• fransizca madam aslinda madame yazilmasina ragmen....

  gustave flaubert'in romanidir. ask yarasiyla yanip tutusan madam bovary'nin inişli çıkışlı, çelişkili, arsenikli yaşam öyküsüdür.
 • isabelle huppert'in oynadığı bir claude chabrol filmi aynı zamanda.
 • flaubert cerrah olan babasının çevresinden esinlenerek yazdığı bu roman yüzünden fransız hükümeti tarafından din ve ahlak duygularına ters düştüğü için yargılanmış ama güçlü savunmayla beraat etmiştir.
 • asla tatmin olamayan bir kadın portresi çizilmiştir bovary ile. arzuları uğruna hayatındaki herşeyi bir kenara atabilecek denli ihtiraslıdır. aptallıkla cesaretin aynı bedende bulunması da onu daha bir tehlikeli kılar. yaşadığı zamanın eğitimi,hangi ortamlarda büyüdüğü düşünülürse aslında mazur görülebilecek, yaşamı insanın içini burkan, bir roman kahramanıdır. yine de küçük kızını bakılması için bıraktığı eve gidip de evin pisliği karşısında sokağa çıkmadan önce ayakkabılarını paspasa silmesi bütün kitap boyunca aklımdan çıkmayan, bovary'nin vurdumduymazlığı ve bencilliği üzerine ilginç bir ayrıntı olarak aklımda yer etmiştir.
 • maalesef kızı da annesiyle benzer bir yaşama doğru ilerlemektedir, emma bir erkeğin yüksek sosyeteye tırmanmasının bir kadına göre daha kolay olduğunu düşünerek oğlu olsun istemiş, oğlu olamayınca da çocuğu salmıştır çayıra, ama kimse kayırmamıştır.
 • flaubert'in bu eserini muteakiben edebiyatta emma'ya benzer therese raquin, anna karenin, hedda gabbler, sue bridehead, ursula brangwen ve molly bloom gibi karakterler yaratilmis ve one cikmistir
 • lisede edebiyat derslerinde "en hede hödö roman" başlığı altında adından bahsedilen ve her lise öğrencisinin belleğinde yer eden, insana "neden ben" sorusunu soruduran romanlardan biri.

  kendine edit: romanı okutmak yerine, konuyla ilgili olarak ezbere dayalı ön yargı geliştirilmesine sebebiyet veren eğitim sisteminin bıraktığı kalıntılar arasında sayılır. etkilerinin geçmesi için, söz konusu eseri okumak ve flaubert'in derin anlatımının tadına varmak tavsiye edilir. kesin çözümdür.
 • kadinin adini her okudugumda madam bathoryyi cagristiran simdilik gayet igrench ve sikici ilerleyen kitap...
 • flaubert madam bovary yi 1851'de yazmaya başlamış 30 nisan 1856 da tamamlamıştır.
hesabın var mı? giriş yap