• napoli nin eski pizza mekanlarindan biri. gercek pizzanin ne oldugunu ogreten yer. iki saat kapisinda bekletiyor ama cidden deger ..

(bkz: http://maps.google.com.au/…photo&cd=1&cad=11870.com)
  • 1870 yılında kurulmuş napolitan pizzacıdır.

sadece 2 tip pizza yapar. pizza margherita'nın içinde sadece domates sosu, fesleğen yaprakları*, mozzarella ve zeytinyağı vardır, pizza marinara'da ise sadece domates, fesleğen* ve zeytinyağı. napolitan pizza böyle birşeymiş.

böylesine ünlü, tarihi bir mekan olmasına rağmen büyük boy pizzayı 5€'ya satmaktadırlar. napoli'nin en güzel yanı da budur.
  • baya baya esnaf lokantasıdır burası. gidersiniz kapısına en az bir saat içeri girmek için sıra beklersiniz. sıra numaranız okunduğunda "yesss" diye bağırdığınızda garson, "senin şımarıklığını mı çekicem be" mesajını oldukça açık şekilde veren bir yüz ifadesi ile sizi tersler. lokantanın içi o kadar tıklım tıklımdır ki kimse nereseyse sizle ilgilenmezi gerçersiniz bir masaya kuzu kuzu oturursunuz. içecek en fazla 3-4 çeşittir (cola-fanta-sprite-su) ve iki çeşit pizzaları vardır. fiyatları gerçekten çok uygundur. büyük boy 5 euro küçük boy 4.5 eurodur ki roma'da en ortalama mekanlarda 12-15 euronun altında pizza fiyatı yoktur. hadi roma'yı geçtim dominos bile daha pahalıya pizza yapmaktadır.

sonra pizzalar gelir, hayatınızdaki en ince hamurlu, en doğal malzemeli, en güzel kokulu pizzayı yersiniz, "bu pizzaysa ben daha önce pizza sanıp da ne yedim" dersiniz. sonra ürke ürke garsonlarda bu esnaf lokantası ambianslı, siz gelmeden masaları adam akıllı temizleme ihtiyacı bile duyulmayan mekanda bir fotoğrafınızı çekmesini istersiniz. eğer pizzanız bittiyse ve hala oturuyorsanız bilin ki 5 dakikaya kovulacaksınız zira pizzacının olduğu yokuş boyunca bekleyen kalabalık sizin muhabbetinizi hiç çekemez. hesabı ayrı ayrı ödemenizi bekleyecek kadar sabırlı bir sahibi yoktur, zaten italyada sipariş vermeden önce ayrı ödeyeceğinizi belirtmiyorsanız ayrı ödeme şansınızı kaybettiniz gibi bir şeydir.

ama pizzeria da michelle hayatınızda yediğiniz en güzel pizzayı en kısa zamanda en kalabalık ortamda en uygun fiyata yeme imkanı tattıran, napoli'de geçirdiğimiz her günümüzde gittiğimiz çok çok güzel, napoli'nin en sembolik mekanlarından birisi olarak aklınıza kazınır.
  • (bkz: sorbillo)
  • yertüzünde yiyebileceğiniz en iyi pizza. italya ve napoli ile ilgili müthiş fotoğraflar ve harika bir gezi blog'u için http://www.gumuspusula.com/?p=716
  • napoli'de kaldığımız iki günde de saat 10.30'da giderek açılışını yapıp birer duble margarita pizzayla kahvaltı yaptığımız michelin yıldızlı pizzacı. ilk günümüzde tecrübesizlik sonucu önce dört kişi ortaya iki pizza söyleyip sonra tekrar iki pizza daha söyleyince, kimin kaç dilim yediğinin karıştığı noktada her birimizin çirkin yüzünün ortaya çıkmasını sağlamış mekandı. kalan o son dilim margarita için çirkefleştim ve fakat hiç pişman değilim. ikinci sabah bittabi herkes kendi pizzasını söyledi ve kim bitiremeyecek de bana bırakacak diye birbirini yokladı...sürekli kasada duran yaşlı amca önce para üstünü eksik verip, bende jeton düşüp de 3 dk sonra geri döndüğümde özür dileyerek kalan parayı da uzatarak ayrıca gönlümü kazandı. içeri giren her müşterinin önce salak şebelek gibi 10 metrekarelik mekanın her köşesinde fotoğraf çekmeye çalışmasını kanıksamış yaşlı amcalar enteresan bir seyirlik. menü toplam 5-6 satırdan oluşuyor ve yukarıda hepsinden de bahsedilmiş, benim tavsiyem peynirsiz pizza olmaz bile düşünüyorsanız dahi yine de marinarayı bir deneyip domatesin tadına varmanız. ayrıca içecek olarak sunulan ve light-zero-zart-zurt versiyonları dahi bulunmayan gazlı içecekle midenizi şişirmeden su veya az gazlı sodalarıyla ağır ve emin adımlarla ilerleyerek yiyebileceğiniz kadar çok pizza yemenizdir. gidin görün ve çatlayana kadar yiyin, kilo yapmıyor, uçup gidiyor.
  • bu kadar basit görünümlü ama bu kadar lezzetli pek az şey vardır. nasıl canım çekti, nasıl...

--- spoiler ---

http://postimage.org/image/t1daxp31l/

--- spoiler ---
  • burada pizza yedikten sonra kafanızda pizza kavramı "da michele ve diğerleri" olarak değişecek, domino's pizza'dan, pizza hut'tan, mezzaluna'dan ya da bilumum diğer pizza satıcılarından yediğiniz her pizza size da michele'yi hasretle andıracaktır. bizim ülkedeki kenar mahalle lahmacuncularına benzeyen salaşlığıyla ters bir lezzet sunuyor bu mekan.

eşşek gibi kocaman pizzalara da 5€ verince, insanın kapitalizme de amerika'ya da ayrı bir sövesi geliyor.
hesabın var mı? giriş yap