• (bkz: mortal kombat)
 • kronos'un tahta geçişi insana oedipus hikayesini anımsatır.uranos gaia ile yaptığı 50 kol ve bacaklı çocukları ile kyklops çocuklarından korkup onları toprağın dibine atar.
  daha sonra 12 titanı doğuran gaia çocuklarından uranostan intikam almalarını ister.hiçbiri cesaret edemezken en küçük kronos gaza gelir,"ümüğünü bile sıkarım anaciim" der.anneside buna bir orak verir,kulağına ne yapacağını tembihler.
  efendime söyliyeyim,mehtaplı bir gecede uranos'un kıçında bitler uçuşurken gelir kronos.elindeki orağı kafasına veya midesine geçirmek yerine direk uranosun erkeklik organına geçirir...böylelikle uranos iktidarını kaybeder ve yerine kronos geçer.uranos'un kopan organı denizde önce köpüğe dönüşür,sonra o köpüklerden afrodit oluşur.

  velhasıl hikayenin oedipus kompleksini andırmasının diğer sebebi kronos'un babasını hadım ettikten sonra onun yerine geçmesi,ama ondan farksız bir şekilde dünyayı yönetmesidir.rheadan doğan çocuklarının hepsini yeni doğduklarında ziyarete gider,önce kucaklar,sonra gözlerini deli bir ışık bürümüş bir şekilde,kız veya erkek mi bakmadan kıskançlıkla onları kocaman ağzından içeri atar,yutar...
  böyle birkaç çocuk telef olduktan sonra rhea gaia'ya gider,yardım dilenir.gaia'da "şu adaya git,burada doğur çocuğu,gerisini bana bırak!" der.rhea adada zeus'u doğurur.gaia'nı muhafızları zeus'u büyütecektir.

  tabi bu arada rhea'nın yeni bir çocuk doğurduğunu bilen kronos karısını ziyarete gider."nerede çocuğum?kucaklayayım onu!" diyince,rhea ona çocuğun ebatlarında bir kaya parçası verir.ama kronos montofoldur ve aradaki farkı anlamaz,ağzından içeri atıverir taş parçasını.

  hesaplaşma günü geldiğinde kronos kim olduğunu bilmediği zeusun elinden bir içki içer,bu içki ona önce kayayı,sonradan yetişmiş,büyümüş diğer yuttuğu çocukları kusturur.

  zeus ve kardeşleri kronos'a savaş açarlar ve olaylar gelişir
 • yazılışı kesinlikle k iledir. çünkü o devirde böle tıkır tıkır klavyeler yoktur. bir taş üzerine yazı yazmak da zordur bundan kelli u yerine v , c yerine k kullanılmıştır bir dönem. sonraları romalılar c yi keşfetmiş lakin ısrarla u yerine v kullanmışlardır.
  (bkz: ave caesar)
 • chronos üç kız kardeşten birisi değildir (bkz: anton cehov) bahsedilen 3 kız kardeş moiralardır klatho,laktesis ve atropostur. chronos a gelince uranosun zülmundan gaia nın kurtardığı tek titan.
  chronos zaman anlamına gelir. (bkz: kronometre)
  gaia+uranos devri bittikten sonra mitolojide chronos ve rhea devri başlar..

  başlarda gayet delikanlı olan bu chronos daha sonraları babasının (bkz: uranos) yediği boku yiip çocuklarını yutmuştur. bilin bakalım bu zulümden kim kurtulacaktır... (bkz: zeus)
 • (bkz: chronos)
 • zeus, annesi rhea tarafından kurtarıldıktan sonra chronos'a başkaldırarak tahtından indirip tartaros'a sürmüştür
 • yunan mitolojisi'nde zaman tanrisi.
 • serol teberin melankoli isimli kitabında yunan mitolojisinde bulunan melankolik karakterler arasında gösterilmiş yunan zaman tanrısı.. melankolinin ayrılmaz butunu olan paranoyalarının sonunu hazırladıgı söylenir..
 • titanlarin en kucugu, uranus ile gaia'nin onikinci cocugudur kendileri. babasini oldurerek bir sure en buyuk tanri mertebesine eri$tigine ve kiz karde$i rhea'yla evlendigine, yerine almamalari icin doga her cocugunu yedigine, annesinin bir hilesiyle yenmekten kurtulan son cocugu zeus'un bir sure sonra kronos'u tahtindan indirerek tartaros'a kapattigina ve yemi$ oldugu karde$lerini kusarak cikarmaya zorladigina inanilir.
 • hades'in, zeus'un ve persophone'nin babasidir ve fakat kendi oglu zeus tarafindan tahtindan indirilerek, tartaros'un derinliklerine atilmis ve orada zincire vurulmustur.*
hesabın var mı? giriş yap