• hopi dilinde cilgin hayat, dagilan hayat, dengesiz hayat..
 • (bkz: philip glass)
 • powaqqatsi gibi belli bir konusu olmayan, hizli yada yavas cekilmis goruntulerden olusan bir filmdir buda. fakat bundaki goruntuler powaqqatsi gibi az gelismis ulkeler degildir. dogadan ve teknolojik yapilardan,makinelerden vesaireden yer yer hizli, yer yer yavas cekimler aktarilmistir. ozellikle filmin baslarinda kalin bir ses tonunun surekli "koyaanisqatsi" demesi ve bulutlarin ustunden bulutlarin cekildigi bolumun hizli cekim olmasi dolayisiyla insana dalgali bir denizi cagristirmasi en akilda kalici bolumleridir.
 • yönetmenliğini godfrey reggio'nun yaptığı, müziğini philip glass'ın yaptığı 1982 yapımı belgesel nitelikteki filmin ve filmin soundtrack'ını içeren albümün adı. film hiç bir sözlü anlatım ya da yazı içermez, tamamen birbiri ardına dizilmiş görüntülerden oluşur.

  albümdeki parçalar:
  1. koyaanisqatsi 03:28
  2. organic 07:43
  3. cloudscape 04:34
  4. resource 06:39
  5. vessels 08:05
  6. pruit igoe 07:53
  7. the grid 21:23
  8. prophecies 13:36

  not: cloudscape buradan dinlenebilir ==>
  https://www.youtube.com/watch?v=7a2k4pcafim

  edit (2019): youtube link'i değişikliği.
 • doğadan seçilmiş görüntülerle başlayan film, kumsalda güneşlenen insanlarla birlikte batı medeniyetinin topraklarına adım atar. glass'ın hpnotize edici minimalizmi eşliğinde yolların, binaların, bekleme salonlarının trafiğini izlemeye başlarız. ve görüntüler neredeyse hissedilmeyen bir ivmeyle hızlanmaya başlar. hızlı görüntüler, kalabalık, koşturmaca ve sık sık araya giren bilgisayar oyunları ve makineler. nihayet patlamaya eşlik eden ise bir uzay mekiğinden kopan ve dönerek ağır çekimde düşen, yanmakta olan parçadır. giderek hızını artıran ve en sonunda her bireyini sıradan bir sistem sinyaline çeviren uygarlıktan eşsiz hareketli fotoğraflar...
 • 1983 yapımı ve qatsi üçlemesinin ilk filmi. uzun metrajlıdır ve anlatıcısı yoktur. daha sonra baraka gibi dokümanterlerde de kullanılan , çarpıcı görüntülerin ustaca montajlanmasıyla filmin oluşturulması yöntemi ilk kez bu filmde uygulanmıştır.
 • türkiye'den anarşist bir fanzin:

  http://www.anarsi.org/kfanzin/
 • time lapse recording teknigi ile çekilmis hipnoz filmi. bi süre sonra kendini hayal mi gerçek mi ayirt edemedigin bir ortama isinlayan cümbüs.
 • (bkz: qatsi trilogy)
hesabın var mı? giriş yap