• 2020'de çıkan ve apple'ın ilk kez kendi işlemcisiyle sunduğu macbook air modeli. henüz çok yeni olduğu ve çoğu uygulamayı rosetta üzerinden çalıştırdığı için m1 uyumlu program, oyun gibi önerilerinize ihtiyacım var, yeşillendirin pls
  • yeni edindim kendisini. şimdilik hayatımda kullandığım en iyi laptop. kesinlikle çok hızlı ve pili kesinlikle uzuuuun saatler bitmiyor (18 - 19 saat civarı). bildiginiz uzere fan yok ve bilgisayar kesinlikle ısınmıyor, yumuşak bir zeminde bile. tek yaşadığım sıkıntı eski macten buna geçmek oldu. migration assistant 90 saat verdi ve sonunda eski laptopum takıldı. şimdi hard drive ve time machine ile deneyecegim. 2. sıkıntı ise yeni macbooklarda sadece usb-c girişi olması ama bunu 10 tl ye alacagınız minik bir çevirici ile halledebilirsiniz.
    şimdilik acil olan dosyalarımı airdrop ile ilettim, ta ki adaptörlerim gelene kadar.

onun dışında gelelim microsoft office programlarına. bunu almadan önce kara kara düşünüyordum satın alsam mı diye. libreoffice indirdim önce. sonra fark ettim ki yeni maclerin içinde yuklu olarak pages (word muadili), numbers (excel muadili) ve keynote (ppt muadili) geliyormuş. export to yaptığınızda istediginiz şekilde kaydedebiliyorsunuz (docx. ya da pdf. olarak) . bunu ben yeni keşfettim ve eski ms office olan laptopuma bir belge gönderip test ettim ve müthiş kesinlikle.

bunu düşünmüş olmaları mükemmel. bu programlar ücretsiz diye biliyorum, umarım ileride bir ücret çıkarmazlar.

laptop baya hafif arada. eski macbook promu tek elle taşıyamazdım. bu tüy gibi.

son olarak eklemek isterim ki, cep telefonlarının bile 10 bin tl üzeri olduğu şu günlerde, bu bilgisayara kesinlikle değer.
  • mevcut macbook promdan daha iyiydi ta ki macbook prolara (13.3) çıkana kadar.

baya baya almayı düşünüyordum ama sonunda beklememize değdi. dediğim gibi şu an sadece 13.3e var. ama zaten daha büyük modellerini kim bullanıyor bilmiyorum bunun yemekhane tepsisi gibi o ne mk

(bkz: macbook pro m1)
  • bir laptop almak istediğim andan itibaren yaklaşık 1 ay boyunca araştıma yapıp sonunda satın aldığım üründür.

bu süre zarfında girmediğim teknoloji sitesi ve forum kalmadı, youtube'da onlarca farklı video izledim, benchmark testlerini bile satır satır okudum, hatta internet üzerinde markalarla ilgili şikayet başlıklarına dahi göz gezdirdim.

asus alırım diye başladığım araştırmalarda, msi radarıma girdi, satın aldım bir tane 11375 h işlemcili rtx3060 kartlı ama arada bir girip çıkan rahatsız edici fan sesi yüzünden iade ettim. monster tavsiye ettiler üşenmedim showroom'a gittim, bilgisayarları biraz karıştırdım ve derhal uzaklaştım silent modda bile fanlar ötüyordu.

en nihayetinde bu bilgisayarda karar kıldım. benim aldığım model m1 256 gb disk ve 8 gb ram olan modeli. tarihe not düşmek için aldığım fiyatı da yazayım tam tamına 8.899 tl, eğitim indirimi ile elbette.

akşam saatlerinde geldi açtım, mouse pad ile ilgili ayar gerektiren bir konu varmış, parmak tıklatmasını algılamıyordu, o sebeple apple iletişimden destek aldım, birlikte kurduk inanın uzmanla sıkılmadan tane tane prosedürleri anlattı ve cillop gibi oldu cihaz.

inanılmaz bir makine ilk deneyimlerime göre.

