• öncelikle büyük bir yanılgıyı ortadan kaldırmak gerekiyor. kvk satış ve kvk teknik servis tamamen farklı organizasyona sahip iki ayrı firmadır. kvk teknik servis 1997 den beri çeşitli telefon markalarına satış sonrası teknik servis hizmeti sağlamaktadır. yani bir telefonunuz var ve diyelim ki bunu kvk satış mağazasından almadınız, fakat kvk teknik serviste onarım yaptırabilirsiniz.

  şimdi gelelim teknik serviste yaşanan sorunlara;

  cep telefonu abone sayısı 50 milyona yaklaşan ve iki yıl içinde nüfusla eşit olması beklenen ülkemizde ki cep telefonu adedini düşünerek işe başlayalım.ortalama bir teknik servis şubesine haftada yaklaşık 2000 adet arızalı cihaz gelmektedir.biz olayı nokia özelinde inceleyecek olursak;

  örneğin nokia 6300 model telefonunuz var ve bu cihaz kulaklığı tanımıyor ve sizde diyarbakırda oturuyor olun.cihazınızın garanti süresi devam etmektedir ve cihazı servise götürdünüz.sırasıyla işleyiş aşağıdaki şekilde olacaktır,

  1-cihazınız resepsiyonda kayıt alınacak ve size telefonunuzun serviste olduğuna dair bir belge verilecektir.
  2-kayıt alınan cihazınız onarım için teknisyene ulaştırılacaktır.(tabi cihazın teknisyene ulaşma süreci cihazınızı bıraktığınız servisin iş yoğunluğu ve teknisyen sayısına göre 3 saatde de olabilir,13 günde olabilir)
  3-cihazınız teknisyene ulaştı ve teknisyen onarıma başladı.cihazınız açıldı bord incelendi herhangi kullanıcı kaynaklı bir durum(sıvı teması,darbe vs.)gözlenmedi.öyleyse sıkı durun cihazınız uzun bir yolculuğa çıkıyor.
  4-cihazınız nokia nın prosedürleri dahilinde, onarım için yüksek seviye bölge(nokia cihaz tamir sistemi l1-l2-l3-l4 olarak sınıflandırılmıştır.yani l1-l2 mekanik onarım,l3-l4 mekanik ve elektronik onarım yapabilir) ye gönderilecektir ve kvk teknik servis yüksek seviye bölgesi de şu anda sadece istanbul kartal da dır.
  5-cihazınız diyarbakır dan kargoya verildi ve kartal a ulaştı.
  6-cihazınız kartal resepsiyon tarafından kayıt alındı.
  7-kayıt alınan cihazınız onarım için teknisyene ulaştırılacaktır.(tabi cihazın teknisyene ulaşma süreci servisin iş yoğunluğu ve teknisyen sayısına göre 3 saatde de olabilir,13 günde olabilir)
  8-cihazınız teknisyene ulaştı ve teknisyen onarıma başladı.cihazınız açıldı bord incelendi herhangi kullanıcı kaynaklı bir durum(sıvı teması,darbe vs.)gözlenmedi.teknisyen onarımı gerçekleştirmek ve arızalı parçayı değişmek için parça talebinde bulundu. ama o da ne parça yok.
  9-üzgünüz ama cihazınız parça bekliyor.(3 saatde de olabilir,13 günde olabilir)
  10-müjde! parça geldi
  11-teknisyen arızalı parçayı(ki bu bizim örneğimizde kulaklık soketi oluyor) yenisi ile değiştiriyor ve cihazınızı kalite kontrole gönderiyor.
  12-kalite kontrole giden cihazınız şikayetiniz olan arıza ve genel bir takım testlerden(şebeke,ekran vs.) geçmek için çaba sarfediyor.
  13-nihayet cihazınız test kulaklığını artık görüyor.ama hala sizin kullanmakta olduğunuz kulaklığınızı görmüyor (tabi burda en kötü ihtimaller üzerinden devam ediyoruz)
  14-peki şimdi ne olacak?iki ihtimal var;eğer ki cihazınızı diyarbakır şubesine verdiğinizde faturası ile beraber verdiyseniz şanslısınız.lakin faturasını evde saklıyorsanız sizin için herşey yeni başlıyor.çünkü nokia aksesuar(kulaklık,pil,hafıza kartı vs.) değişimi için fatura gerekmektedir
  15-cihazınız kartal da ya fatura bekleniyor konumuna alınır, sizden fatura talep edilir veyahut da elektronik onarımı tamamlanan cihazınız diyarbakır a sevk edilir.
  16-nihayet cihazınızın onarımı tamalanmıştır ve size bir mesaj gelir.cihazınız hazır gelip alabilirsiniz diye.
  17-telefonunuza ortalama 35-40 günün ardından nihayet kavuşacaksınızdır. heyecanla servise gider ve telefonunuzu alırsınız(telefonunuzu teslim almadan yani imzayı atmadan cihazınızı iyice inceleyin verdiğiniz arıza dışında herhangi başka bir sorun var mı, onarım tam anlamıyla başarılı olmuş mu? kontrol edin. eğer ki bir arıza tespit ederseniz teslimat gerçekleşmeden arızayı belirtin ve cihazınıza yeni kayıt açtırmadan cihazı serviste bırakın. bu mevzuu şu açıdan çok önemli cihazınızın 30 iş günü dolmadıysa yeni arızayla birlikte dolabilir. bu da size değişim hakkı veya tüketici mahkemesine başvurarak ücret iadesi talebi kazandırabilir.

