• problem cocuk elian in ulkesi ayni zamanda
 • (bkz: fidel castro).
  puro üretiminin hala ilkel yollarla yapıldığı ülke.
  ayrıca ataturk büstünün türkiye dışında görülebileceği ender yerlerden.
 • amerikaya kafa tutabilen, bölgesinin özelliklerini taşıyan, sosyalist bir ülke olmasına rağmen, altyapı problemlerini çözememiş tek sosyalist ülke.
 • ambargodan önce dünyanın en kaliteli purolarının yapıldığı ülke.
 • amerikanin uyguladigi ambargo yuzunden ticaret yapamayan, bu yuzden turizm'e yuklenen bir guney amerika ulkesi. ayrica (bkz: ernest hemingway)
 • elinizde dolar varsa her kapinin acildigi ulke.
  bu ulkede otostop cekenleri almak zorunludur.
 • southpark çizgifilmindeki kahramanlardan kyle'ın, diktatör fidel castroya sosyalizmi kaldırmasını rica etmek için mektup yazdığı ülke.mektupta oldukça duygusal bir de şiir vardı ki sözleri şöyleydi:

  "if i had one wish it'd be for cuba to change...
  because i think that all the cubans are in pain...
  all the joy in the world,from sea to shining sea...
  doesn't mean a thing if humans aren't free...
  i just can't be very happy that's certain
  not long as your cubans are hurtin'...
  oh won't you search your soul and find, a way to change your mind.
  thats my one and only wish..."

  bu mektubu okuduktan sonra fidel castro ağlayarak odasından fırlar ve ispanyolca birşeyler bağırarak ülkeye demokrasiyi getirdiğini ilan eder.
  mektubun backgroundundaysa şu gerçekler yatmaktadır. kyle ufak bir çocuktur arkadaşları ona bir konser için bilet getirirler, oda annesiyle babasına konsere gidebilir miyim diye sorar, fakat onlar hayır der, çocuk ısrar eder eder eder annesi de der ki:

  "olm eğer kubaya demokrasi gelirse konsere gidebilirsin."

  kyle da oturup mektubu yazar. kubaya demokrasi gelir, kyle haberlere çıkar, annesinin yanına gider şimdi konsere gidebilir miyim diye, ama annesi izin vermez, gene bunun üstüne kyle annesi ve babasına tüm güvenini yitirir, onların yalancı olduğunu düşünmeye başlar,cartman ının verdiği gazla polisi arar ve anne babasının ona tacizde bulunduğunu söyler, annesi ve babası tutuklanır, 3 aylığına rehabilitasyona gönderilir. ev kyle'a kalır, partiler yapılır, ortalık dağıtılır, olay büyür, tüm çocuklar polisi arayıp anne ve babalarından şikayetçi olurlar ve en sonunda southpark ta bir tane bile anne baba kalmaz.. olaylar gelişmeye devam eder izleyin derim southpark.
 • egzotik,tropik.sosyalist ulke.kuba deince ilkten akla:che,pro,kizlar,castro geliyo.amerikayi ..kine takmiyan latin amerika ulkesi
 • havana, karl marx theatre'da (17 subat 2001) manic street preachers konserine evsahipligi yapan memleket.
hesabın var mı? giriş yap