çok hafif, çok şık, ısınmıyor, ses çıkarmıyor zira içinde fan yokmuş, evet şaka yapmıyorum fan yok, ihtiyaç yokmuş ısınmadığı için.

taşıması çok kolay, ekran parlaklığı gayet iyi. bu kadar ufak bir cihazda sesin bu kadar yüksek ve kaliteli olması hayretlik verici.

daha önce ipad ve iphone kullandım ama mac işletim sistemli bir bilgisayar ilk defa kullandığımdan bir süre yabancılık çektiğimi itiraf etmeliyim, apple makaleleri yardımıyla artık alışmaya başladım.

harici program kurma gereksinim vardı onun da zaten mac sürümü varmış sorun kalmadı.

benim adıma tek bir sorun var o da, 2 adet usb-c tipi thunderbolt dışında herhangi bir giriş portu olmaması.

yine apple'ın sitesinden usb çoklayıcı satın aldım 539 tl'ye oha ! hdmi, usb ve card girişi olan bir çoklayıcı. bir bu koydu bana inanın ama el mecbur zira çok kaliteli bir usb cihazım var ve mecburum onu kullanmaya. ha yok mu muadili bu çoklayıcının var elbette ama gelin görün ki apple beğenmez cihazı, ki daha önce yaşamıştım ve işimi yapamam, yarın gelecek.

oyun oynamak için kaliteli ekran kartı olan bir cihaz ararken hatta bir tanesine 15.400 tl verip iade ettikten sonra asus ultrabook serisine baktım ama astronomik rakamları görünce vazgeçtim.

şu an aşırı memnunum. yahu kendi ürettikleri telefondan bile daha ucuza 13.3" bilgisayar aldım daha ne olsun.

edit : son bir şey ekleyim de buraları okuyanlar bilgi sahibi olsun. apple macbooklarda caps lock tuşu sorunu var zannediyorsunuz ilk etapta. ınternette yazınca da hemen karşınıza çıkıyor. ama bu bir sorun değil apple'ın gıcıklığıymış belli ki. biraz uzun süre basmadan caps lock aktif olmuyor, kapatırken sorun yok.

nedeni ise, yazı yazarken yanlışlıkla caps tuşuna basıp yazının akıcılığı bozulmasın diyeymiş hayret yahu. ben şakır şakır yazıyorum caps lock ile beraber yazı, ışık hızında açar kaparım onu niye engel oluyorsun bana değil mi ? apple işte...
  • apple maceram iphone se (5s in işlemcisi değişmiş biraz ram eklenmiş halini kakaladıkları model) ile başladı. ucuz diye aldım. ilk defa iphone kullanacağım için çok para vermek istemedim. verdiğim paranın hakkını aldım. sonra ekranı yetmediği için gittim iphone 7 aldım (halen de kullanmaktayım). bu cihazdan da gayet memnun kaldım.

telefon görüşmelerinde kolaylık sağlaması için kablosuz kulaklık ihtiyacım doğdu. araştırma yaptım. xiaomi kulaklıklar vardı, 150 tl ye sattıkları. müşteri yorumları kafa karıştırıcı olunca gittim parayı bastım airpods aldım. yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum, 800 tl para vermiştim, kuruşu kuruşuna hak eden bir cihaz.

işyerinde 11 yıllık asus n53 serisi notebook um vardı. (yılların emektarı, can gardaşım, biricik bilgisayarım. gt540m ekran kartıyla bana gta v i, 30 fps üzeri oynatan yoldaşım). bu bilgisayarı taşımak bazen zulüm oluyordu. bende evde orda şurda burda kullanmak için gittim ipad 2019 aldım, yanına bir de apple pencil kalem çaktım. cihazda 10 saat ekran açık kullanım süresini, kalemin gerçek kalem deneyimden farksız olamsını, akıcılığını görünce yavaştan apple ın iti olmaya başladım.

şimdiye kadar aldığım apple ürünlerinde en ufak bir pişmanlığım olmadı. apple ürünleri kullanınca "abi adamlar yapmış yaw" konumuna geliyorsunuz. gerçekten ürünleri kullanım kolaylığı ve verimlilik açısından on numara beş yıldız.

gel gelelim macbook air m1 e.

asus yavaştan sinyal vermeye başladı. dolar yavaştan 8'in üzerini görmeye başladı. eskiden ucuzlaması için beklerdik, şimdi artmaması için acele ediyoruz. ben de adam akıllı bir notebook alayım, elimdeki 11 yıllık makina, yarın bir gün gta v de adam cükerken makina cortlar ortada kalırım diye notebook arayışına girdim.

asus bakıyorum, kenardan msi göz kırpıyor, oyuncu bilgisayarı mı ultrabook mu derken kafa hafif duman atmaya başladı. sonra m1 işlemcili macbook air i gördüm. 18 saat pil vaadini görünce gittim aldım.

20 yıllık windows kullanıcısının macos yorumları:
    1-yok böyle bir şey. abi bilgisayarı 3 gün pilde kullanmak nedir. günde 3-4 saat pc kullanıyorsanız, bu cihazın pili sizi 3 gün götürür. şuan yüzde 26 pil var kafa rahat. kolay kolay bitmeyecek. windows notebook alsam götümde kabloyla geziyordum şuan.

