• eski louvre sarayi, yeni louvre müzesi, yeni dediysemde yinede eski. gerçektende bahçesinde piramitler birçok tartışmaya sebep olmuş. bahçede bir çinli mimar tarafından dizayn edilen bir büyük dört tane de küçük piramit olmakta, louvre müzesine de bu büyük piramitten ya da caroussel du louvredan girilmektedir...
 • müzede tablolar, resimler, heykeller ve mobilyalar bulunmakta... ayrıca saray mimari açıdanda çok hoş. büyük piramidin olduğu bahçede önemli fransız insanlarının büstleri bulunur, ikici katta, aklımda robespierre ile voltaire kalmış, voltaire varsa rousseau da vardır...
 • ilk başlarda ilgiyle bakarsınız her resme ,1-2 saat geçer bakarsınız ki olacak gibi değil müze bitmiyor koşarak geçersiniz güzelim resimlerin yanından. sonunda da ya şu mona lisa nerdeydi der haritaya bakar mona lisayı görür ve çıkarsınız gerisin geriye.
 • köhne tuvaletlerinin de tosun tarafından ziyaret edildiğinin gözlemlendiği müze
 • 3 katlı olarak du$unmek mumkun, her gun farklı bir bolumu kapalı. o yuzden degi$ik gunlerde tekrar tekrar gezmek lazım ki bir kere de kim nasıl gezer bilinmez. zaten bilet alında bir gunluk gecerliligi oluyor, arada gidin yatın uyuyun yemek yiyin oyle gelin demek istiyorlar.
 • biletinin geçerliliğini 3 gün falan yapmaları lazım müzeyi gezebilmeniz için.

  güzel sanatlar öğrencileri de beleşe girebiliyolar. su ürünleri bolumunde okuyo olsaniz dahi "bunun ingilizcesi güzel sanatlar demek" derseniz yutma ihtimalleri var.
  avrupadaki diğer müzelere kıyasla 5 euro giriş ücreti o büyüklükteki bi müze için çok uygun.
  özellikle paintings ve french sculptures bölümünde ağzınızdan akan suları farkedememeniz pek olası.

  günün sonuna doğru, müzenin tamamını gezemeyeceğinizi anladıktan sonra, deli danalar gibi o odadan bu odaya koşturmaya başlıyosunuz. girdiğiniz odayı elinizdeki kitapçıkta işaretlerseniz epey işinize yarayacaktır.

  odadan odaya haldır huldur koştururken monetnin tanıdık bi portresiyle burun buruna gelmenin heyecanı gibisi yok..
 • her bir sanat eseri için 1 dakika zaman ayrılsa ,müzenin açık olduğu saatler dahilinde tüm eserleri görmek 364 gün sürer(miş).sürsün.değer.
  ayrıca(bkz: musee d orsay)
 • giriste, giseden alinacak bir teyp ve anlayacaginiz dilde bir kasetle, sanki rehber gezdiriyormus gibi gezebileceginiz muze. teyp te size "suradan sola donun", "burada durun" gibi direftifler verilmekte, eserin onune geldiginizde "iste bu eser hede hodo nun bilmemkac yilinda yaptigi bilmemne eseridir" seklinde bilgiler sunulmaktadir.
 • hayalkirikligina ugratan bir muze. bir kere inanilmaz buyuktur. nerden girip nerden cikacaginizi bilemezsiniz. zaten dolasmayi bir gunde de bitiremezsiniz. icinde elinizde haritayla kaybolmaniz pek muhtemeldir. ayrica o kadar tarihi eseri muzeye sigdirmanin tek yolu olarak birbiri ardina yigmayi uygun gorduklerinden misir dan eski yunan a ordan romantik fransiz yapitlarina gecmeniz kacinilmazdir ki baya agiz tadi bozucu bir durumdur. dolasirken "oha, adamlar koskoca piramidi alip koymuslar muzenin ortasina", "ya bu ortacag satosu ne, sen al satoyu getir, muzeye koy, eser diye sergile, kim bilir nasi caldilar bunlari" gibi dusunceler beyninizi didiklediginden pek bir zevk alamadan, biraz sinirli cikarsiniz muzenin korkunc ve yogun insan, tarihi eser, sira ve promosyon kalabaligindan. bunu bir de musee d'orsay ile karsilastirin, muze keyfini gorun.
 • mona lisa tablosunun diğerlerinin aksine cam bir çerçevenin ardında durduğu ve turistlerin fotoğrafını çekmek için birbirlerini ittikleri devasa müzedir. ne yapacağını bilemez halde oradan oraya koşuşturmak yerine gişede "guided tour" dedikleri kulaklıklı rehberlerden edinmek daha akıllıcadır. aksi takdirde elinizde haritayla biraz ondan, biraz bundan tadında takıldıktan sonra ayaklarınıza kara sular inmesi ve beklediğinizin yarısını bile alamamanız olasıdır. özellikle isa temalı batı avrupa resimleri, yunan ve roma heykelleri ve çizimleri ile mısırlıların günlük hayatta kullandıkları eşyalar pek dikkat çekicidir.

  adını verdiği metro durağı özellikle çerçevelenmiş sanat eserleri nedeniyle çok renklidir ama müzenin tuvaletlerine "french service sucks" yazmıştır bazı turistler. hiç de haksız sayılmazlar.
hesabın var mı? giriş yap