*

şükela:  tümü | son 24 saat
 • yenmesi en günah şey.kul hakkı yiyenin öbür dünyada vay haline.
 • helal edilmediği takdirde hakkı yenenin hakkını yiyenin cezısını çekişini izleyeceği hak.
 • (bkz: baba hakkı)
 • bağışlanmayan tek günah çeşididir.
 • (bkz: hak yemek)
 • islamiyet'in kutsal kitabı kuran-ı kerim'de ve sayısız hadiste geçer, işlenmesi durumunda affının neredeyse imkansız olduğu şiddetle vurgulanır (affı ancak hakkı yenen insanın rızasına bağlıdır denir). şahıslara ait birtakım hakların "müslüman hakkı" ya da "inanan hakkı" değil de "kul hakkı" şeklinde genel biçimde tanımlanmış olması, islam'ın tüm insanlara verdiği değeri ve koruyucu yaklaşımını ortaya koyan bir örnek teşkil etmesi bakımından önemlidir.
 • babaannemin dedesi vakti zamanında evin hizmetçisi ile işi pişirmiş ve kadıncağızdan bir kız peydahlamış. ailenin diğer fertleri ise bunun üzerine kadını ve kızını köyüne göndermişler ve uzaktan uzağa yardım etmişler ama ailenin mal varlığından hep uzak tutmuşlar.

  aradan nesiller geçmiş ve babamın büyük dayısı tevfik dayı ve eşi bir türlü çocuk sahibi olamadıkları için bir bebeği evlat edinmeye karar vermişler. çocuk esirgeme kurumuna baş vurup sonunda anne ile babasını malesef bir kazada kaybetmiş ve başka da akrabası olmayan bir bebeği evlat edinebilmişler.

  çocuk büyümüş ve büyüdükçe tevfik dayı bu kızın soyunu merak etmeye başlamış ve hayretle görmüş ki evlat edindiği kız o büyük büyük dedenin gayrıresmi kızının torunun torunun kızı. şimdi o kız tevfik dayının mirasının tamamının ve haliyle de büyük büyük annesinin hakkı olduğu halde hiç pay alamadığı mirasın büyük bir kısmının sahibi.
 • sadece maddi boyuttaki alacakların ve hakların üzerine inşa edilmiş bir kavram olarak bilinse de aslında çok daha büyük bir mefhumdur. bir ufacık selam bile hakken, işi paraya pula indirgemek kolaycılık ve saflıktır.
 • misal; emniyet şeridi ihlali ile yenebilecek bir haktır.
 • kaynaklara göre, hz. muhammed'in ölümünden bir kaç gün önce yaptığı konuşmada önemini anlayabileceğimiz bir hak. indimde islam büyük ölçüde kul hakkına verilen önemdir zaten. ham softalık ve sapkın yobazlık değil.

  -alıntı-

  “ey insanlar! sizden ayrılma vaktim oldukça yaklaşmıştır. sizden birine vurmuşsam, işte sırtım gelsin vursun.
  “birinizin malını almışsam, gelsin hakkını alsın.
  “sakın hak sahibi, ‘şayet kısas talebinde bulunursam, resûlullah bana darılır’ diye düşünmesin! bilmelisiniz ki, benden hakkını isteyene darılmak benim fıtratımda yoktur.
  “benim yanımda en sevimliniz, hakkı varsa, gelip benden onu isteyen kimsedir. yâhut helâl edendir. ben rabbimin huzuruna üzerinde kul hakkı olmadan varmak istiyorum.”885

  -alıntı-

  http://efendim.wordpress.com/…r-ile-helallesmesi-2/
hesabın var mı? giriş yap