• ilgili haberin linki

geleneksel olarak 6 ayda bir bu konuyla ilgili kanun teklifi verildiği için başlığa tarih attım.
    gündeme çok az gelmesi artık pek sallanmadığını gösteriyor gibi.
  • (bkz: yine yeni yeniden)

simdi gelsin ben zorluk cektim herkes ceksin bakinizlari.

bunun kredi oldugunu bilerek aldiniz odeyin. daha da fazla konusulacak bir sey yok.

edit:su konu soz konusu olunca tutamiyorum kendimi sanirim, bir yazar arkadas hatirlatti daha once de bu kredi ile ilgili bir baslikta 2. entryi girmisligim var, konu uzun uzadiya tartisilacak bir sey degil aslinda. ama her turlu argumana cevap verip bu entryi bir kenara saklamak bundan sonra bkz verip gecmek istiyorum cunku bunu savunmanin bir mantigi yok.

ilk olarak sunu yazmam lazim, devlet bunu kimseye zorla odetmiyor, bu ne demek su demek, yani isiniz yok, ve bulacak gibi de degilsiniz. kimse zorla kapinizi calip ode bakayim sunu demiyor. 2. sene gecikten sonra odemediginiz gorulunce(bunun tam bir suresi yok borcu 1 sene sonra vergi dairesine giden arkadasim da var, 6 ay da. arada az az odeyip hic vergi dairesine dusmeyen de) bu borc vergi dairesine devroluyor. sonra basliyor vergi dairesi bu borca faiz isletmeye. (eger bu arada ise girerseniz ve aradan bir sure gecer de odemez iseniz hesaplariniza bloke koyuluyor. ) siz bir sekilde islerinizi yoluna koydunuz ya da yakalandiniz ve vergi dairesinin yolunu tuttunuz, vergi dairesi diyor ki yapilandirma yapalim. ve en son borc olarak imza attiginiz (ya da zamlarla artan) geri odeme tutari var ya onun uzerinde gercekten komik bir faiz hesaplayip taksitlendiriyor borcunuzu. bana sorarsaniz bizim ulkenin gercek anlamda ogrenci dostu yanlarindan bi tanesi. boyle kredi sartlarini ancak ruyanizda gorursunuz.

simdi baslayalim:

+x sirketine af geliyor ogrenciye gelmis cok mu? kavramsal olarak kulliyen yanlis bir cumle. x sirketine gelen vergi borcunun tamaminin silinmesi degil, bunu hepiniz biliyorsunuz. siz artik ogrenci degilsiniz. /// hadi varsayalim ki sirketlerin butun borcu silindi.
    -yani demek istediginiz su mu, biz ulke olarak bu ekonomik duzenden sikildik, hirsizlik duzenine gecmek istiyoruz. bugun kyk borcundan baslamak uzere yarin artik birbirimizin esyalarini calmaya mi dersin ne dersin boyle eglenceli bir duzene gecmek istiyoruz.
    -bu kurdugunuz mantigi 3 yasindaki cocuk kurmuyor cunku 2 yasinda yanlis oldugunu anliyor.
    -daha iyiye daha guzele, ilerlemeye degil de daha kotuye menfaate bencillige onem verelim ve bu duzen hic degismesin, kendiniz soz konusu oldugunda kural tanimaz, duzen bilmez insanlarsiniz.

+e o geri odemelerle ogrencilere gitmiyor bilmem nerelere gidiyor, onun bunun cebi doluyor vs.
    -alirken sordun mu para nerden geliyor diye de odeyecegin zaman nereye gidecegini sorgular oldun? acaba gene menfaatin soz konusu olmus olabilir mi?
    -bilmen gereken sey o paranin senin borcun oldugu, eger baskasinin cebine gittigi konusunda suphelerin varsa o konuya ayrica itiraz et dogru yerlere gitmesini sagla. menfaatine oyle uygun geldigi icin odememeyi mesru kilman paranin dogru yerlere gitmesini saglamiyor.

