• herhangi bir hastaliga baglanamayan; birbirini izleyen en az iki yil boyunca, her yil en az uc ay devam eden oksuruk ve balgam cikarmadir.
  • (bkz: amfizem)
    (bkz: koah)
  • bu hastalığa sahip biriyle aynı evde yaşamak işkence gibidir. öksürmeye başladığı andan itibaren üç dört ay boyunca gece gündüz öksürük sesi duyulur. yazın unutulan bu çile kışın gelmesiyle başlar ve her yıl daha da katlanılmaz olur. sinirler harap olur, öksürük sesine aşırı tepki verilmeye başlanır. etraftakileri bu kadar harap eden bir hastalığı çeken de çok sevdiğiniz biriyse*, onun yaşadığı acı daha da üzer, o öksürüğe o nasıl katlanıyor bilinmez. ilaç tedavisi o yıl geçirse de ertesi yıl ve daha ertesi yıl kış aylarında kabus gibi çöktüğü de ne yazık ki acı bir gerçektir.
  • kısın bı kez soguk algınlıgına yakalandıysanız o kıs boyunca varlıgını sıze oksuruk krızlerıyle hatırlatacak hastalık.

gittiğiniz her doktor, ne bıcım oksuruyorsun yau ah vah dıyerek her sene akciğer filmi, boğaz kulturu fılan ıster. usuttugunuzde zaturre olma olasılıgınız pek bı yuksektır. kolum kadar zaturee ıgnelerı olursunuz, korkunctur. yasıyorum oradan bılıyorum.

bı de soyle bı boyutu var ki evlere senlik:

- sigara icmiyorsun dı mı?
    - sigara içme.
  • sigara dumanının da fena halde tetikleyebildiği bir acayip hastalık.

bu hastalığın nüksetmeye yeltendiğini hissettiğiniz anda, (ciğerlerde yanma hissi, hafif öksürükler), bir an önce en yakın yatağa uzanıp, nane limonunuzu içmeye başlayın. bunu yapmazsanız, en geç 3 gece içerisinde uyuyamayacak hale geleceksiniz. sigarayı içmeyin demiyorum, ama içerseniz, takribi 1 ay boyunca öksürük nöbetlerine gark olacaksınız. hastalığın ayak seslerini duyduğunuz anda, dinlenmeye başlayıp, terlerseniz; sigaradan da uzak durursanız 3-4 gün içerisinde atlatılabiliyor. tabii bir kaç hafta içinde bu yine nüksedecek. adı üstünde kronik.

geçmiş olsun.
  • bu illet bünyede kronikleşmiş vaziyette bulunduğu sürece yaz kış bronşlarınızda o iltihabımsı rahatsızlığı hissedersiniz. sigarayı bıraksanız dahi o his hiç bir zaman tam olarak gitmez, en ufak pis havada , dumanda hissedersiniz hafiften. tamamen arınmak için ilk etapta sigarayı tamamı ile bırakıp , ikinci etapta da dağa çıkıp bir kaç sene ağaçların ortasında kalmanız gerekebilir. inzivaya çekilemeyeceğim diyosanız tek çare en azından sigarayı hiç içmeyip elden geldiği kadar da dumanından uzak kalmaktır.yoksa ventofor, spiriva gibi antipatik bronkodilatör inhalatörlere mahkum yaşayabilirsiniz.
  • bitmeyen çilem, kendimi bildim bileli bana yapışık yaşıyor bu hastalık, grip mi oldum, bronşite döner, faranjit mi oldum, akıntı akciğere gider bronşları tıkar bronşite döner,
    sinüzit hatta migren bile bronşite döner benim bünyemde, bıktım sözlük, yine de zatürre'den iyidir, çok şükür.
  • uyutmaz, konuşturmaz... allah belasını versin. geçmek de bilmez.
    2 hafta oldu yeter lan!!!

hayatını sikerim hastalık gibi

http://d1202.hizliresim.com/u/3/2d6nj.jpg
  • son iki yıldır tekrarlamıyor diye seviniyordum ama bu yıl ciğerlerimi elime vermeye kararlı galiba. doktora gideyim de yazsın bi balgam sökücü geberecem öksürükten.
hesabın var mı? giriş yap