*

 • eğer isim türkçeye çevrilirse tüm karizması yok olan tank.
  m1 ibrahim tankı
 • ismi yanli$ yazilmi$ tank, dogru ismi "m1 abrams".

  abrahams.ne.abrams
  stop
  end

  hatta (bkz: m1 abrams)
 • amerikan ordusu zirhli birliklerinin ana sava$ tanki olan (main battle tank - mbt), ismini eski 37. zirhli tugay komutani ve genelkurmay ba$kani general creighton abrams'dan alan sava$ araci.

  3 modeli mevcuttur, ilki standart m1, 1980 ba$larinda uretimden kalkmi$, ilk yenilenmi$ model m1a1 (85-93) ve son yenileme m1a2 (93- ) ile geli$mi$tir. en onemli ilerleme zirh, termal kameralar, elektronik aksam ve 105mm'den 120 mm'ye çıkartılan namlu olmu$tur. bu terbiyesiz arkada$, 40 mph suratle giderken efektif menzil dahiline ati$ yapabilme ve tum gucle saldirma yetisine sahiptir.
 • bir de sozlukte m1 abrahams tank diye ba$lik acilip hakkinda ibrahim diye geyik yapilan tank.
 • m1 ibrahim tanki diye dalga gectigim, ugruna nice geyikler yaptigim m1 abrahams tankinin dogru yazilmis hali. ancak unutulmamalidir ki abraham kelimesi de abram'dan türetilmistir. (kaynak: webster's encyclopedic unabridged dictionary)
 • amerikanin turkiyeye iraktaki kullanilmis m1a1 modellerinden teklif ettigi tank. bu tanklar benzinli olup turkiyenin almasi durumunda dizele donusturulecek sanirim. zira col tipi iklimlerde dizel modeller kendini biraktigi icin iraktaki tanklar benzinli. turkiyede petrol zengini olmadigi icin envanterindeki tum tanklar dizeldir.
 • m1a2 modelinin 1500 beygir dizel motora sahip olduğu 70 tonluk ana muharabe tankı. uygun şartlarda 70 km/h kıza ulaşabilir.
 • değişik* ebatlardaki top mermilerini mayına dönşütüren ve kablo vasıtası ile uzaktan ateşleme yoluyla "detone eden" ıraklı direnişçilerin barış eylemleri sonucu epey bi hurdaya çıkarılmış, ezilmiş kutu kolaya dönüştürülmüş zırhlı makinadır. bir de gerçek tanksavarları olsaydı ıraklı abilerimin işte o zaman görecektik gibime geliyor gerçek performansı. google'da iraq resistance insurgents filan yazinca açılan direnişi destekleyen web sayfalarında façası bozulmuş fotoğraflarını bulabilirsiniz.
  misal: http://www.ifrance.com/…04/m1_abrams_us_army_04.jpg

  edit: linkler ölüyor durduramıyoruz: http://www.irandefence.net/…php?photo=6135&size=big

  http://02varvara.wordpress.com/…030406-m-3138h-701/
 • bu alet, 1 dakika gibi cok kisa bir surede tam 7 tane atis yapabilmekte, ve butun bu atislarin hepsinin ayni yere, ayni anda dusmesini saglayabilmektedir.

  tankin topu, once cok buyuk bir aci ile, gokyuzune dogru mermiyi gonderir. ikinci atisin acisi biraz daha daralir. ucuncusu de boyle derken, yedinci atis, yere en dar aci ile yapilan atistir. butun bu 7 atis, daha sonra ayni noktaya, ayni anda duser.

  boyle de muthis bir tanktir. turkiye'nin almasi halinde bu teknoloji, tanka entegre olarak gelecek midir, bilinmez.
 • abd'nin türkiye'ye satması haline başta zırh olmak üzere bazı kritik teknolojik aksamını vermeyeceği ya da daha alt seviyedekini vereceği tanktır. hoş abd bu muameleyi en iyi kankalarından avustralya'ya da çekmiştir, o ayrı.
hesabın var mı? giriş yap