• asmis ispanyol yonetmen.
  burjuvazi'nin gizli cekiciligi,tristana, viridiana, gunduz guzeli, arzunun su karanlik nesnesi gibi basyapitlara imza atmistir.
  catherine deneuve'u en iyi yoneten yonetmendir.
  filmini bi goren bi daha iflah olmaz.
 • bir endulus kopegi..
  festivalde oynamisti da (altin cag'la beraber) bilet bulamamis , seyredememistim..
  o filmde manyak sahne vardır: bir goz usturayla kesilir ordan da gunesi kesen buluta gecilir.
 • burjuva yashamina gonderdigi ince eleshtiriler
  filmlerine alishik olmayanlar ichin
  gayet siradan imgelemler olarak algilanir

  ama adamin kurgulari o denli zeki ki

  ayni karakteri iki farkli aktrisin oynamasi
  ve bu iki aktrisin hatunun kishiliginin iki ayri cephesini
  buyuk bir yetenekle sergilemeleri

  ya da

  atli arabalarla burjuvaziyi anlatmaya chalıshtigi absurd flashbackler felan
 • gercekustu sinemayla baslayip pek cok unutulmaz klasige imzasini atmis yonetmen amca
 • tarkovksy çok sever bunuel'i. zaten tarkovsky'nin (bkz: tarkovsky) bunuel'in ve antonionni'nin (bkz: michalengelo antonionni) filmleri 'kurgu' dan değil resimlerden oluşur gibi 'görünür'. öyle değil tabi. aslında bu adamlar zihnin gerçekleri takip etme yöntemini yakalamaya çalışmışlardır.(bence tabi) çağrışım yoluyla seyirciyi sürükleme metodunu (bir çeşit uyur gezer gibi kesinlikle köpeğini sürükleyen bir adam gibi değil)
  eisenstein (bkz: eisenstein) usta geliştirmiştir bir bakıma.
 • ispanyol yönetmen. (bkz: özgürlüğün hayaleti)filminde insanların yemek yemek için tuvalete gittikleri, yemek masası etrafında klozetlere oturup sıçtıkları sahne çok meşhurdur. üstad burjuva toplumu tabularını yerden yere vurmayı çok sever. bir söylentiye göre cet obscur objet du desire filminde iki kadının birbirinin yerini alması oyunculardan birinin filmi yarıda bırakması yüzünden bulunmuş bir çareydi.
 • kilise, ordu ve aile kurumlarının, gerçekleri ile yüzleşmelerin yönetmeni.
 • arzunun o belirsiz nesnesinde aynı karakteri iki ayrı oyuncu oynar ve aslında çok yaratıcı bir fikir gibi görünse de tamamen tesadüftür. bunuel, filmin bir kısmını çektikten sonra sanırım, filmin kadın karakteriyle ilgili bir sorun çıkıyor ve zorunlu olarak başka bir oyuncu bulunuyor. yine de cesur bir karar ve yaratıcılık denen şey de bazen böyle zorunluluklardan kaynaklanıyor. film izlenirken, kadın karakterin ruh haline göre bunuelin oyuncu değiştirdiğini düşünüyorsunuz (ben öyle düşünmüştüm), ama sadece iki oyuncunun tiplerinin farklı olmasından kaynaklanan bir durum...
hesabın var mı? giriş yap