• büyük babannemin köyü. gittiğimde evini buldum; evi müze gibi korumuşlar, avlusu güzel bir kafe-bistro olmuş. bir ouzo içiyim dedim. yanımdaki ingiliz arkadaşım tuttu "burayı almaya geldik, arkadaşımın babannesinin burası"dedi... aman allaam mekanın işletmecisi geldi, "burası hep yunandı yunan kalacak"dedi; karısı kötü kötü baktı durduğu yerden. bir sinirlilik hakim oldu mekana... "yok" dedim, "bakmayın siz o ingilize, ortalığı karıştırmaya çalışıyor, ben sadece bir ouzo içip oturmak istiyorum biraz". herşeye rağmen huzurlu olabildim; insan anlıyor: hayat sürerken bir anda biri çıkıp geliyor, "burası arkadaşımın" diyor, ne rahatsız edici... güzel bakmışlar en azından eve, avlusuna... ouzo'mu bitirdim babamın bir anısı aklımda: gençliğinde istabul'a gelip bir daha memleketini hiç görememiş büyük babannem. ölmeden önce mandalina istemiş vakitsiz bir zamanda, dedem de bulmuş nereden bulduysa... kendi yiyemeyip 3 yaşındaki babama yedirmeye çalışmış neneh. "memleketimin kokusu" diyerek mandalina kabuklarının kokusunu içine çekmiş... babam her mandalina yediğimizde, burnunu uzun uzun kabuklara gömer... lindos tüm turistikliğine, karşılaştığım ürkekçe düşmanlığa rağmen sevgiyle hatırladığım bir yer, kendi anılarımın canlı hayali ve kentin kendi güzelliğiyle.
  • rodos adasinin bir köyü. burada sanirim merkezde bir plaj var (hic gitmedik) bir de st. pauls bay adinda mükemmel koy var. biz st. pauls bay`i görünce diger plaja gitmek icimizden gelmedi. öncelikle bu koyun iki kismindan denize giriliyor. bir taraf merkeze yakin, ve oraya yakin hosteller var. st pauls bay studios gibi. ama bunlarin booking.com puani düsük nedense.

her neyse biz diger taraftan girdik denize. su taraf deniz mükemmel. havuzdan farksiz, en ufak bir dalga yok koy oldugundan. tertemiz. kiyida dus ve kiyafet degistirme kabinleri var. bu tarafa erken, yani 11 den önce gitmenizi tavsiye ederim. yoksa yer bulunmuyor. o gördügünüz sezlonglarin tanesi günlük 5€. tabi kuma havu serip günesin altinda yatanlar da vardi. burayi bir restoran isletiyor, tambakio surada solda kösede görünüyor. aslinda aksam mum isigi tarzi bir restoran oluyor ama gündüz de bir kac aperitif servis ediyorlar plaja. frappe 4 € idi, hamburger ve patates kizartmasi 8 € ama hamburger etinde domuz eti karisik, ona göre siparis edin. tavuk eti ile yapilan haamburger ise 1-2 € daha ucuzdu. aklinda rakamlar net kalmamis. gelen yiyecekler gayet lezzetli ve yeterli yalniz. hayatimda yedigim en güzel hamburgerdi sanirim. isletmecisi bir cift. kadin cok seker ve yardimsever, kocasi bir o kadar hödük. en son adama sesimi yükseltmek zorunda kaldim istedigim servisi alabilmek icin. ama sadece bu restoran oldugundan baska sans yok maalesef. bir de kiyida bir kilise var. fotograflarda sagda gördügünüz kücük beyaz yapi. hemen hemen her aksam orada bir nikah oluyor. denizde yüzerken gecen gelin damati töreni falan izleyebiliyorsunuz. ilginc bir deneyim. bu isi turizmini yapiyorlar, ingilizler grupca gelip burada nikah kiyip, denize karsi fotograf cektirip, kiyidan tekneyle acilip gezip dönüyorlar. paket halinde satiliyor bu organizasyon anladigim kadariyla.

kaldigimiz hostel koya yaklasik 1 km. uzakliktaydi. taksi hostelden koya 7€ tutuyor (adami sirasindan cikarip duraktan cagirdiginiz icin) biz yürüdük ama hostelden koya giden yol yokuslu inisli. o nedenle o sicakta, hele cocuk falan da varsa, cogu kisinin istemeyecegi bir sey oldugunu düsünüyorum. tavsiyem araba veya motosiklet kiralamaniz. hem o zaman baska koylara da gidebilirsiniz. faliraki ve anthony quinn bay gibi. ayrica rodos merkeze de gidebilirsiniz. biz bir önceki sene merkezi gezdigimiz icin tekrar gitmedik.