+e biz cok fakirdik bana kredi verdiler, elin oglunun mercedes'i vardi ona burs cikti. o yuzden odemem.
    -gene donduk ayni konuya senelerdir konusulur durur bu. tamam diyelim ki adamin torpili morpili bir seyi vardi aldi bir sekilde. bunlar olmasin diye geri odemen gerekmez mi? bu konuda bir sey yaptin mi? yoksa gene menfaatine oyle uygun geldigi icin mi odemek istemiyorsun?

+empati yapalim.
    -bu grup bence empati kelimesinin anlami ogretilene kadar islak odunla dovulmeli.

+adam oteki dunyaya gitmis de cehennemdeki turklerin kazani basinda zebani yokmus // garibanin garibana yaptigi gibisi yokmus bu ulkede(ayni kafanin nasrettin hoca ve ahmet kaya versiyonunu dinlediniz)
    -acaba o dusundugunuz mantikta kurdugunuz fikradaki roller tami tamina zit olabilir mi? yani orayi daha guzel bir yer haline getirmek isteyenler borclarini odeyenler, ve bunu digerlerine anlatmaya calisanlar digerleri de onlarin ezip gecenler olabilir mi? yok olamaz cunku senin menfaatine oylesi daha uygun, gariban edebiyati da isine geliyor alkis da aliyorsun hem.

+x'e y'e itiraz etmez gelmis bu kanun teklifine itiraz ediyor.
    -nerden biliyorsunuz yahu itiraz etmedigimizi, ikisine de karsi cikiyor olamaz miyiz?

+devlet bize is bulmuyor o zaman para istemesin.
    -ilk yazdigim onbilgi aynen gecerli olmakla birlikte, 2018 yilinda kimse size is garantisi vermek zorunda degil kaldi ki universitelerin boyle bir gorevi ya da amaci da yok. yani borcu alirken garanti vardi altina imza atarken borcu odeyeceigini biliyordun da devlet sartlari degistirip is garantini kaldirdi da mi odemiyorsun, yoksa isine boylesi mi geliyor?

turkiye konusunda uzun suredir kafamda duran ara ara dile getirdigim seyi bir daha tekrar edeyim:

turkiye karsisinda fiziki bir engel yoksa menfaati icin her seyi yapabilecegini her kurali, duzeni cigneyebilecegini dusunen hatta bunu kendinde hak goren bir takim insanla dolu.
  • silinirse haram zıkkım olsun, gereksiz yere, nasıl olsa ödemem diye harcadığınız her kuruş!
  • ust edit: essek gibi odeyeceksinler, kufurler, analar, bacilar havalarda ucusmus mesaj kutumda. sunu belirteyim ki ben yurt disinda yasiyorum zaten, yeni mezun binlerce insan var onlar icin yazdim bu girdiyi, empati yapin dedim diye kufur etmis adam hala diyo ki ben odedim sen de sike sike odiyecen. olum bizim milletten bi bok olmaz, adam ucurumdan dusurken yanimda ne kadar adam alsam kardir, bana ne bunlar da benimle dussun diyor.

biz mal miyiz da odedikcileri altinda toplayacak baslik.

2011 de 15 k tl ye imza attim, simdi kac para olmustur bilmiyorum hala da odemedim. simdi,bu parayi odemeyi dun bitirmis biri gelip diyecek ki bana ne sen de ode. ya kardesim, lutfen biraz empati. sen ne kadar kufur ettin o parayi oderken ama yapman lazimdi yaptin, birak da baskalari cekmesin. herhalde minimum 20 k isterler benden bu enflasyonla. devlet icin az benim icin cok para, bedelli parasi+5k. az para mi olum tam duzen kurucan, pusuda yatan tecavuzcu coskun gibi bekliyor devlet.
    bos beles devlet kurumlarini somurenlere, ozgur suriye ordusunu maasa baglayanlara, diyanetin butcesini arttiranlara bir sey deme gel bana ben odedim sen de ode de. olmaz abi, bir kere daha dusun derim. umarim gecer bu yasa da binlerce insan bi nefes alir.

