük bir güç alanını yutmayacağım.
  23. bir takım eski teknoloji silahı el altında bulunduracak ve askerlerimi onları kullanmak üzere eğiteceğim. böylece –kahramanlar güç jeneratörlerini kapatsa veya enerji silahlarını işe yaramaz hale getirse bile- adamlarım taşlar ve sopalarla saldıran vahşilere yenilmeyecekler.
  24. güçlerimi ve zayıflıklarımı mantıklı bir biçimde göz önünde bulunduracağım. böylece en azından “hayır, bu olamaz, ben yenilmezim!!!” demek durumunda kalmayacağım. (ondan sonra ölüm ani oluyor zaten.)
  25. ne kadar işe yarar olursa olsun, asla tamamen yokedilemez ama sadece abuk subuk ulaşılmaz bir yerinde minik bir zayıflığı olan bir alet yapmayacağım.
  26. asilerin bazı üyeleri ne kadar çekici olurlarsa olsunlar, aynı derecede çekici ve beni öldürmeye yeminli olmayanlar olduğunu hatırlayacağım. bu yüzden bir mahkumu yatak odama göndertmeden önce iki kere düşüneceğim.
  27. önemli hiçbir şeyi tek yapmayacağım. tüm önemli sistemlerin kendi güç kaynakları ve kontrol panelleri olacak. aynı nedenden ötürü her zaman iki dolu silah taşıyacağım.
  28. evcil canavarım kaçamayacağı ya da kazara içine düşemeyeceğim güvenli bir kafeste tutulacak.
  29. düşmanlarımın kafasını karıştırmak için parlak, neşeli renklerde giyineceğim.
  30. ülkedeki bütün beceriksiz büyücüler, sakar şovalye çırakları, yeteneksiz ozanlar ve korkak hırsızlar öldürülecek. böylece kahramanların planları comic relief bulamadıkları için suya düşecek.
  31. ülkedeki tüm saf, koca memeli tavernacı kadınlar suratsız, yaşlı garsonlarla değiştirilecek, böylece kahramanlara son dakika yardımı ya da aşk olanağı kalmayacak.
  32. öfke krizine girip ne kadar kötü olduğumu göstermek için kötü haber getiren haberciyi öldürmeyeceğim. iyi haberciler zor bulunuyor.
  33. organizasyonumun yüksek rütbeli kadın üyelerinden paslanmaz çelik büstiyerler giymelerini istemeyeceğim. daha rahat üniformalarla moral daha iyi oluyor. aynı şekilde, siyah deri üniformalar sadece resmi durumlara özgü olacak.
  34. yılana dönüşmeyeceğim. hiçbir zaman işe yaramıyor.
  35. keçi sakal bırakmayacağım. eskiden sizi şeytani gösterirdi, şimdi sadece generation x’in geç kalmış bir üyesine benziyorsunuz.
  36. aynı grubun üyelerini, bırak aynı hücreyi, aynı hapishane bloğuna bile hapsetmeyeceğim. eğer önemli mahkumlarsa, anahtarı, önüme gelen her gardiyana vermektense tek kopyayı her zaman üzerimde taşıyacağım.
  37. eğer güvenilir yardımcım ordularımın bir savaşı kaybettiğini söylerse, ona inanacağım. adam güvenilir yardımcım neticede.
  38. eğer yeni öldürdüğüm bir düşmanın çocuğu ya da küçük kardeşi varsa, hemen öldürteceğim. bana karşı intikam duyguları besleyerek büyümesine izin vermeyeceğim.
  39. savaşa gitmem gerekiyorsa kesinlikle en önde gitmeyeceğim ya da düşman ordusunda eşit bir rakip aramayacağım.
  40. onurlu ya da sportmen olmayacağım. eğer durdurulamaz bir süper silahım varsa onu biran önce ve mümkün olduğu kadar sık kullanacağım. en sona saklamayacağım.
  41. gücüm sağlama alındığında o lanet zaman yolculuğu aletlerinin hepsini yok edeceğim.