kaldigimiz hostel lindos athena isimli güzel bir hosteldi. sahibi theo inanilmaz sicak ve yardimci bir insan. bir sorununuz olursa hemen yardim ediyor. biz ilk odamizi begenmedik hemen kocaman süper bir odaya gecirdi bizi. havlular her gün degistirildi, sabun vs her gün yenilendi. dönecegimiz zaman taksi ayarladi. temmuz ayinda gecelik iki kisilik oda icin 35€ verdik. booking.com dan kiralayabilirsiniz.

buradan lindos merkez de 10dk. yürüme mesafesinde. yine yokus maalesef. yani merkeze iniyorsunuz. cikmak zor gelirse taksiler 4 € ya cikariyor. kücük bir merkezi var ama aradiginiz her seyi buabilirsiniz. bir sürü restoran var. bizim denediklerimiz su sekilde
    mythos, gayet iyiydi. burada cupra yedik. tüm restoranlarda 13-16 € araliginda degisiyor. onden sarapla birlikte zeytin geldi. zaten yunan adalarinda yedigim zeytin ve zeytin ezmeleri beni benden aldi.
    byzantino fiyatlar bir tik asagida. daha cok geleneksel yemeklere yogunlasmislar gibi. biraz daha ev yemekleri havasinda, pirincli pilavli seyler gibi. restoran fotogaflarina bakarsaniz anlarsiniz. ama biftek vs hersey var tabii. cok mükemmel degil ama iyi.
    lindos restaurant burada da etli geleneksel yemekler var. garsonun önerisiyle yufkanin icinde pismis kuzu tandira benzer bir sey yedim. lezzetliydi. esim mezelerden bir karisim yapmayi tercih etti. burasi da cok mükemmel degil ama iyi.

restoranlarda genel olarak iki kisi sarapla beraber 50 € civari tutuyor

not: lindos tan havaalanina taksi 60€ tutuyor.

simdi tekrar okudum da cok fiyatlardan bahsetmisim. sanirim kendim arastirma yaparken en cok eksikligini duydugum bilgiler fiyatlar oldugundan olsa gerek. nereye gidilir ne yenir ne icilir her yerde yaziyor ama fiyatlar insanin kafasinda daha net bir plan olusturuyor. o nedenle efenim... pinti falan demeyin simdi bana :p
  • eski rodos'ta bir şehir.
  • rodos'un içindeki gizli santorini.
  • rodos'a gelindiyse mutlaka bir gün geçirilmesi gereken yer. sahili çok sığ ilerliyor. koyun yarısında derinleşmeye başlıyor. suyu berrak ama koyun içine giren su akıntısının az olmasından dolayı dipte belli bir mesafeden sonra deniz öbek öbek kagit, plastik atıklarından şezlong parçalarına kadar pislikler görünüyor. sahilde şezlong başına beş euro ücret ödeyip tüm günü geçirebilirsiniz. sahilin arkasında cafe ve restoranlar var, ihtiyaca cevap verir. akşam lindos şehrinin içini gezip teras restoranlarda güzel bir yemek yiyebilirsiniz. tavsiyem restorana karar vermeden terasa çıkıp önceden göz gezdirin. bazısı aşağıdan ferah ve manzaralı gibi dursa da yukarı çıkınca çok uyduruk bir yere denk gelmeniz olası. biz (bkz: manolis/@voswos) restorandan memnun kaldık. belki siz daha iyisini bulup yazarsınız.
  • medeniyetin, dinginliğin, her çeşit güzelliğin, sessizlik ve huzurun, tertemiz, masmavi denizin buluştuğu, eski ve eskinin muhafaza edildiği şehir. rodos adasının güneybatısında harkulade bir koy. eşekleriyle ünlü, dar sokakları ve sıcak insanlarıyla çekiçi bir köy. tatilin dibine vurabilirsiniz. belki de bizde de bu türden koylar vardır ancak, bizde olmayan tek şey, medeniyet var.
  • rodosun en güzel yeri.. buraya gitmişken st. paul bay plajını görmeden dönememeli.. burda yer bulmak için sabah çok erken saatlerde gidilmeli.
  • rodosun en güzel yeri.. buraya gitmişken st. paul bay plajını görmeden dönememeli.. burda yer bulmak için sabah çok erken saatlerde gidilmeli
  • (bkz: lindows)
hesabın var mı? giriş yap