  cihazınızın serviste çok uzun süre kalmaması için şunlara özen gösterebilirsiniz;
  1-şikayetinizi tam olarak belirtin
  2-cihazınızı mutlaka faturası ile beraber servise bırakın
  3-cihazınızı en üst bölgeye(yani onarım seviyesi herşeyi kapsayan bölgeler)götürmeye çalışın ki, bunu kargo vasıtasıyla çok kolay gerçekleştirebilirsiniz
  4-her kvk etiketi gördüğünüz yeri kvk teknik servis zannetmeyin(cihazınızın kutusundan çıkan garanti belgesinde yetkili servisler açıkça yazmaktadır)
  5-cihazınızı satın aldığınız noktaya dikkat edin(örneğin nokia marka bir cihazı club nokia bayilerden ,turkcell extra bayilerinden vb. bir takım yerlerden aldığınızda satış sonrası hizmettede farklı bir takım sürprizlerle karşılaşacaksınız)

  ve en önemlisi yaşadığımız yerin güzel ülkemiz türkiye olduğunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın eş, dost, akraba bir tanıdık yukarıda anlattığımız tüm sorunları çözmede en büyük faktördür...
 • kesinlikle ama bakın kesinlikle diyorum uzak durulması gereken servis.

  bir arkadaşımın başına gelenler. -onun kaleminden-

  tekno-sa'dan aldığımız nokia 5310 telefon 1.5 ay sonra kulaklıktan ses vermez oldu. buna ek olarak şarjı bekleme modundayken bile 3 saatte falan bitmeye başladı.
  telefonu tekno-sa'ya verdik. onlar da kvk teknik servis'e göndermiş. (servis no: 0900039829). 44 gün sonra (30 iş gününün son günüydü sanırım. belki de geçti) telefon hazır gelin alın dediler. tekno-sa'ya gittik. tahmin edebileceğiniz gibi telefonu verdiğimiz şekliyle geri aldık. ne kulaklıktan ses geliyor ne de 2 saatten fazla dayanıyor. (teslim alırken niye denemedin diyebilirsiniz ama telefonun şarjı 3 saatten fazla gidiyor mu diye nasıl test edebilirim. kaldı ki kulaklağı da test edemedik. çünkü pil tamamen bitmişti.) ayrıca elimize tutuşturdukları faturaya göre "arızalı olan elektronik parça değiştirilerek onarım tamamlanmış"..
  tekno-sa beni ilgilendirmez ben üstüme düşeni yaptım diyor. kvk ise gönderin bi daha bakalım diyor..
  bugün yurtdışına çıkacağım için telefon elimde kaldı. gidip yeni telefon aldım.
  arıza da yaparsa götürüp sokak arasındaki tamircilere teslim edicem. en azından olsa da olmasa da 1 günde teslim ediyorlar.
  kvk'nın beni bu sikişini ise unutmayacağım tabii ki..
 • başka seçeneğiniz yoksa, son çareniz değilse yanından bile geçmemeniz gereken servistir.

  garantisi 2 yıl olan telefonumun satın aldıktan 1,5 yıl sonra bozulması dolayısıyla bulaştım kendilerine. faturamı bulamadığım için telefonun üretim tarihini baz alarak garanti süresinin dolduğunu söyleyip garanti dışı tamir edebiliriz dediler. iyi peki madem diyerek ücretli tamir ettirmeyi onayladım. az çok bu konularda bilgili olduğum için arızanın küçük bir tamir işlemi ile giderileceğinden emindim. bu sebeple de ücretinin az olacağını düşünüyordum. aradan 2 gün geçtikten sonra aradılar; telefonun içinden 3 tane ana parça değişmesi gerektiğini söylediler. verdikleri servis fiyatı telefonun yarı fiyatı kadardı. tamirle uğraşmak istemediklerinden amaçları direk yeni parçayı fahiş fiyata kitlemek olduğunun gayet farkındaydım. ve hatta belki de sağlam parçayı bile! şehir dışında olmam dolayısıyla ve fazla telefondan ayrı kalmamayı istediğimden "tamam lanet olsun yapın" dedim. sabırla beklediğim tam 46 gün geçtikten sonra hiç utanmadan pişkin pişkin "parçası bulunamadı" diyerekten geri aynen bozuk bir şekilde iade edeceklerini bildirdiler.

