• nuri bilge ceylan'ın yeni projesi. üçlü zirve olarak düşünüldüğünde bir zamanlar anadolu'da, kış uykusu ve ahlat ağacı'ndan sonra nasıl bir film olacak, heyecanla beklemekteyiz.
  kaynak: https://www.sinefesto.com/…-projesi-belli-oldu.html

  üst edit: ilk tanıtım yayınlandı.
  https://www.youtube.com/…ab_channel=nuribilgeceylan

  teaserdaki müzik "addio, del passato" leyla gencer'den gelsin:
  https://www.youtube.com/…_channel=leylagencer-topic

  edit: kaynak eklendi.

  edit2: birçok kaynakta filmin adı başlıktaki gibi olsa da kültür bakanlığı'nın sinema destekleri listesinde filmin adı "kuru otlar üstünde" olarak geçiyor.

  kaynak2: https://i.hizliresim.com/v0h1um.jpg https://docs.google.com/…nw7f4dmeuc6fnllhw/htmlview

  edit3: 2022'de vizyona gireceği duyurulmuştur.
  https://www.filmloverss.com/…zleyici-ile-bulusacak/

  edit4: filmin senaristlerinden ebru ceylan, senaryonun basılı halini instagram adresinden paylaştı. filmin isminin "kuru otlar üstünde" değil de "kuru otlar üstüne" olacağı kesinleşti böylece. görsel

  edit5: filmin 2023 cannes film festivalinde yer alacağı resmileşmiştir.
  https://twitter.com/…nes/status/1646451195031044097

  edit6: bu akşamki cannes film festivali ödül töreninde başrol oyuncularından merve dizdar en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştır.
  https://twitter.com/…nes/status/1662532561711628290 (hatırlattığı için donotfrozzen teşekkürler.)
  sinemamızda oyuncu bazında alınan en yüksek dereceli ödüllerdendir. (hatırlayalım, yine 20 sene önce aynı festivalde uzak filmi oyuncuları muzaffer özdemir ve mehmet emin toprak en iyi erkek oyuncu ödülünü paylaşmışlardı.)

  edit7: filmi çevreleyen bir hare güzelliğindeki müziği ekleyelim:
  https://www.youtube.com/…ab_channel=philiptimofeyev
 • ustanın 9. uzun metrajlı filmi olacaktır.
 • merakla beklenmeye başlanan yeni nbc filmidir.
 • acaba 3 saat hangi köyü izleyeceğiz
 • filmin konusu henüz detaylı olarak açıklanmasa da merakla beklemekteyiz

  edit: vizyona girmesi ile az önce izlemiş bulunduğumdur. üzerine hala düşünmem gerekse de , her ne kadar filmi de beğensem de bazı teknik noktalar var ki nbc bunu nası yapar demeden geçemedim.

  --- spoiler ---

  mesela nuray gibi örgütlü mücadele insanı profili başına gelen gar patlamasında onu kurtaran çocuğu anlatırken o da teşkilattan bir çocuktu diyor. teşkilat mı neey dedim dinlerken, e yok artık o profil böyle bi kelime kullanmaz sonuçta.

  masa sahnesinde de ses ve görüntüde senkron hataları var gibiydi hatta yanlış görmediysem şarap kadehlerindeki seviyelerde de bir çekim hatası vardı *

  nbc gibi ince eleyip sık dokuyan bir yönetmen için bunlar ilk bakışta insanı şaşırtıyor tabi.

  bunlar dışında filmin esas anlatmak istedikleri konusuna ise biraz düşünmem lazım. çünkü çocuk öğretmen ilişkisini belki de ben anlamadım diyorum ya da konduramadım diyorum. deniz celiloğlu çok başarılı oynamış bu arada gerçekten karakteri çok net anlıyorsunuz aslında o sığlıyı , ikili ilişkilerdeki hasetliği ama adını da koyamadığı koymak istemediği politik duruşundaki kendince savunuşunu.

  --- spoiler ---

  özetle ben beğendim 3 buçuk saat süre boyunca neredeyse nbc'nin en diyaloglu filmlerinden biriydi ve sıkılmadan dağılmadan izletti kendini.
 • iklimler'den bu yana zeynep atakan ile beraber çalışan nuri bilge ceylan' ın, yapımcı atakan'la yolları ayırdıktan sonra çektiği ilk film olacaktır ayrıca. bu değişiklik umarım iyi gelir kendisine.
 • trt ortak yapımı olacak nuri bilge ceylan’ın yeni filmi
 • usta yönetmen nuri bilge ceylan'ın 9. uzun metrajı olan ve oyuncu kadrosunda deniz celiloğlu, merve dizdar ve musab ekici'nin yer alacağı film.

  film, anadolu'da ücra bir köyde zorunlu görevini tamamlarken, istanbul'a atanmayı uman genç öğretmen samet'e odaklanıyor. samet, beklediği atama gelmeyince, saplanıp kaldığı bu kasvetli hayattan kaçma umudunu hepten yitirir. ancak kendisi gibi öğretmen olan nuray ile karşılaşması, karanlık düşüncelerinden ve endişelerinden kurtulmasını sağlayabilir.

  çekimlerine önümüzdeki yıl başlanacak olan film, seyircisiyle 2022 yılında buluşacak.

  edit (30 kasım 2020): ebru ceylan'ın paylaşımıyla senaryonun nihayet basıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.

  paylaşımda dikkat çeken üç nokta mevcut:
  1: senaryoda imzası bulunan isimler: nuri bilge ceylan, ebru ceylan ve akın aksu.
  2: filmin ingilizce ismi: on barren weeds
  3: son olarak da en önemlisi "en uzun senaryomuz" ifadesi. filmin süresi kış uykusu'nun 196 dakikalık süresinden bile uzun olabilir.
 • merakla bekliyorum efendim.bildiğim kadarıyla üstadın uzak ve uzak'tan sonraki bütün filmleri cannes'ta yarıştı.bu film için de beklentilerimi yüksek tutuyorum.
 • merakla beklediğim proje. sevgili nbc her filminde farklı bir anlatım biçimini deniyor. bakalım yeni filminde anlatı nasıl şekillenecek.
hesabın var mı? giriş yap