• harem suare ve hamamın yönetmeni ferzan özpetek'in üçüncü filmi. ilk ikisi daha çok türklerle ilgiliyken bu roma'da geçiyor. hikaye aynı adama aşık bir kadın ve adam etrafında gelişiyor. filmde yönetmenin ilk iki filminden daha bariz homoseksüellik konusu var. ferzan özpetekbu filmi daha çok eğlence için çekmiş fakat umduğundan çok daha fazla ilgi görmüş. yanılmıyorsam çekimlerde kendi evini apartmanını ve semtini kullanmış. dostlarının yaşamını anlatmak istemiş. ama senaryo birebir yaşanmış bir şey değil. sevimli ve toz pembe bir filmdi. ama abartıldığı kadar muhteşem değil ben yönetmenin diğer iki filmini daha çok beğenmiştim. cahil periler biraz eski türk filmlerini ve hollywood filmlerini andırıyor. görsel açıdan çok başarılı buldum. gidin görün içiniz rahat etsin.
  • anlattigi hikayeyi cok sevimli, yer yer cok komik buldugum, mekanlarina ise bayildigim film. serra yilmaz her zamanki gibi cok sevimliydi ve italyanca rol yapmasi da ayrica takdir kaynagiydi.
  • bir ferzan özpetek filmi. bir daha ferzan özpetek filmi izlememem gerektiğini kafama dank ettiren son nokta. önceki filmlerinde artarak hissettirdiği hayal kırıklığını bu kez tavana vurduran bir yönetmen. sıradışı süsü verilmeye çalışılmış, klişeler yığını bir film.
  • hamam fenomeninden sonra* kendisinden beklenmeyecek bir film vakit geçirelecek bişi yani fena diil
  • basit, yalin bir anlatim, zaman zaman yuzeyde kalsa da samimi olmayi basarabilen dialoglar, gercekten iyi bir michele ve serra, terapi niyetine hos muzikler. basyapit beklentisi doguran hicbir sey vaat etmiyor zaten film, o niyetle giden sukutu hayale kapilacaktir kacinilmaz olarak. ama her seyden bagimsiz olarak, insan olmanin dogasindaki umudu hissetmenize yardimci oluyor ve anlam veremeseniz de mutluluka, tebessum ederek izliyorsunuz bastan sona.
  • bence gayet başarılı bir film, zira, bir filmi keyifle izlemeniz için illa bir başyapıt olması da gerekli değil(o da her ne demekse).en çok hoşuma giden yanı, samimiyeti oldu, eşcinsellik, şu, bu, o kadar da vurgulanmış şeyler değildi düşünülenin aksine, ya da benim o kadar da dikkatimi çekmedi. yani, eşcinseller var bak diye gözüne sokmuyolar bu filmi. bence herkes önyargısız ve "aman bu film yeterince sanatsal mı" kaygısı taşımadan filmi izlemeli.
    müzikleri zaten başlıbaşına takdire değer. filmin her karesinin de ne kadar özenle çekildiğini de unutmamak lazım tabi.
  • pedro almodovar'ın 'annem hakkında her şey' adlı başyapıtını lüzumundan fazla hatırlatan bir film. yine de temiz çekilmiş, çok iyi oynanmış, senaryosu derli toplu olduğu için, seyredende hoş hisler uyandırıyor. bilhassa şimdi adını hatırlayamadığım başrol oyuncusu hanımın performansı şahane.
  • yasemin sannino'nun mükemmel şarkısı "birdenbire" ile bir başka olmuş film.
  • cahil periler filminin italyanca adi
hesabın var mı? giriş yap