• "cinsel icgudunun belirtilerini gosteren yasama enerjisinin butunu" diyerek toparlamıs olalım.
  • sanıldığının aksine libido = cinsel istek değildir. bir yöne kanalize edilmeyi bekleyen yaşama enerjisidir. bu spor olur, agresiflik olur, cinsellik olur tamamen kişiye bağlıdır.
  • acaba cocuguna libido adini veren insanlar var midir italyada falan.. boyle konussalar mesela "derya hanima saygim suruyor, nihayetinde oglum libido'nun annesi"

allahim ne neşe..
  • "artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin."
  • libido deyince akla neden direk cinsel arzu gelir bilmiyorum ama libido özünde hayat enerjisi, hayata bağlanma gücü anlamı taşımaktadır. hayata nerenizden bağlandığınıza bağlı olarak yorumlamalar çıkıyor pek tabi ki.
  • ten uyumuyla harlanır ama arlanmaz.
  • yasamsal guclere bagli tum egilimlerin enerjisine verilen bir addir. bu enerji insanlardan , fikirlerden , nesnelerden ya da öz sevgisinden gelebilir.

freud libidonun temelinin cinsellik oldugunu dusunur . sevgi ve uretkenligi birlestiren bir guctur libido ona gore.
    jung a gore ise kaynagı ya da sebebi ne olursa olsun ruhsal enerjimizi belirleyen bir kavramdır.

libidonun dar anlamı ise ; cinsel tatmin arama istemidir.
  • cekingen ve sosyal fobi sahibi insanlarda belirgin derecede olmasi halinde kar$i cinsleri ile birebir konu$maktan dahi kacmalarina sebebiyet verebilen i$tah durtusu..
  • freud ün psikodinamik yaklasımında insanın doğuştan getirdiği iki temel eğilim vardır; bunlar : libido(cinsellik) ve destrüdo(saldırganlık) dur
  • yaşama bağlanma isteği. kimine göre gıy gıy keman çalmak, kimine göre kör kemancının cebinden para yürütmek.

cümle içinde de kullanalım tam olsun: ben libidomu yaşattım.
    cümle alem için de kuralım; libidom beni yaşattı...
    (hangisi doğru lan bunların?)
    (doğru eğridir bazen çekirge..)
hesabın var mı? giriş yap