  42. kahramanı yakaladığımda aynı zamanda onun köpeğini, maymununu, kakımını ya da iplerini çözmeyi ve anahtar çalmayı becerebilecek nasıl bir küçük sevimli hayvan dostu varsa onu da yakaladığımdan emin olacağım.
  43. eğer güzel asi kadını yakalarsam ve benim gücümü ve karizmamı çok çekici bulduğunu ve eğer ona planlarımı anlatırsam benim için dostlarına seve seve ihanet edeceğini söylerse, bunu şüpheyle karşılayacağım.
  44. sadece para için çalışan ödül avcılarını tutacağım. av zevki için çalışanlar sportmenlik ve ava bir şans vermek için her türlü salaklığı yapabiliyorlar.
  45. organizasyonumda kimin neyden sorumlu olduğuna dikkat edeceğim. mesela, bir generalim başarısız olduğunda, silahımı çekip, ona doğrultup, “işte başarısızlığın bedeli!” diyip, sonra dönüp rastgele bir astını vurmayacağım.
  46. eğer bir danışmanım bana “lordum, o sadece tek bir adam. tek bir adam ne yapabilir ki?” derse “bunu.” diyip salağı öldüreceğim.
  47. eğer veletin biri beni yoketmek için bir görev üstlenirse onu hala bir veletken öldüreceğim. büyüyüp güçlenmesine izin vermeyeceğim.
  48. büyü ya da teknoloji ile kontol ettiğim yaratıklara saygılı ve nazik davranacağım. böylece kontrolden çıktıklarında beni öldürmek için peşimden gelmeyecekler.
  49. beni yok edebilecek tek silahın yerini öğrenirsem bütün askerlerimi onu almaya yollamayacağım. aksine onları başka bir yere yollayıp gazeteye eşyanın bana getirilmesi için sessizce bir ilan vereceğim.
  50. ana bilgisayarlarım standart ibm ya da mac laptoplarla uyumlu olmayan bir işletim sistemine sahip olacaklar.
  51. eğer gardiyanlarımdan biri güzel prensesin hücresinin koşullarından şikayet etmeye başlarsa onu daha az ayak altı bir pozisyona tayin edeceğim.
  52. kalemi inceleyip benim haberdar olmadığım gizli geçit ve tünelleri bulmaları için bir grup diplomalı mühendis ve mimar tutacağım.
  53. eğer yakaladığım güzel prenses “seninle asla evlenmem, duyuyor musun, asla!” derse, “sen bilirsin.” diyip onu öldüreceğim.
  54. bir iblisle anlaşma yaptıktan sonra sırf cinslik olsun diye ona kazık atmaya çalışmayacağım.
  55. biçimsiz mutantlar be çatlak psikopatların ordularımda yeri olacak, ama onları gizlilik ve yetenek gerektiren görevlere yollamadan önce bu işi aynen yapabilecek ve daha az dikkat çekecek birileri var mı diye bakacağım.
  56. ordularım basit nişancılık eğitimi alacak. on metreden insan büyüklüğündeki hedefi vuramayanlar hedef tahtası olarak kullanılacak.
  57. ele geçirdiğim silah ya da makineleri kullanmadan önce kullanma kılavuzunu okuyacağım.
  58. eğer kaçmam gerekirse, asla karizmatik bir poz verip son bir söz söylemek üzere durmayacağım.
  59. asla benden daha zeki bir bilinçli bilgisayar yapmayacağım.
  60. beş yaşındaki çocuk danışmanım aynı zamanda kullanacağım tüm kodları da kontrol edecek. eğer onları otuz saniyenin altında çözebiliyorsa o kod kullanılmayacak. not: bu parolalar için de geçerli.
  61. eğer danışmanlarım “neden her şeyi böyle delice bir plan için riske atıyorsun?” diye sorarlarsa onları tatmin edecek bir cevap vermeden devam etmeyeceğim.
  62. kalemin koridorları saldırganların siper olarak kullanacakları çıkıntılı kolonlar ya da girintiler olmayacak şekilde planlanacak.
  63. çöpler yakılacak, sıkıştırılmayacak. ve sıcak tutulacak, ulaşılabilecek tünellerde belli aralıklarla püsküren alevler saçmalığıyla uğraşılmayacak.