2- bilgisayar kapanmıyor. gerçekten bilgisayar sürekli açık vaziyetten hazır ve nazır bulunmak üzere tasarlanmış ve yapılmış. kapağı açıyorum çalışıyorum, işim bitince kapağı kapatıyorum uykuya alıyor. uyku modunda saatlerce durmasına rağmen nerdeyse pil harcamıyor. elinizdeki telefon nasıl aldığınız ilk günden bu yana açık duruyor, bu gavur icadı da öyle.

3- fan yok huzur var. fan olmamasına rağmen ısınmıyor.

4- al eline laptopu ekmek kes, o kadar ince ve hafif. ipad gibi bir şey. taşıması çok kolay.

5- yazılıma alışma süreci. 2-3 gün youtube da rehberli izlerseniz biraz da gayret edersiniz, işletim sistemine alışıyorsunu sonra akıyorsunuz.

6- trackpad. abi anlatılmaz yaşanır deyip bırakıyorum. hatta şöyle söyleyim harici mouse bağladım, trackpad kadar hızlı ve verimli kullanamadım. mouse olayını bitiriyor. burdan diğer notebook üreticilerine sesleniyorum. şu işi bir çözemediniz .....*****.

-- 10 bin tl para verdim, kuruşuna kadar hak eden bir cihaz.
  • bayağı yol kat edildi. şimdi oyun performansını çözümlemek gerek. m1 çipli yeni mac air; adobe (photoshop, illustrator, premier, after efeckts) logic gibi programlar yüklü v bunlardan en az biri açıkken, meselâ assassin's creed oyununu açsam cihaz bunu sorunsuz şekilde oynatır mı ¿
  • 2020 intel macbook air kullanan biri olarak +1500 lira vererek m1 modeline geçmenin ne kadar mantıklı olacağını merak ediyorum.
  • az önce 16gb ram, 256gb ssd, space grey modelini vatan bilgisayar'dan aldığım bilgisayar. elime ulaşınca deneyimlerimi buraya editleyeceğim.

uzun zaman sonra gelen edit; evet arkadaşlar 1 senelik macbook air m1 maceramın sonuna geldim. bu bir sene benim için bilgisayar kullanımı için tam bir işkence oldu. sebebi bilgisayarın kötü olması gibi durumlarla alakalı değil tamamen benim ihtiyaçlarımla ilgili. hayatımda ilk kez mac kullandım, zaten uzun bir süre alışmaya çalıştım ama yılların windows kullanıcısı olarak hiçbir zaman alışamadım. ayrıca m1 çipin hala birçok programa entegrasyonu sağlanmamış bu yüzden çok sıkıntı çektim. bilgisayar gayet performanslı ama bana uygun bir bilgisayar değildi. alacaklara tavsiyem bir bilgisayardan neler beklediklerini ve ihtiyaçlarını iyice gözden geçirip alsınlar ya da almasınlar.
  • bugün m1 air geçişi yaptım. 2017 versiyondan sonra dikkat çekenler (sadece internet de dolaşma amacı ile kullanan bir kullanıcı olarak)

-biz mac kullanmıyormuşuz;

1-çok hızlı ilk dikkat çektiğiniz nokta safarinin akıcılığı oluyor.
    2-kasa daha küçük ekran daha büyük hissettiriyor
    3-kenarlardaki ekran kasa oranındaki siyah çerçeveler truecolor ile birleşince çok daha focus izlenimi veriyor bence.ilk başta gece modu açık sandım. ardından kapatınca ekran soluklaştı.
    4-klavye dakikalar içerisinde yazma hızınızı iki katına çıkarıyor.
    5- 8k 60 fps video akıcı bir şekilde oynatıyor.
    6-parmak izi ile oturum açma ve satın alma çok iyi olmuş. kullanım alanı sıklaşsa daha iyi olur.
    7-sessiz tablet izlenimi veriyor.

beğenmediklerim,

1- sarj kablosunun mıknatıslı versiyonu çok cooldu. olsaymış dedim.
    2- ön kamera 720p kötü.. aydınlık ortamda problemsiz görüşme yapılabilir ama kötü işte.
  • satın alanların yorumları ve youtube inceleme videoları son derece olumlu olan apple ürünü.

5000 tl civarı olsa düşünmeden bugün alırım ama meret 10000 tl civarında satılıyor.
hesabın var mı? giriş yap