• peppar kakkorun alman versiyonu. noel zamanı türeyip tüm market raflarını istila eden tarçınlı, zencefilli, bol baharatlı ve ağızda acımtrak bir tat bırakan; yılbaşı figürleri formuna sokulup pudra şekeri eşliğinde satılan bir cins kurabiye.
 • ulkemiz sinirlarinda metrolarda bulunabilecek lezzet deposu. son partilerin paketini 1,5 ytlye satip bitirdiler. onumuzdeki seneyi bekliyoruz.
 • tadını ayrı, kokusunu ayrı sevdiğim nürnberg menşei mamül. her ne kadar weihnachtsgebaeck olarak bilinse de marketlerin raflarında yerini şimdiden almıştır.
  yaninda çay, soğuk süt, kahve ve özellikle weihnachtsmarkt/christkindlmarktta dolaşılıyorsa glühweinle birlikte çok iyi gider.
  honigkuchen“ olarak da bilinir.

  http://www.bilderdatenbank.biz/…s-lebkuchen-bub.jpg
 • münih'te penny markt'ta alisverisimi yaparken (bir de enteresan derecedeki eylül sicaginda) karsima cikmasiyla beni sevince bogan meret. hep bekle noeli bir yere kadar di mi yani. oh mis...
 • sevgilinin yapabilecegi en güzel surprizlerden biri.
 • şu sıralarda starbucks mağzalarında satılıyorlar. christmas special gibi.
 • bütün galaksinin en güzel lebkuchenini nürnberg'de lebkuchen schmidt'e yaparlar. bi dolu cesidinin arasinda en mükemmeli un katilmadan yapilan elisen lebkuchendir ki, her canli ölmeden önce en az bir kez kazik mazik demeyip tatmalidir. bunun da sütlü ya da bitter cikolata kaplamalilarinin yanisira üzeri bademli, seker kaplamalilari da israrla denenmelidir.
  efendim, ben nürnberglilerin yalancisiyim bu nesne eski misirlilardan, kartacalilara ondan sonra da hannibalin askerleriyle avrupaya gecmis."ee o zaman bu kadar yok portakal kabugu, yok zencefil bilmem ne var miymis" diye sorabilirsiniz; ki ben de bir gaflet animda bunu bir ulu bilgeye sordum. o da bana sakalini sivazlayip "ey ogul illa da bu isin aslina varmak istiyorsan git chiemsee' ye, orada fraueninsel 'e var, karsina bir frauenkloster cikacak, cekinme oranin turistik esya dükkanina gir, elici kadar bir lebkuchene dünyanin parasini bayil, o zaman anlayacaksin isin sirrini " demez mi? o der de ben durur muyum?neyse efendim daglar, denizler astik ve en sonunda diledigimize kavustuk, sevincten aglayarak, bakire rahibelerin ellerinden cikma ilk lokmayi agzimiza atmamizla "ne lan bu?" diye haykirmamiz bir oldu. kabarmamis kek kivaminda, kaucuk tatli o nesneyi, üzerimizde bir karis ot bitene dek unutmamiz mümkün degil, ey ahali.
 • germen kaynaklı masalda cadının hansel ve gretel'i sakladığı evin (bizim oralarda yaygın olarak çikolata ve şeker olarak bilinse ve anlatılsa da) yapıldığı madde.
  nürnberg şehrinin spesiyalitesidir. en çok burada yapılır ve tüm dünyaya ihraç edilir. almanların "noel kokusu" dedikleri kokunun glühwein'ı tamamlayan ikinci öğesidir. hem tatlı, hem baharatlı olduğu için genellikle türk damak tadına uymaz. almanya'dan türkiyeye gelirken "ben yedim annem babam kardeşim babanem dedem arkadaşlarım da yesin yoksa boğazımdan geçmez" diyerek poşet poşet getirirseniz kimse yemez, ya çöpe atılır ya da aylar boyunca kendiniz yemek zorunda kalırsınız. zira bayatlamaz.
 • köpek mamasina benzettigim asla alisamadigim tuhaf bi tat.
hesabın var mı? giriş yap