  64. yetenekli bir psikiyatrist ile çalışılarak olmadık zamanlarda sorun çıkaracak takıntılar ve fobilerden kurtulunacak.
  65. eğer kolayca erişilebilecek terminallere sahip bir bilgisayar sistemim olacaksa, kalemin planlarında ana kontrol odası olarak işaretlenmiş bir oda olacak. orası idam odası olacak. gerçek ana kontrol odası lağım taşkın rezervuarı olarak işaretlenecek.
  66. güvenlik keypad’ımın parmak izi tarama sistemi olacak. birini izleyerek kodu tekrar girmeye çalışan ya da keypad’a toz sürerek parmak izi almaya çalışan biri olursa alarm çalacak.
  67. sistemde ne kadar kısa devre olursa olsun muhafızlarıma tüm bozulan güvenlik kameralarına tam takım bir alarm halindeymiş gibi gitmeleri emri verilecek.
  68. geçmişte hayatımı kurtaran birinin hayatını bağışlayacağım. bu en azından insanları bunu yapmaya teşvik eder. ama bu ayrıcalık bir sefere mahsus olacak. eğer onları tekrar bağışlamamı istiyorlarsa, hayatımı tekrar kurtarsınlar.
  69. tüm ebeler ülkeden kovulacak. tüm bebekler devlet kontrolündeki hastanelerde doğacak. yetimler evlat edinen ailelere verilecek vahşi hayvanlar yetiştirsin diye ormanda bırakılmayacak.
  70. eğer muhafızlarım saldırganları aramak için birbirinden ayrılmak zorunda kalırlarsa, en az iki kişilik gruplar halinde hareket edecekler. eğer biri gizemli bir biçimde kaybolursa öbürü alarmı çalıp destek isteyecek, kafasını köşeden uzatıp bakmayacak.
  71. eğer bir yardımcıyı güvenilir yardımcı yapmadan önce sadakatini test edeceksem, cevabın hayır olması durumuna karşılık el altında bir grup elit nişancı bulunduracağım.
  72. eğer bütün kahramanlar bir aletin etrafında durup beni kızdırmaya çalışıyorlarsa durdurulamaz süper silahını kullanmak yerine daha konvansiyonel bir silah çekeceğim.
  73. asla kahramanların hileli bir yarışmayı kazanmaları halinde serbest kalmalarını kabul etmeyeceğim, danışmanlarım ne kadar onların asla kazanamayacağını söylerse söylesin.
  74. eğer planımın beş yaşındaki danışmanımın bile anlayacağı şekilde bir multimedya sunumunu hazırlarsam, diskin üzerine “project: overlord” yazıp masamın üzerinde bırakmayacağım.
  75. ordularıma kahramana teker teker saldırmak yerine hep beraber saldırmalarını emredeceğim.
  76. eğer kahraman çatıya kaçarsa peşinden koşup aşağı itmeye çalışmayacağım. aynı şekilde, onunla bir uçurum kenarında da dövüşmeyeceğim. lav nehrinin üzerinden geçen bir ip köprünün ortasından bahsetmiyorum bile.
  77. eğer bir salaklık anında kahramana en güvenilir yardımcım olma hakkını reddetme şansını vereceksem, en azından bekleyip bu soruyu ona en güvenilir yardımcım duyma mesafesinde değilken soracağım.
  78. ordularıma “onu canlı getirin!” demeyeceğim. “eğer becerebilirseniz canlı getirin.” daha mantıklı bir emir.
  79. eğer kıyamet makinemin bir ters çevirme düğmesi varsa, kullanıldıktan hemen sonra eritilip sınırlı üretim anma paralarına dönüştürülecek.
  80. eğer en zayıf askerlerim kahramanı öldürmeyi başaramazsa, o kaleme yaklaşırken her seferinde biraz daha güçlülerini göndereceğime en güçlü askerlerimi hemen gönderip işini bitireceğim.