  ayıp lan, hakikaten ayıp.
 • çok sağlam! nokia telefonlarının ve bir kaç tane daha firmanın onarım ve bakımını üstlenmiş teknik servis firması. bakırköy'de iki tane bulunmaktadır.
 • arkadaş bir telefon verdik, on iki gün oldu ses seda yok, demek için geldim buraya, bir baktım millet aylardan bahsediyor. sus otur dedim kıçının üstüne adabınla. elleri biraz ağır galiba arkadaşların.

  edit: bir ay oldu :/

  edit: iki ay oldu :\

  edit: telefonu 3 ayı bir hafta geçe alabildim. nüfus cüzdanımı fotokopisini çekmek için alıp geri vermediler. ben birkaç hafta sonra fellik fellik kimlik ararken son anda aklıma buraya gidip sormak geldi. "aa bizdeymiş" dediler. oha dedim. çüş dedim. "niye aramıyorsunuz, bütün irtibat bilgilerim sizde var, bu alıkoymaya girer" dedim. pardon dediler. "mahkemeliksiniz ama uğraşamıycam" dedim çıktım.

  daha da önünden geçmem. telefonum arızalanırsa, "alnında ne yazıyorsa o" derim, "allah şifasını verir" derim, kaderine bırakırım daha iyi.
 • bir aydır burda olan telefonuma dün kavuşabilirim diye kendilerine bir uğradım lakin telefonunuz onarılmıştır yazıyordu servis web sayfasında.telefonum nokia 5800 ve sağ tarafında bir tuş kilidi butonu var ve bu çalışmıyor derecesinde tutukluk yapıyor.hafif kasayı araladığımda içerisindeki plastiğin kırıldığını farkettim.bir aydır ufacık bir plastiğin değişmesini beklemiştim ve gittiğimde bunun düzelmediğini farkettim ama onun dışında ekranının değiştirildiğini diğer bakımlarının da yapıldığını gördüm.şimdi bu olası en ufak sorunlardan birini halledemeyip de ekranı tamamen değiştiren zihniyete söyleyecek bikaç lafım var ama gg sebebiynen yazamıyorum, yasal haklarımı aramaya başladım bile.uzak durun diycem de başka seçenek de yok anasını satiyim.nasıl bir memlekette yaşıyoruz akıl erdiremiyorum.
 • 4441585 numaralı hattında müşteri temsilcisi ile görüşmek için* 45 dakikadır 4. sırada beklediğim iş etiğinden yoksun firma. hadi 45 dakikadır aynı müşteri ile ilgilendiğinize ve hattın karşı tarafında yalnızca 1 kişinin çalıştığına inanıyorum diyelim, şu an benim kadar sinirli 3 müşterinin *ki benden önde olduklarına göre en az bir saattir- inat edip telefon başında bekleyeceğine inanmıyorum.

  zaten kapatır kapatmaz geri aradım ve benim beklediğim süre boyunca kimsenin aramamış olduğunu gördüm, zira sıralamaya yine 4. sıradan girdim şükürler olsun.

  söyleyecek o kadar çok şeyim var ki size, o telefonu bir açsanız...
 • saçmalık. çürümüş ülke kurumlarımızdan yalnızca biri. garanti kapsamındaki telefonumu 18 gün boyunca gezdirip "oldu" diyerek bana bozuk bozuk geri verdiği yetmiyormuş gibi, iki gün sonra yeniden götürdüğümde dalga geçer gibi sim kartıma da el koydu. sonuç beklerken attığım hiçbir maile yanıt alamadım, hâlâ merakla bekliyorum.
 • an itibariyle adına bir takım yeni küfürler türettiğim yer.dokunmatik ekranı bozuk olan "siyah" nokia 5800 telefonumun ekranın olduğu kapağı "mavi"siyle yenileyecek kadar renk körü insanların çalıştığı kurum.
 • nokia yetkili servisini kullanalım deyü düştük yollara kitapçıkta ve websitesinde yazan bayar cad. gülbahar sokakta yokmuşlar kendileri az ilerde sağda iş merkezinde ikamet etmekte sevgili kurumumuz. sıra numarası alıp işleme koydular bugün işleme girer ne zaman gelip almanız gerektiğiyle ilgili size mesaj iletilecek dediler. tamam deyip çıktık efendim yalnız bir saat geçti geçmedi bir mesaj gelmiş: "telefon ekonomik olarak onarılamaz durumda çalışma saatleri içerisinde gelip alınız. işlem bedeli 10 tl" koştur koştur yetiştik çalışma saati içerisinde. kafada işlem bedeli var; halbuki başta garanti kapsamında olup olmadığı sorulmuş olumlu teyit alınmıştı. kuzu kuzu ödemeye koşullanmışken kredi kartını cüzdandan taze çıkarmış yüzükoyun tezgahın üzerine yatırmıştım. hakperest komünist damarın sızıntılı bir kılcaldamarı kabarmış 'neme lazım bu 10 lira, garanti kapsamında değil mi?' diyerek kedi kükreyişiyle sorulduktan sonra 'gerek yok' yanıtı alınmış, herhangi bir işlem bedeli ödenmeden ortamdan uzaklaşılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap