• pasif soğutma kapasitesi ve performans ilişkisi ile ilgili aklınızda sorular varsa size bazı cevaplar verebilirim.

330 frame'lik bir animasyon render'ı aldım blenderdan. m1 ve metal destekli blender 3.1 versiyonu, yani hem cpu hem de gpu desteğine sahip.

verimlilik çekirdeklerine fazla yük bindirmiyor, performans çekirdekleri ve gpu'ya yüklenerek çalışıyor. şöye: görsel

her frame yaklaşık 1 dakika 20sn'de render edildi. grafikte göreceğiniz boşluklar frame render'ı tamamlandıktan sonra yapılan denoise işlemi sırasında düşen cpu kullanımı olmuş oluyor.

m1'in sıcaklık durumu ise şu şekildeydi sonlara doğru: görsel

m1'in render bittikten 10dk sonraki sıcaklık durumu: görsel

7 saat süren render boyunca performans çekirdeklerinin sıcaklık grafiği(ikinci tepe, ilk tepe dün aldığım renderın): görsel

aynı şekilde bu defa gpu sıcaklık grafiği: görsel

render tamamlandıktan sonraki sıcaklık düşüşü: görsel

işlem yükü kesildiği an işlemcinin ne kadar hızlı soğuduğunu görebiliyorsunuz.

render süresince çok ciddi bir performans değişimi de olmadı, ilk başta her frame'i 1 dakika 15sn'de render ederken bir süre sonra bu 1 dakika ve 20sn'ye doğru kaydı ve öyle kaldı. zaten her frame aynı olmadığı için frame render süreleri arasında bir kaç saniye fark oluşabildiğinden bu çok manalı bir fark değil.

not: oda sıcaklığı 24 derece an itibariyle, gündüz hava iyiydi ve muhtemelen biraz daha yüksekti.
  • amele gibi 40 derece gunesin altinda oturup kod yazacak kadar kafayi siyirmadiysaniz gonul rahatligi ile alabileceginiz bilgisayar.

beyaz yakali koleler sizi, tatilde bile rahat yok, azap cekmeye devam edin.
  • sadece min 12-13 saatlik pil ömrü için bile 25 bin lira edecek ürün. şirket bilgisayarı olarak verilen hp elitebook 1tb ssd, 16gb ram i7 işlemci vs ama 2 saat sonra mortingen strasse. 2 yaşında m1 macbook air hala minimum 13 saat pil süresi veriyor.
    ayrıca ısınma da sıfır.
  • m1 ile snapdragon 855 işlemcisini karşılaştırıp ham değerlere göre snapdragon kullanan samsung tablet alın diyenlerin varolduğu başlık *

macos ile android'i karşılaştırmayalım istersen ??
  • apple maceram iphone se (5s in işlemcisi değişmiş biraz ram eklenmiş halini kakaladıkları model) ile başladı. ucuz diye aldım. ilk defa iphone kullanacağım için çok para vermek istemedim. verdiğim paranın hakkını aldım. sonra ekranı yetmediği için gittim iphone 7 aldım (halen de kullanmaktayım). bu cihazdan da gayet memnun kaldım.

telefon görüşmelerinde kolaylık sağlaması için kablosuz kulaklık ihtiyacım doğdu. araştırma yaptım. xiaomi kulaklıklar vardı, 150 tl ye sattıkları. müşteri yorumları kafa karıştırıcı olunca gittim parayı bastım airpods aldım. yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum, 800 tl para vermiştim, kuruşu kuruşuna hak eden bir cihaz.

işyerinde 11 yıllık asus n53 serisi notebook um vardı. (yılların emektarı, can gardaşım, biricik bilgisayarım. gt540m ekran kartıyla bana gta v i, 30 fps üzeri oynatan yoldaşım). bu bilgisayarı taşımak bazen zulüm oluyordu. bende evde orda şurda burda kullanmak için gittim ipad 2019 aldım, yanına bir de apple pencil kalem çaktım. cihazda 10 saat ekran açık kullanım süresini, kalemin gerçek kalem deneyimden farksız olamsını, akıcılığını görünce yavaştan apple ın iti olmaya başladım.