alt edit: cahile, cuheylaya laf anlatilmaz ama 4 sayfa boyunca kufredenlerden bir kacinin fikrini degistirdigini gordugumden bu aciklamayi buraya da yazmak istedim. demisler ki kredi o odeyeceksin, lan olum bu insanlar bir kere kredi degil dedi mi? bir kere olsun imza atmadik veya taahhut vermedik diyen oldu mu? olmadi. olayi nerelere cekiyorsunuz, kisisellestirmeden gelin bakalim olaya.

biz insanlar mutlu olsun istiyoruz. kyk cekip odeyenler mutsuz, kyk cekmeyip ilerde odeyemem diye cok cile ceken varmis dm'lerde gordugum uzere onlar mutsuz mu? mutsuz. kyk cekip odeyecek olanlar da maddi sikinti cekeceginden dolayi mutsuz. simdi burda deniyor ki bir yasa tasarasi var bu borclar silinecek ki bari bu 3 gruptan birini mutlu edelim. bizim eksi kendini entelektuel sanan cahil surusu de diyor ki yok kardesim ben mutsuz oldum sen mutlu olacaksan sana hakkimi helal etmiyorum sen hirsizsin ve bu haksizlik. biz bilseydik biz de odemezdik. ya bencilligine bir kenara birak, o gecti artik olan oldu,sen odedin bunu tartismiyoruz biz. bundan sonrasini tartisiyoruz, sen niye milletin yoluna tas koyma pesindesin, insanlar odemese sana hic bir zarari olmacak bu durumun ama psikolojin bozuk ve farkinda degilsin, bu yuzden gerekirse uzerine parar verirsin yeter ki o insanlar da senin gibi odesin ve magdur olsun. yazik lan size.
  • hükumet taşın suyunu çıkarırken ve silkeleyecek bir kulak ardınız kalmışken bu borçların silineceğini düşünmek amiyane tabirle saflıktır.

edt: imlâ
  • kimler neler yiyor lan. öğrenciler de sebeplensin ha bir de.
    not: kredi çekmemiş, haliyle ödememiş,bazen sinirle ödesinler amk demiş biri.
  • birkaç ay önce ödemeye başladığım bok. şey pardon, borç diyecektim.

yamulmuyorsam kanun teklifini chp istanbul milletvekili vermiş.
    bu demektir ki ret.
    chp allah bir dese, desteklemez olum bunlar kafayı mı yediniz?

olacak olan ise şudur , birkaç yıl sonra kendi kendilerine birkaç nara atıp , benim öğrenci evladım , hayata atılmadan borca giriyor , biz bu sisteme dur diyeceğiiiiz (kimin sesiyle okuyorsun şuan* ) diyerek kendileri kaldıracaklardır.

tıpkı dini bayramlarda emeklilere ikramiye verilmesi gibi.
    asgari ücretin artması gibi.
    ve bunun gibi yüzlerce örnek gibi..

---

biliyorum aranızda benim fikrimi merak edenler var.
    ben ödedim siz de ödeyin diyenleri çok haksız bulmuyorum.
    yine de kaldırılması taraftarıyım borcunun büyük bölümünü yatırmış biri olarak.
    ama sanki , artık kyk borcu diye bir şey yok her yıl şu kadar öğrenciye bu kadar burs verilecek geri ödemesiz olacak denilse daha güzel olmaz mı yav?
  • eşek gibi ödeyeceksinizciler de gelmiş. ödeyin ödeyin diyanetteki imamlara kaynak lazım. enayiler sizi.

bu kanunun reddedileceği ayan beyan ortada ama neyine karsisiniz lan bunu anlamak güç.
  • ben cebimdeki son kuruşa kadar götürüp yatırdım. bunun adınının kredi olduğunu bile bile aldınız eşşek gibi ödeyeceksiniz...
  • benim cebimdeki parayı çalmaktır bu af olayı. he amk bir siz biliyorsunuz borcu silinen şirketleri vs. bizim aklımıza gelmiyor.

o vakit ben de büyük firmaların borcu silindiği için bundan sonra sigarayı 4 liraya benzini 3 liraya alacağım, vergisini vermiyorum.

hiçbir farkı yok şu işin.
hesabın var mı? giriş yap