  81. eğer kahramanla hareket eden bir platformda savaşıyorsam, onun silahını elinden almışsam ve onu öldürmek üzereysem ve o arkama bakıp yere yatarsa, dönüp ne olduğuna bakmak yerine hemen yere yatacağım.
  82. düşmanlarıma onlar büyük, tehlikeli, dengesiz bir yapının en önemli payandasının önünde dururken ateş etmeyeceğim.
  83. eğer kahramanla yemek yiyorsam ve kadehine zehir koymuşsam, masadan kalkmak zorunda kalırsam kadehleri değiştirip değiştirmemeyi düşünmek yerine ikimize de yeni içkiler söyleyeceğim.
  84. bir cinsiyetten mahkumları karşı cinsten muhafızların korumasında bırakmayacağım.
  85. son adımı aşırı karmaşık planlar yapmayacağım, mesela “12 güç mücevherini kutsal atlarda hizala sonra madalyonu tam da tutulma anında çalıştır.” gibi. onun yerine şunu kullanacağım: “düğmeye bas.”
  86. kıyamet günü silahımın son bakımının yapılmış ve toprak hattının sağlam olduğundan emin olacağım.
  87. tehlikeli kimyasal madde kazanlarım kullanılmadıkları zaman üstleri kapalı olacak ve üzerlerinden geçen köprüler olmayacak.
  88. bir grup adamım bir işte başarısız olursa onları beceriksiz oldukları için azarlayıp aynı işi yapmaya geri göndermeyeceğim.
  89. kahramanın süper silahını ele geçirdikten sonra silaha sahip olanın yenilmez olduğunu düşünüp ordularımı dağıtıp rahatlamayacağım. ne de olsa kahraman silaha sahipti ve ben onu yendim.
  90. ana kontrol odamı tüm konsollar kapıya sırtını verecek şekilde tasarlamayacağım.
  91. içeri yorgun ve telaşlı halde giren haberciyi eğlencem ya da bakımım bitene kadar umursamamazlık etmeyeceğim. önemli olabilir.
  92. eğer kahramanla telefonda konuşursam, onu kızdırmayacağım. aksine, onun azminin bana yeni bir bakış açısı sağladığını, kötülüğümün anlamsızlığını bana gösterdiğini, beni bir iki ay kendi halime bırakırsa iyiliğe geri dönebileceğimi söyleyeceğim. (kahramanlar bu konuda baya salak oluyorlar.)
  93. eğer kahraman ile bana ihanet eden bir astımı öldüreceğim bir çifte idam hazırlayacaksam, ilk kahramanın öldüğünden emin olacağım.
  94. birilerini tutuklarken, muhafızlarım onların durup duygusal önemi olan küçük bir eşya almalarına izin vermeyecek.
  95. zindanlarım muhafızlarıyla tam kadro bir tıbbi müdahale takımına sahip olacak. böylece eğer bir mahkum hastalanır ve hücre arkadaşı durumun acil lduğunu söylerse, gardiyanım kapıyı açmak yerine gidip yardım çağıracak.
  96. kapı mekanizmalarım içteki kontrol panelini havaya uçurunca kapı açılacak, dıştakini uçurunca kapı kilitlenecek şekilde yapılacak, tam tersi değil.
  97. zindan hücrelerimde yansıtıcı yüzeylere sahip eşyalar ya da sökülüp ip yapılabilecek hiçbir şey bulunmayacak.
  98. eğer çekici genç bir çift ülkeme gelirse onları dikkatle izleyeceğim. eğer gerçekten birbirlerine aşıklarsa onları rahat bırakacağım. ama zorlunluluktan bir araya geldiklerini belli ediyor, sürekli tartışıyorlar ve birbirlerini eleştiriyorlar, ama ara sıra birbirlerinin hayatlarını kurtardıkları zaman cinsel gerilim hissediliyorsa idamlarını emredeceğim.
  99. tüm önemli data dosyaları 1,45 mb boyuta şişirilecek.
  100. son olarak, tüm tebaamı ruhsuz bir transta tutmak için hepsine bedava sınırsız internet bağlantısı sağlayacağım.
 • (bkz: antagonist)
hesabın var mı? giriş yap