şimdiye kadar aldığım apple ürünlerinde en ufak bir pişmanlığım olmadı. apple ürünleri kullanınca "abi adamlar yapmış yaw" konumuna geliyorsunuz. gerçekten ürünleri kullanım kolaylığı ve verimlilik açısından on numara beş yıldız.

gel gelelim macbook air m1 e.

asus yavaştan sinyal vermeye başladı. dolar yavaştan 8'in üzerini görmeye başladı. eskiden ucuzlaması için beklerdik, şimdi artmaması için acele ediyoruz. ben de adam akıllı bir notebook alayım, elimdeki 11 yıllık makina, yarın bir gün gta v de adam cükerken makina cortlar ortada kalırım diye notebook arayışına girdim.

asus bakıyorum, kenardan msi göz kırpıyor, oyuncu bilgisayarı mı ultrabook mu derken kafa hafif duman atmaya başladı. sonra m1 işlemcili macbook air i gördüm. 18 saat pil vaadini görünce gittim aldım.

20 yıllık windows kullanıcısının macos yorumları:
    1-yok böyle bir şey. abi bilgisayarı 3 gün pilde kullanmak nedir. günde 3-4 saat pc kullanıyorsanız, bu cihazın pili sizi 3 gün götürür. şuan yüzde 26 pil var kafa rahat. kolay kolay bitmeyecek. windows notebook alsam götümde kabloyla geziyordum şuan.

2- bilgisayar kapanmıyor. gerçekten bilgisayar sürekli açık vaziyetten hazır ve nazır bulunmak üzere tasarlanmış ve yapılmış. kapağı açıyorum çalışıyorum, işim bitince kapağı kapatıyorum uykuya alıyor. uyku modunda saatlerce durmasına rağmen nerdeyse pil harcamıyor. elinizdeki telefon nasıl aldığınız ilk günden bu yana açık duruyor, bu gavur icadı da öyle.

3- fan yok huzur var. fan olmamasına rağmen ısınmıyor.

4- al eline laptopu ekmek kes, o kadar ince ve hafif. ipad gibi bir şey. taşıması çok kolay.

5- yazılıma alışma süreci. 2-3 gün youtube da rehberli izlerseniz biraz da gayret edersiniz, işletim sistemine alışıyorsunu sonra akıyorsunuz.

6- trackpad. abi anlatılmaz yaşanır deyip bırakıyorum. hatta şöyle söyleyim harici mouse bağladım, trackpad kadar hızlı ve verimli kullanamadım. mouse olayını bitiriyor. burdan diğer notebook üreticilerine sesleniyorum. şu işi bir çözemediniz .....*****.

-- 10 bin tl para verdim, kuruşuna kadar hak eden bir cihaz.
  • ios işletim sistemli olmayan bilgisayar. halk arasında işletim sistemine macos derler ama sen yine de ios olarak kullan.
    (bkz: kimler kimlerle beraber)

görsel
  • macbook air zaten çok mobil bir bilgisayardı, m1 ile iyice nirvanaya ulaşmış. gece yatmadan şarja takıyorum, sabahtan geceye kadar sık sık kullanıyorum; şarjı bitmek bilmiyor.

ekranın boyutu/çözünürlüğü mükemmel bir uyum içinde, klavye hissi masal gibi, touchpad desen mouse aratmıyor, ses kalitesi ayrı muazzam.

sahip olduğum en keyifli ürün.
  • verdiğim son kuruşa kadar değen ilk apple bilgisayarımdır. parallels açık, bangır bangır müzik çalıyor youtube musicten, chromeda 10 küsür sekme açık, excel, word belgeleri, mail istemcisi açık, ağzına kadar ram dolmuş ve makinada bir gram yavaşlama yok. ki ben bu makinayı pilde kullanırken güç tasarrufu modunda kullanıyorum. benim açımdan çok yoğun ofis işi kullanımında 8, 9 saat gidiyor pili. internette gezinme, film izleme tarzı işlerde çok rahat 15 saati görürsünüz. ısınma yok, fan sesi yok. video render için kullanmadım henüz. 4k, 8k videoları zaten her türlü oynatıyor. ekran kalitesi harika. başka bilgisayar ekranı görünce gözlerim kanıyor resmen. klavyesinde bir şeyler yazmak çok zevkli. hoparlörü beni şaşırtıyor. ses kalitesi gerçekten iyi. şu kadarcık aletten bu kadar net ve yüksek ses alabilmek şaşırtıcı. power user iseniz 16 gb ramli modeli alınız.
  • amazon üzerinden 15.300 liraya siparişimi geçtim heyecanla beklemekteyim.

