• iptal ettirmesi oldukça kolay olan kart. tek yapmanız gereken müşteri hizmetlerini aramak, kartınızı kaybettiğinizi söylemek. yeni kart istemeyin veya kargoyla gelen kartı teslim almayın. hukuken size teslim edilmemiş bir karttan hiçbir ücret talep edemezler. ayrıca bu şekilde iptal ettirirseniz, taksitlerinizi zamanında ödemeye devam edebilirsiniz. kartınızı iptal edersek borcun tamamını ödemek zorundasınız diyen bankalara kapak olsun.
  • ocak ayı itibariyle ekstrelerin çoğunda, bankanın "yıllık aidat ücreti" adı altında kullanıcısını söğüşlediği harcama aracı.

gelin size bundan nasıl kurtulacağınızı anlatayım;

1. yıllık aidat ücreti tahakkuk etmiş kredi kartınızın ekstresini pdf olarak ve 4mb'dan büyük olmayacak şekilde kaydedin.

2. tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr adresine girip, e devletinizle oturum açın.

3. karşınıza çıkan "tüketici başvuruları" kutusuna tıklayın

3. sol tarafta yer alan tüketici başvuru sekmesinden, yeni başvuruya tıklayın

4. açılan sayfada, firma ünvanı kısmına bankanızın resmi adını girin. (ör: türkiye vakıflar bankası türk anonim ortaklığı - türkiye garanti bankası aş)

5. altta banka merkezinin il, ilçe ve adres bilgilerini girin ve "kaydet ve ilerle" butonuna basın

6. yeni açılan sayfada, uyuşmazlık meblağını (yani yıllık aidat ücretini" girin.

7. talep türünü "6502 sayılı kanunda yer alan diğer talepler" olarak seçin

8. alttaki kutuya şikayetinizin konusunu girin. buraya, "kredi kartımdan .....tl tutar, iznim ve bilgim olmadan yıllık aidat ücreti adı altında alınmıştır. iadesini talep ediyorum" gibi derdinizi anlatacak şekilde yazın. çok uzun olmasına gerek yok, insan okuyacak bunu. kaydet ve ilerle butonuyla diğer sayfaya geçin

9. burada da ilk başta kaydettiğiniz ekstrenizi "dosya yükle" kısmına girerek sisteme yükleyin. alt kutuda eklendiğini göreceksiniz. kaydet ve ilerle ile devam edin

10. yeni açılan sayfada, başvuru formunuzun ön izlemesini göreceksiniz. ilerle ile diğer sayfaya geçin

11. yeni açılan son sayfada, adresinize göre en yakın tüketici hakem heyetinin bilgileri çıkacak. oradan seçim yapıp en alttaki onayla seçeneği ile başvurunuzu sonlandırın.

yoğunluğa göre yaklaşık 3-5 ay içinde karara bağlanıp bankaya tebliğ oluyor ve paranız iade ediliyor. süreci aynı sayfa üzerinden takip edebiliyorsunuz.

edit:
    yoğun mesaj ve gereksiz bıdıbıdı yapanlara ithafen;
    ben başımdan geçeni anlattım, ve denemek isteyenlere yol gösterdim ve başarılı oldum. hiçbir boku beğenmeyen ekşiciler istediğini yapabilir. evet kazanamama ihtimaliniz var telebinizi. bunda da tebligat ücretini ödersiniz. eklediğim görsellerde 45 tl ve 30 tl tebligat ücreti çıkmış. kazandığım için bunu da bankalar ödedi zaten. kaybetseydim ben öderdim. bugün için tebligat ücreti enflasyon oranında 150-200 lira olsun. benim için denemekte bir beis yok. en derin sevgiler ve saygılar.

vakıfbank karar görseli
    garanti bankası karar görseli

edit:2
    banka avukatı olduğunu tahmin ettiğim suserların mesajları bitmek bilmiyor* tamam kardeşim siz inanmayın
  • bundan bi tane var bende, kullandığım bankaya hep zararım oldu. bir kere bile ödemem gecikmedi, aidatları hep iade aldım. nakit avans çekmedim. adamlara sorsam çok iyi bir müşterinizim di mi felan desem adam keşke siktirip gitsen diyecektir bana.
  • kullanmayınca borç üretmeyen kart.
    tamamen kişinin kendi kontrolünde.
    kredi kartı kartı yüzünden borç batağında vesaire olanlar için:

(bkz: mal)

kimse “- gariban naapsın delikan76 abi?!” tribine girmesin, normal bildiğin düz mal işte. eğer o gariban bir şeyleri değiştirmek istiyorsa, bankalara değil, kapitalizme saldıracak, uyanacak, büyük resmi görecek.

kapitalizmin 3 adet motoru vardır;

1) tüketim hareketini devamlı canlı tutmak hatta azdırmak için düzenli/planlı/tümleşik reklam/medya faaliyeti.

2) planlı tasarım ömrü, teknoloji gelişimi, lüksün ihtiyaç şekline getirilmesi, üretimin sürekli kitlesel kalması.

3) kişileri borçlandırmak ve öyle tutmak, ama mümkünse öldürmemek. ölürse borcunu ödeyemez. mortgage, kredi kartı vesaire.

işte kredi kartları 3 numaranın en önemli ayağıdır. gerizekalıları sahip olmadıkları parayı harcamaya iter. bakın iter, zorlamaz. öküz olmazsan, kredi kartını cebindeki para yerine kullanır, cebinde olmayan para yerine kullanmazsan, kredi kartı bonuslarından paşa bile olursun.

üniversitede baba parası ile yaşarken bile kredi kartım vardı. harçlığımı düzenli gelirim kabul ediyor, oradan kk harcamaları yapıyor, sonra da gene harçlıktan ödüyordum. 16-17 yıldır bir kere bile kredi kartı borcumun tamamını ödemediğim, borçlandığım olmadı. ufak tefek 300-500 liralık nakit kaymaları haricinde...

kredi kartı iyidir, kötü olan yıllık üyelik aidatıdır.

(bkz: yuvayı kumar değil kötü kağıt yıkar)
  • dipsiz kuyu değildir, bedava kredidir. kullanmayı bilmeyenin eline geçer ise ocak söndürür. sorun kredi kartında değil, kullanıcısındadır.
  • 12 yıldır kullanıyorum çıkartandan allah razı olsun. kıçınızın deliğini bilmeden harcama yaparsanız üzülürsünüz. 12 yılda bir kere bile borç ödememi geciktirmedim asla asgarisini ödemedim her zaman tüm borç tutarını yatırdım.

o yüzden bankaların en sevmediği müşteri kitlesindenim :)
  • döngü bir kere bozulduğunda götü başı toplayamıyorsunuz bir daha.

bir kere bulaşırsınız şu merete, paranız bitmiştir yemişsinizdir karttan, maaş yatar hooop borç ödenir. maaşın yarısı bitmiştir, o ayda karttan yersiniz. sonraki ay maaş yatınca tekrar borç ödersiniz. sonra döngü yine aynı.

vücudumun %75'i borç.
  • kafasını siktiğimin cebinde parası yok, kartın limiti kadar harcama yapıyor neredeyse, sonra gelip burada yok tehlikeli yok kullanmayın yok şöyle.

geri zekalıysanız illa burada ben geri zekalıyım diye ilan mı etmeniz gerekiyor amk? dünyanın en güzel nimetlerinden biri bu kredi kartı, sayesinde ne doğru dürüst para ne de bozukluk taşıyorum.
  • 2023 yılında sadece bir karttan yaklaşık 5500 tl bonus kazanmışım. uçak biletlerini, taksitleri başka kart avantajlarını saymıyorum. vaktinde, tamamını ödedikten sonra sorun yok. kredi kartını türkiye’de ilk çıktığından beri kullanırım. bunlar benim kartı avantaja çevirme imkanımın olması ile alakalı. genel itibarı ile dezavantajları çok çok daha fazla.

ne yazık ki ekonomik krizden dolayı artık insanlar yaşamak için borçlanıyorlar. en kolayı da kart.

çocukluğumda yırtılan ayakkabılar tamir edilir, delinen çoraplar dikilir, toplu taşıma kullanılır, sökülen kazak iplerinden yenisi örülürdü.

önce tüketici toplumu olmaya alıştırıldık. her gördüğümüzü alır olduk. markete aklımızdaki liste ile girip, gerekli gereksiz şeylerle dolu sepetlerle çıktık. başrolde tabii ki kredi kartı. cebinizde paranız yoksa bir ekmek alamazsınız, ama kart her şeyi hallediyor. acı gerçek ekstrelerde yüzümüze çarpıyor.

artık devir değişti. faiz oranları arttı. ödenemeyen borç çok kısa sürede altından kalkılmaz hale geliyor. mümkün olduğunca, kart sayesinde bize sunulan imkanları yararımıza kullanıp harcamalarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. kötümser olmak istemiyorum ama şimdi yaşananlar sadece fragman.

çok kişinin canı yanacak.
  • bu mereti kullanmaya başladığımın ilk bir yılı haricinde her ay aldığım maaşın altında harcama yapıp son 10 yıldır her ay bütün borcumu ödedim. öyle ahım şahım bir maaş da almadım son bir yıla kadar. bankalardan gelen limit arttırım taleplerine de hep olumlu cevap verip acil bir durum yaşanması ihtimali için arttırdım. kullanması epey pratik ve vergi kaçırma ihtimalini ortadan kaldırıyor. binlerce insanın elinden geçen kağıda dokunmaktansa temassız ödeme teknolojisini kullanıyorum ilaveten.
    bir plastik kartı bu kadar öcü olarak göstermeye gerenk yok.
hesabın var mı? giriş yap