apple hater'ı olarak ilginç anlar beni bekliyor.

tanım. cep telefonundan ucuz performans canavarı (olduğu iddia edilen) bilgisayar.

kullanım ardından edit. evet 3-5 gün oldu sanırım kullanmaya başlayalı, öncelikle pc üzerinden oyun oynamadığım için işin oyun kısmı beni alakadar etmiyor o sebeple o konuya girmiyorum. windows 95 den beri windows kullanan şahsımı başlarda baya zorladı, masaüstünden dosya silmeyi bile zor çözdüm öyle diyim. ama insanoğlu alışıyor işte.

*performans olarak şu an için tatmin edici, adobe uygulamlarını akıcı bir şekilde kullanabiliyorum -3d kısmında ufak kasmalar oluyor- ama ölümcül değil.

*alt+f4 vardır hani basınca kapatır pencereyi uygulamayı vs. burada da command+q var, tam bir rezillik. @ işareti hemen commandın yanındaki option+q ile yapılıyor ve bir çok kez @ yapıcam diye pencere kapadım. zamanla alışırız.

*pil konusu windowstan sonra ağlatıyor kullanıcıyı. elbette sevinçten. cep telefonu gibi geceden şarja takıyorum sabah çıkarıp bütün gün kullanıp gece tekrar takıyorum, şu ana kadar şarjla birlikte kullanma gereksinimim hiç olmadı ki sürekli ağır uygulamalar açık.

*klavye güzel, benim eski lenovo yoga 3'ün de klavyesi böyleydi o yüzden pek bi farklılık hissetmedim sadece tek farkı klavye ışığı güzel gizlenmiş yanlardan sızma yapmıyor.

*webcam bence ideal, en azından kişisel görüşmeler için oldukça yeterli. belki youtube videosu kaydetmezsiniz ama toplantıdır striptizdir bunlar için yeterli.*

*ekran iç mekanda muhteşem, ancak güneş vurunca parlama yapıyor ve açık alanda kullanım yaparken ekranın içine girmek zorunda kalıyorsunuz bazen.

*hoparlör kalitesi yine muhteşem, incecik cihazdan böyle bir performans beklemiyorsunuz.

*ben tarayıcı olarak (bkz: microsoft edge) kullanıyorum, windowsta da gayet memnundum, bu cihazda da en az sistem yoran tarayıcı kendisi.

*touchpad yani apple ağzıyla trackpad muhteşem, daha önce bu kadar güzel bir touchpad hissi yaşamamıştım. ancak yine de windows 10'un pencereler arası geçiş olayı bence daha pratikti. mesela masaüstüne dönene kadar anam ağlıyor.

*windows daki gibi ekranı pencerelere bölme yok, paralı olan (bkz: magnet) uygulamasıyla yapılıyor, henüz almadım ama almam gerekiyor çünkü tam bir rezalet olmaması.

*gelelim en büyük eksisine, adam akıllı port yok cihazda. ne usb 3.0 var ne hdmi ne ethernet ne kart okuyucu. 2 tane çük gibi usb-c koymuşlar zaten birine şarj kablosu taksanız size kalıyor 1 tane. mecbur çoklayıcı almanız lazım, adam akıllı çoklayıcılar da 300-500 lira ayrıca bilgisayarın yanından sarkan kablo çirkinliği de cabası.

şimdilik izlenimlerim bunlar, puanım sana 8/10, bence fiyatına değen bir cihaz, öneririm.
  • yaklaşık 10 yıllık mac kullanıcısıyım, pro, eski nesil air derken bugün m1'e geçtim. bir önceki macbook air'imle (2017) arasında ekran performansı ve hızı bakımından inanılmaz fark var. insanlar boşuna apple fanboy olmuyor.
hesabın var mı? giriş yap